Sparingowo: porażka Lecha Poznań ze Sturmem Graz

Rafał Janicki rzutem na taśmę strzelił bramkę dla Lecha Poznań, ale zespół Adama Nawałki przegrał w meczu towarzyskim ze Sturmem Graz 1:2.

Marek Wawrzynowski
Rafał Janicki (z lewej) WP SportoweFakty / Agnieszka Skórowska / Na zdjęciu: Rafał Janicki (z lewej)
Przygotowujący się do rundy wiosennej Lech Poznań przegrał co prawda z 6. zespołem austriackiej ligi, Sturmem Graz, ale kilka powodów do optymizmu dał. Już na początku spotkania zawodnicy Adama Nawałki mieli okazje do strzelenia bramki. Maciej Makuszewski nie wykorzystał jednak sytuacji sam na sam z bramkarzem rywali, a potem przestrzelił Darko Jevtić.

Od początku bardzo aktywny był Kamil Jóźwiak. Dużo dryblował, strzelał, choć szybko stracił siły, podobnie jak reszta drużyny. Widać, że trener Adam Nawałka nie oszczędza piłkarzy.

Bramkę strzelili jednak rywale. Konkretnie Thomas Schrammel, który strzałem z rzutu rożnego pokonał Matusa Putnockiego. Słowak miał pecha, bo austriacki lewy obrońca w swojej krajowej lidze strzela bramki średnio raz na... 70 spotkań.

W drugiej połowie zawodnicy musieli uporać się z rywalem oraz ulewnym deszczem. Na 15 minut przed końcem, piłkarze Sturmu po szybkiej kontrze strzelili drugiego gola. Lech strzelił honorową bramkę w 91. minucie. Trafił konkretnie Rafał Janicki, który wykorzystał podanie Juliusza Letniowskiego - piłkę przedłużył jeszcze Vernon de Marcoa, więc to jemu zapisana jest asysta - i strzelił na 1:2. Letniowski wcześniej dwukrotnie uderzał na bramkę rywali, ale za słabo. Cieszy jednak, że zawodnik nie boi się wziąć odpowiedzialności. Piłkarz został dopiero co pozyskany z pierwszoligowej Bytovii. W rundzie wiosennej był odkryciem rozgrywek, strzelił 7 bramek i zaliczył 3 asysty. "Kolejorz" zapłacił za niego 300 tysięcy złotych.

Lech miał zagrać w sobotę dwa sparingi, ale drugi został odwołany z powodu opadów deszczu. W niedzielę (27 stycznia) o 9 zespół zagra - o ile pozwoli pogoda - z DAC Dunajska Streda.

Lech Poznań – Sturm Graz 1:2 (0:1)
0:1 Schrammel 29'
0:2 Ljubić 77'
1:2 Janicki 90+1'

Skład Lecha: Putnocky – Wasielewski, Janicki, Pleśnierowicz (69' Goutas), De Marco – Cywka (75' Skrzypczak), Trałka – Jóźwiak (85' Karol Smajdor), Jevtić (46’ Radut), Makuszewski (72' Letniowski) – Gytkjaer (75' Tomczyk)

Kto zostanie w tym sezonie mistrzem Polski?