WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Oficjalnie: Komisja Licencyjna zawiesiła licencję Wisły Kraków!

W czwartek Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN zawiesiła licencję Wiśle Kraków. Powodem takiej decyzji była niejasna sytuacja prawna klubu oraz liczne naruszenia postanowień Podręcznika Licencyjnego.
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Newspix / BARTEK ZIOLKOWSKI / FOKUSMEDIA / Na zdjęciu: stadion Wisły Kraków

"Na podstawie pkt. 4.3.5 lit. a i b Podręcznika Licencyjnego dla Klubów Ekstraklasy na sezon 2018/2019 i następne, Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN zawiesiła Klubowi Wisła Kraków SA przyznaną w dniu 15 maja 2018 roku licencję nr 14 na rozgrywki Ekstraklasy w sezonie 2018/2019 w związku z naruszeniem kryteriów P.02 i L.04 oraz punktów 4.2.2; 4.1.2.6 Podręcznika Licencyjnego" - przekazał PZPN w oficjalnym komunikacie.

To kolejny cios dla Wisły Kraków. Zawieszenie licencji związane jest z sytuacją właścicielską krakowskiego klubu. Pod koniec grudnia akcje spółki prowadzącej piłkarską sekcję nabyli Vanna Ly i Mats Hartling. Warunkiem umowy sprzedaży było wpłacenie na konto klubu 12,2 mln zł na pokrycie najpilniejszych zobowiązań. Przelew jednak nie dotarł do Wisły.

2 stycznia 2019 roku władze TS Wisła poinformowały, że unieważniono umowę przejęcia Wisły Kraków SA przez panów Vanna Ly i Matsa Hartlinga. Z kolei Vanna Ly stoi na stanowisku, że skutecznie nabył akcje Klubu Wisła Kraków SA. O żadnej zmianie właścicielskiej nie została poinformowana Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN, co jest sprzeczne z zapisami Podręcznika Licencyjnego.

- Komisja podjęła decyzję o zawieszeniu licencji ze względu na brak kontaktu ze strony poprzednich bądź nowych właścicieli Wisły Kraków. Tak naprawdę wszystkie informacje dotyczące klubu czerpiemy tylko z doniesień prasowych, nie mieliśmy bezpośredniego kontaktu z władzami klubu. Nie wiemy, kto jest teraz oficjalnie właścicielem Wisły, kto zasiada na stanowisku prezesa i kto zarządza klubem. Rozumiemy, że wydarzyły się rzeczy formalne, o których my nie zostaliśmy formalnie poinformowani. Nie wiemy tak naprawdę, kto jest licencjobiorcą. To naruszenie zasad zawartych w Podręczniku Licencyjnym, stąd nasza stanowcza reakcja - powiedział Krzysztof A. Rozen, Przewodniczący Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN.

Zawieszenie licencji nie oznacza, że Wisła została już wykluczona z rozgrywek Lotto Ekstraklasy. Przedstawiciele komisji licencyjnej czekają teraz na wyjaśnienia ze strony klubu. - W trybie natychmiastowym zawieszamy Wiśle Kraków licencję na grę w Ekstraklasie. Czekamy na formalne wyjaśnienia oraz informacje z klubu. Kolejny raz zaprosimy również uprawomocnionych przedstawicieli Wisły na najbliższe posiedzenie plenarne Komisji, aby przedstawili nam obecną sytuację właścicielską i finansową oraz plan działania na najbliższą przyszłość - dodał Rozen.

Przy Reymonta 22 panuje totalny chaos, a działania klubu są sparaliżowane. Nawet jeśli TS "Wisła" ponownie jest właścicielem Wisły SA - z czym nie zgadzają się Mats Hartling i Adam Pietrowski   - to stowarzyszeniu nie udało powołać nowego prezesa piłkarskiej spółki. Mianowany nim został Tadeusz Czerwiński, od 2013 roku członek rady nadzorczej Wisły SA, ale po kilku godzinach zrezygnował z funkcji. A jeśli unieważnienie umowy sprzedaży klubu, które ogłosiło w środę TS "Wisła", nie ma mocy prawnej, tymczasowym prezesem 13-krotnego mistrza Polski pozostaje Pietrowski.

ZOBACZ WIDEO Ronaldo ratuje Juventus i wyprzedza Piątka! [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Czy Wisła Kraków dokończy sezon w Lotto Ekstraklasie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
laczynaspilka.pl

Komentarze (33):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Nina Belanowska 0
  Zlikwidwać ten policyjno-mafijny klubik. Zburzyć, zaorać, a na tym miejscu wybudować szpital, dom pomocy społecznej, dom dziecka itp.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Jerzy Nowak 0
  No i super. Niech się zrzucą "wierni kibice" min. ten którego wyzdrowienia chcieli piłkarze nosząc jego imię na koszulkach. Nie tylko oni mieli i mają kłopoty. Niech zagrają w lidze mistrzów a kłopoty się skończą. Koniec knajp i życia ponad stan za przeciętność!
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Wiesiek23 0
  No i stalo sie,w koncu to jebło...grupa bandytow,kiboli,handlarzy narkotykow wszelkiej masci sqsynow,ktorzy jeden z najbardziej zasluzonych klubow Polski miala za dojną krowe...W koncu zostala z reka w nocniku....Dodam ze szalency widzieli w Wisle Blaszczykowskiego....zdawalo im sie ze na żadanie mafii siedzacej w lozy vipow...Wezwia w trybie pilnym zawodnikow po skonczonym meczu, miedzy innymi Blaszczykowskiego i zażądaja oddania koszulek...a tak nawiasem oddajcie włascicielowi sztandary klubowe GKS-u Katowice ktore bandyci z Ruchu dali wam na przechowanie
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (30)
Pokaż więcej komentarzy (33)
Pokaż więcej komentarzy (33)
Pokaż więcej komentarzy (33)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×