Puchar Azji 2019: historyczny sukces Kataru!

Za trzy lata Katar zorganizuje mundial, a teraz może świętować mistrzostwo Azji! Drużyna Felixa Sancheza wygrała w finale z Japonią 3:1.

Szymon Mierzyński
reprezentanci Kataru Newspix / Xinhua via ZUMA Wire / Na zdjęciu: reprezentanci Kataru
Katarczycy zawdzięczają sukces przede wszystkim świetnej pierwszej połowie i pięknym bramkom Almoeza Aliego oraz Abdulaziza Hatema. Ten pierwszy otworzył wynik cudownym strzałem przewrotką przy słupku, Hatem natomiast podwyższył go perfekcyjną próbą z dystansu. W obu sytuacjach Shuichi Gonda nie miał nic do powiedzenia.

W 69. minucie reprezentanci Kraju Kwitnącej Wiśni złapali kontakt dzięki trafieniu Takumiego Minamino, ale ostatnie słowo należało do rywali i w końcówce Akram Afif przypieczętował ich wygraną skutecznym wykonaniem rzutu karnego.

Triumf w Pucharze Azji 2019 jest historycznym sukcesem Kataru, który dotąd nigdy jeszcze nie był najlepszy na swoim kontynencie (dotąd dwukrotnie - w latach 2000 i 2011 docierał do ćwierćfinału).

Piątkowy finał odbywał się w cieniu zamieszania wokół dwóch zawodników katarskiej reprezentacji. Zjednoczone Emiraty Arabskie, które podopieczni Felixa Sancheza zwyciężyli w półfinale (4:0), kwestionowały uprawnienie do gry Almoeza Aliego oraz Bassama Al Rawiego. Chodziło o przepisy związane ze zmianą narodowości. Organizatorzy Pucharu Azji nieprawidłowości się jednak nie dopatrzyli i protest został odrzucony, a obaj piłkarze wystąpili w pojedynku z Japonią.

Japonia - Katar 1:3 (0:2)
0:1 - Almoez Ali 12'
0:2 - Abdulaziz Hatem 27'
1:2 - Takumi Minamino 69'
1:3 - Akram Afif (k.) 83'

->Liga Mistrzów: Robert Lewandowski superbohaterem. Polak w wyjątkowym rankingu