Chelsea w dużych tarapatach. FIFA nałożyła zakaz transferowy

W najbliższych dwóch oknach transferowych Chelsea nie będzie mogła pozyskać nowych zawodników. To efekt kary za naruszenie przepisów dotyczących nieletnich piłkarzy.

Robert Czykiel
Robert Czykiel
kibice Chelsea Newspix / PHCIMAGES / Na zdjęciu: kibice Chelsea
To już oficjalna decyzja FIFA. Klub dodatkowo musi zapłacić 600 tys. franków szwajcarskich kary. Oberwało się także angielskiej federacji piłkarskiej, która musi zapłacić 510 tys. franków. Chelsea FC będzie mogła pozyskać nowych zawodników prawdopodobnie dopiero latem 2020 roku.

Coraz większe kłopoty Sarriego. Chelsea rozważa Zidane'a i Lamparda jako następców >>

Zakaz nie dotyczy sprzedaży piłkarzy. "The Blues" jednak będą teraz robić wszystko, by zatrzymać obecnych zawodników. To jednak zmartwienie dla kibiców, bo londyńczycy w tym sezonie spisują się poniżej oczekiwań i wszyscy liczyli na transfery.

FIFA uznała, że władze Chelsea poważnie naruszały przepisy, które zabraniają podpisywania kontraktów z zagranicznymi piłkarzami, którzy nie ukończyli 18 roku życia. Badano ponad 100 spraw i ostatecznie uznano, że klub jest winny w 29 przypadkach.

ZOBACZ WIDEO Wszołek alternatywą dla Grosickiego? "Nikomu nie zamykam drogi do kadry"

Londyńczycy mogą jedynie odwołać się do Trybunału Arbitrażowego do spraw Sportu w Lozannie. To może opóźnić wprowadzenie kary w życie. Jest zatem cień szansy, że sprawa przedłuży się do lata i w lipcu jeszcze uda się dokonać wzmocnień.

Kara dla Chelsea odbije się na całym rynku transferowym. Wielkie kluby od dawna polują na gwiazdy angielskiego giganta. Zakaz transferowy może powstrzymać przenosiny Edena Hazarda do Realu Madryt, czy Calluma Hudsona-Odoia do Bayernu Monachium.

FIFA w przeszłości kilka razy karała europejskich gigantów za łamanie przepisów dotyczących zawodników nieletnich. Kluby nie mogą zatrudniać zagranicznych piłkarzy, gdy ci nie ukończyli 18 lat. Są pewne wyjątki.

Pedro Rodriguez skomentował sytuację Chelsea FC. "Jest trudno, ale najważniejsze to zachować spokój" >>

Pierwszy to sytuacja, gdy rodzice wyemigrowali ze swojej ojczyzny wcześniej i nie miało to związku z transferem dziecka. Można także zakontraktować nieletniego, gdy jego dotychczasowy klub znajduje się w odległości do 50 km od granicy z krajem, w którym będzie grać. W dodatku kraje Unii Europejskiej mogą zatrudniać zawodników już od 16. roku życia.

Czy Chelsea słusznie ukarano zakazem transferowym?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×