Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

PZPN zajął się sprawą Wisły Kraków. Klubowi grozi zawieszenie licencji

Łukasz Wachowski, dyrektor Departamentu Rozgrywek Krajowych PZPN, złożył wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie Wisły Kraków. Klubowi grozi zawieszenie licencji na grę w Ektraklasie. Cierpliwość do Białej Gwiazdy stracił też Zbigniew Boniek.
Maciej Kmita
Maciej Kmita
stadion Wisły Kraków Newspix / Jakub Ziemianin / Na zdjęciu: stadion Wisły Kraków

"W związku z naruszeniami kryteriów A Podręcznika Licencyjnego jakich w ostatnich dniach dopuścił się klub Wisła Kraków, jak również niemożnością ustalenia sytuacji prawno-organizacyjnej klubu, skierowałem do Komisji Licencyjnej PZPN wniosek o wszczęcie postępowania, co skutkować może zawieszeniem licencji' - poinformował Łukasz Wachowski w czwartek rano na Twitterze.

Kryteria A, o którym wspomniał Wachowski, to "kryteria obowiązkowe" i jeśli klub "nie spełnia któregokolwiek z nich, licencja uprawniająca do udziału w rozgrywkach klubowych PZPN nie może zostać przyznana". Zawieszenie licencji oznacza, że Biała Gwiazda nie mogłaby przystąpić do rundy wiosennej.

Dyrektor Departamentu Rozgrywek Krajowych PZPN odnosi się do zmian, jakie doszły w ostatnich dniach przy Reymonta 22. 22 grudnia właścicielem prowadzącej piłkarską sekcję Białej Gwiazdy Wisły SA zostało angielsko-luksemburskie konsorcjum funduszy inwestycyjnych należących do Vanny Ly i Matsa Hartlinga, ale 2 stycznia Towarzystwo Sportowe "Wisła", czyli poprzedni właściciel piłkarskiej spółki, poinformowało, że umowa sprzedaży klubu została unieważniona, ponieważ nabywcy nie wywiązali się z warunków porozumienia - Ly i Hartling byli zobowiązani do przelania na konto Wisły SA 12,2 mln zł na poczet uregulowania najpilniejszych zobowiązań.

Cierpliwość do Wisły stracił też Zbigniew Boniek. 1 stycznia prezes PZPN napisał na Twitterze, że wyrzucenie krakowskiego klubu z rozgrywek jest ostatecznością i że "czeka na pozytywny sygnał z Krakowa". W czwartek odniósł się do tamtego tweeta, pisząc: "Niestety, zamiast sygnałów na razie same kłamstwa. Dosyć tego".

Według Podręcznika Licencyjnego dla klubów Ekstraklasy na sezon 2018/2019 klub jest zobowiązany "poinformować Komisję ds. Licencji Klubowych PZPN o każdym przypadku zbycia akcji [klubu] przez dotychczasowych akcjonariuszy, w terminie trzech dni roboczych po uzyskaniu takiej informacji. Niedopełnienie tego obowiązku skutkuje zastosowaniem sankcji, wymienionych w pkt. 5.4.1.3. Podręcznika Licencyjnego PZPN".

We wspomnianym katalogu kar znajdują się:
a) ostrzeżenie (w przypadku stwierdzenia jedynie drobnych nieprawidłowości)
b) zakaz transferów do klubu, stosowany na czas nie dłuższy niż do zakończenia Sezonu Licencyjnego, na który wydawana jest Licencja
c) ograniczenie możliwości uprawniania nowych zawodników, stosowane na czas nie dłuższy niż do zakończenia sezonu licencyjnego, na który wydawana jest licencja
d) ograniczenie łącznego wynagrodzenia pojedynczego lub wszystkich zawodników
e) obowiązek zapłaty określonej należności pieniężnej (w kwocie od 5 tys. zł do 1 mln zł w terminie 30 dni od uprawomocnienia się decyzji
f ) pozbawienie na kolejny sezon rozgrywkowy punktów w rozgrywkach klubowych PZPN (w wymiarze od 1 do 10 pkt.)

To oznacza, że Wisłę poza zawieszeniem licencji ze względu na naruszenie kryteriów A mogą czekać też inne sankcje za niezgłoszenie PZPN zmiany w strukturze właścicielskiej. Wykluczenie Białej Gwiazdy w trakcie rozgrywek to jednak najczarniejszy scenariusz, do którego ziszczenia dopuścić nie będzie chciała Ekstraklasa SA, ponieważ doprowadziłoby to do naruszenia kontraktu na prawa telewizyjne. 

Chaosu ciąg dalszy

Środowe oświadczenie TS "Wisła" ws. unieważnienia umowy sprzedaży klubu nie jest jednak końcem zamieszania związanego z Ly i Hartlingiem. Kiedy wydawało się, że sytuacja w Wiśle się stabilizuje, w środę późnym wieczorem głos zabrał Adam Pietrowski. Przedstawiciel Ly i Hartlinga ogłosił, że nie uznaje decyzji TS "Wisła" i to on oraz jego partnerzy są właścicielami Wisły SA.

- To jest w pełni nielegalne. Są stosowne klauzule w umowie. To nieprawda, to jest fejk, to jest nielegalne. Nie wiem, jakich oni mają prawników. Pan Hartling się z tego śmieje i powiedział, że wszystkie klauzule w umowie są złamane - stwierdził Pietrowski w rozmowie z "Dziennikiem Polskim".

Pietrowski nadal czuje się prezesem Wisły SA, którym został 22 grudnia, gdy jego partnerzy przejęli klub. Z kolei TS "Wisła" po odzyskaniu klubu nie udało się mianować nowego prezesa: Tadeusz Czerwiński, który według komunikatu stowarzyszenia miał stanąć na czele zarządu, w ostatniej chwili się rozmyślił. Więcej o tym TUTAJ.

Mało tego, bo nie dość, że nie wiadomo, do kogo należy klub, to poszczególne departamenty nie mają swoich kierowników. Według "Sportu", 22 grudnia, gdy w życie weszła umowa sprzedaży Wisły SA, rezygnację złożyli dyrektorzy wszystkich jednostek organizacyjnych, w tym m.in. dyrektor sportowy, Arkadiusz Głowacki. Rezygnacja "Głowy" miała być ważna, jeśli klub przejmą Alelega i NCP, ale skoro nie wiadomo, do kogo należy Wisła SA, to i status dyrektora sportowego jest niejasny.

W czwartek oświadczenie ma wydać Hartling. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób to zrobi - do tej pory komunikował ze światem za pośrednictwem Macieja Kruka z Eleven Sports i z kanałów Wisły SA w mediach społecznościowych, ale teraz nie ma do nich dostępu. Z kolei TS "Wisła" ma zabrać głos dopiero podczas piątkowej konferencji prasowej.

Czy Wisła Kraków przystąpi do rundy wiosennej?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
PZPN

Komentarze (22):

 • Bartex Zgłoś komentarz
  To już nie jest poważne to już zabawa w kotka i myszkę, Robienie pośmiewiska z władz zarządzających sportem tj. pzpn (i wszystko z tym związane), ale i kibiców. Bo ciekawe czy gdyby
  Czytaj całość
  chodziło i inny klub też by się tak cackano ? Dużo czasu do startu rundy wiosennej jednak nie zostało więc działać, no chyba że sami zawodnicy pomogą i odejdą z klubu i wtedy zostanie gra juniorami i oldbojami
  • Reixen ZG Zgłoś komentarz
   Napisałem komentarz aby zajęli się ta sarapata bo ona jest winna i usunęli mi komentarz. czyżby w wp misiek tez miał swoich sarapatow?
   • Radosny Tata Przemek Polus Zgłoś komentarz
    Wisła skisła
    • GMK36 Zgłoś komentarz
     To sie zibi obudzil .. na szarym końcu jak juz poprostu musi Bo wladze Krakowa zareagowały
     • Leon Cybulski Zgłoś komentarz
      PZPN wydaje licencją a nie sprawdza stan finansów klubów,może PZPN wypłaci zawodnikom zaległe uposażenia? Przecież zaakceptowali budżet Wisły, czyli wszystko było w porządku.W
      Czytaj całość
      sdiatkówce też są takie klocki z pensjami,tylko ukryte.Krajan
      • Champi Zgłoś komentarz
       Co do Wisły prawda cała brakuje Bogusia Cupiała ! Szkoda Wisły że się marnuje złodzieje rozkradli klub pozdrawia fan Lechii .
       • Łukasz Mazinho Zgłoś komentarz
        Od 5 ligi zaczną z nowa nazwa zulugula Kraków :D
        • WarZ Zgłoś komentarz
         Ja nie wiem po co w ogóle inwestować w polskie kluby jak oni wszyscy mogliby grać w 5 lidze i ten sam poziom by był.
         • byku69 Zgłoś komentarz
          Wszyscy się tak rozwodzą dlaczego tak się stało i kto to jest ten Kambodżanin, a mi się wydaje, że sprawa jest prosta, no z czym wam się teraz kojarzy Kambodża? Proste-góry narkotyków
          Czytaj całość
          i sprawa się rozjaśnia, faceta podstawiła mafia, Wisła miała być jedną z pralni pieniędzy, a i łatwiej by było przerzucać narkotyki tu do Polski i dalej na zachód, ale jak to bywa coś tam mafijnym chłopakom się posypało i tak skończyła się umowa z Wisłą. Kambodżański książę, kto wierzy, masakra.
          • Jarek Witkowski Zgłoś komentarz
           W razie gdyby Puszcza Niepołomice awansowala stadion miejski stoi otworem tylko te krzesełkaa chyba ktoś powinien przemalować na neutralny kolor
           • oldtimer Zgłoś komentarz
            Wisłą Kraków Stal Rzeszów Stocznia Szczecin . Na tych przykładach widać na jakim poziomie organizacyjnym mamy dziś "sport" , jeśli to w ogóle można nazwać sportem gdy jak w żużlu
            Czytaj całość
            zawodnicy "objeżdżają" całą ligę z klubu do klubu .Jak gdzieś się pojawi trochę hajsu od razu cała plejada gwiazd ... co prowadzi do niewypłacalności klubu . Tu potrzebni są filantropi którzy topią pieniądze w taką zabawę . Podobnie Wisła z opłatami za wynajęcie stadionu na mecz na poziomie stu kilkudziesięciu tyś zł do tego gaże zawodników itp .A na trybunach w porywach do kilku tyś kibiców gdy bilety w promocji p dychu....
            • paskal100 Zgłoś komentarz
             zamiast dawać 50 mln dla inwalidy Kubicy to mogli dać dla Wisły
             • komaneci Zgłoś komentarz
              A co z dotychczasowymi wynikami Wisły? Czy będą zamienione na walkower? Czy sezon nie powinni dokończyć juniorzy?
              Zobacz więcej komentarzy (9)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×