Puchar Anglii: koniec snu Newport County. Manchester City w ćwierćfinale

Przez 50 minut grający w League Two Newport County stawiał opór Manchesterowi City. Mistrzowie Anglii w końcu udowodnili swoją wyższość bramkami i po wygranej 4:1 awansowali do ćwierćfinału rozgrywek o Puchar Anglii.

Michał Piegza
Danilo i Joss Labadie Getty Images / Harry Trump / Na zdjęciu: Danilo i Joss Labadie
Dla Manchesteru City awans do kolejnej rundy rozgrywek o Puchar Anglii miał być formalnością. Rywal miał inne plany. Newport County gra w League Two (czwarty poziom rozgrywkowy), ale w 2019 roku za burtę wyrzucił już Leicester City oraz Middlesbrough.

Pewne było, że wyeliminowanie City byłoby ogromną niespodzianką. Do przerwy takową pachniało. Gospodarze grali bez kompleksów, a podopieczni Pepa Guardioli mieli problemy z przystosowaniem się do trudnej murawy. Wśród przyjezdnych najgroźniejszy był w premierowej odsłonie Riyad Mahrez, którego uderzenia bronił Joe Day lub też były one niecelne.

To Walijczycy mogli zdobyć gola, ale fantastycznie zachował się Ederson. Brazylijczyk  w 14. minucie obronił strzał głową z pięciu metrów Tyreeqa Bakinsona. Pięć minut później Joss Labadie uderzył z pola karnego ponad bramką. Zagrożenie gracze Newport stwarzali głównie po dalekich wrzutach z autu.

City zepchnęło gospodarzy do defensywy w końcówce 1. połowy. W 34. minucie w słupek trafił Leroy Sane. To właśnie Niemiec był tym, któremu udało się złamać obronę Newport. Sześć minut po przerwie Sane otrzymał podanie od Gabriela Jesusa. Day twarzą odbił piłkę, ale ta i tak wpadła do bramki. Golkiper interwencję przypłacił uszkodzeniem nosa.

Prowadząc goście zaczęli grać na większym luzie. Kolejne gole dla City wydawały się kwestią czasu. W 57. minucie Danilo trafił w słupek. Newport raz mógł poważniej zagrozić gościom. W 67. minucie pogubił się przed bramką Ederson, ale Walijczykom nie udało się wykorzystać okazji.

Wydawało się, że wszelkie emocje w meczu zakończył kwadrans przed końcem Phil Foden, który po indywidualnej akcji uderzył z ok. 15 metrów. Day odbił piłkę, ale ta, podobnie jak przy pierwszym golu, ostatecznie wpadła do bramki. Na 3:0 wynik mógł podwyższyć na pięć minut przed końcem Sane, Day po raz kolejny twarzą odbił piłkę.

Na dwie minuty przed końcem Newport złapał kontakt. Koszmarny błąd defensywy  City wykorzystał Padraig Amond, który przelobował Emersona. Nadzieje gospodarzy kilkadziesiąt sekund później zgasił Foden, uderzając z pola karnego nie do obrony. W doliczonym czasie na 1:4 trafił mocnym strzałem lewą nogą wykańczając zespołową akcję mistrzów Anglii.

Newport County - Manchester City 1:4 (0:0)
0:1 - Sane 51'
0:2 - Foden 75'
1:2 - Amond 88'
1:3 - Foden 89'
1:4 - Mahrez 90+4'

Newport County: Joe Day - Regan Poole, Mickey Demetriou Mark O'Brien - Robbie Willmott, Scot Bennett (86' Fraser Franks), Joss Labadie (68' Matt Dolan), Tyreeq Bakinson (61' Josh Sheehan), Dan Butler - Jamille Matt, Padraig Amond.

Manchester City: Ederson Danilo, John Stones, Nicolas Otamendi, Ołeksandr Zinczenko - Phil Foden, Fernandinho (79' Aymeric Laporte), David Silva (82' Ilkay Gundogan)- Riyad Mahrez, Gabriel Jesus, Leroy Sane.