Oficjalnie: Komisja Licencyjna zawiesiła licencję Wisły Kraków!

W czwartek Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN zawiesiła licencję Wiśle Kraków. Powodem takiej decyzji była niejasna sytuacja prawna klubu oraz liczne naruszenia postanowień Podręcznika Licencyjnego.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
stadion Wisły Kraków Newspix / BARTEK ZIOLKOWSKI / FOKUSMEDIA / Na zdjęciu: stadion Wisły Kraków
"Na podstawie pkt. 4.3.5 lit. a i b Podręcznika Licencyjnego dla Klubów Ekstraklasy na sezon 2018/2019 i następne, Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN zawiesiła Klubowi Wisła Kraków SA przyznaną w dniu 15 maja 2018 roku licencję nr 14 na rozgrywki Ekstraklasy w sezonie 2018/2019 w związku z naruszeniem kryteriów P.02 i L.04 oraz punktów 4.2.2; 4.1.2.6 Podręcznika Licencyjnego" - przekazał PZPN w oficjalnym komunikacie.

To kolejny cios dla Wisły Kraków. Zawieszenie licencji związane jest z sytuacją właścicielską krakowskiego klubu. Pod koniec grudnia akcje spółki prowadzącej piłkarską sekcję nabyli Vanna Ly i Mats Hartling. Warunkiem umowy sprzedaży było wpłacenie na konto klubu 12,2 mln zł na pokrycie najpilniejszych zobowiązań. Przelew jednak nie dotarł do Wisły.

2 stycznia 2019 roku władze TS Wisła poinformowały, że unieważniono umowę przejęcia Wisły Kraków SA przez panów Vanna Ly i Matsa Hartlinga. Z kolei Vanna Ly stoi na stanowisku, że skutecznie nabył akcje Klubu Wisła Kraków SA. O żadnej zmianie właścicielskiej nie została poinformowana Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN, co jest sprzeczne z zapisami Podręcznika Licencyjnego.

- Komisja podjęła decyzję o zawieszeniu licencji ze względu na brak kontaktu ze strony poprzednich bądź nowych właścicieli Wisły Kraków. Tak naprawdę wszystkie informacje dotyczące klubu czerpiemy tylko z doniesień prasowych, nie mieliśmy bezpośredniego kontaktu z władzami klubu. Nie wiemy, kto jest teraz oficjalnie właścicielem Wisły, kto zasiada na stanowisku prezesa i kto zarządza klubem. Rozumiemy, że wydarzyły się rzeczy formalne, o których my nie zostaliśmy formalnie poinformowani. Nie wiemy tak naprawdę, kto jest licencjobiorcą. To naruszenie zasad zawartych w Podręczniku Licencyjnym, stąd nasza stanowcza reakcja - powiedział Krzysztof A. Rozen, Przewodniczący Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN.

Zawieszenie licencji nie oznacza, że Wisła została już wykluczona z rozgrywek Lotto Ekstraklasy. Przedstawiciele komisji licencyjnej czekają teraz na wyjaśnienia ze strony klubu. - W trybie natychmiastowym zawieszamy Wiśle Kraków licencję na grę w Ekstraklasie. Czekamy na formalne wyjaśnienia oraz informacje z klubu. Kolejny raz zaprosimy również uprawomocnionych przedstawicieli Wisły na najbliższe posiedzenie plenarne Komisji, aby przedstawili nam obecną sytuację właścicielską i finansową oraz plan działania na najbliższą przyszłość - dodał Rozen.

Przy Reymonta 22 panuje totalny chaos, a działania klubu są sparaliżowane. Nawet jeśli TS "Wisła" ponownie jest właścicielem Wisły SA - z czym nie zgadzają się Mats Hartling i Adam Pietrowski   - to stowarzyszeniu nie udało powołać nowego prezesa piłkarskiej spółki. Mianowany nim został Tadeusz Czerwiński, od 2013 roku członek rady nadzorczej Wisły SA, ale po kilku godzinach zrezygnował z funkcji. A jeśli unieważnienie umowy sprzedaży klubu, które ogłosiło w środę TS "Wisła", nie ma mocy prawnej, tymczasowym prezesem 13-krotnego mistrza Polski pozostaje Pietrowski.

ZOBACZ WIDEO Ronaldo ratuje Juventus i wyprzedza Piątka! [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Czy Wisła Kraków dokończy sezon w Lotto Ekstraklasie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×