KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Kuba Cimoszko: Sergio Ramos już wie, że czasem lepiej skłamać (komentarz)

Czy UEFA woli kłamstwo od prawdy? Zawieszenie Sergio Ramosa w Lidze Mistrzów za umyślne "wykartkowanie się" w pierwszym meczu 1/8 finału z Ajaksem (2:1) pokazuje, że najprawdopodobniej tak.

Kuba Cimoszko
Kuba Cimoszko
Sergio Ramos (w czarnej koszulce) Getty Images / Lars Baron / Na zdjęciu: Sergio Ramos (w czarnej koszulce)
- Patrząc na wynik, skłamałbym, gdybym powiedział, że nie miałem zamiaru wymusić kartki - te słowa okazały się gwoździem do trumny Sergio Ramosa. To po nich stacja "Gol Television" odnalazła nagranie z sytuacji po golu na 2:1, gdzie Hiszpan miał zapytać Santiago Solariego czy ma "szukać" upomnienia i niedługo potem zobaczył żółtą kartkę. Dowody stały się niezbite, Komisja Dyscyplinarna UEFA wlepiła zawodnikowi 2 mecze kary.

Widząc reakcje Europejskiej Unii Piłkarskiej nasuwa się jedna myśl. Sergio powinien był skłamać, udać głupiego. Gdyby zamiast brutalnej prawdy opowiedział dziennikarzom bajkę o tym, że Ajax w tej właśnie akcji strzeliłby gola na 2:2, a on faulem temu zapobiegł, to wtedy może nikt nie szukałby na niego "haka". Zresztą nawet jeśli, to może udałoby się skutecznie obronić. A tak nie było szans.

Nie będę ukrywać, że nie jestem za zawieszaniem piłkarzy w takich przypadkach jak ten Ramosa. Dlaczego? Moim zdaniem "wykartkowanie się" to jest jakiś element taktyki. Strategia podobna do chociażby odpuszczania ostatnich meczów grupowych przez niektóre kluby, by zapewnić sobie teoretycznie łatwiejszego rywala i mniej męczącą, a zarazem pewniejszą drogę do finału.

ZOBACZ WIDEO Polscy piłkarze w wysokiej formie. Przepiękny gol Milika z rzutu wolnego

Żeby jednak była jasność: ukaranie samego kapitana Realu akceptuję. Takie są bowiem przepisy (podobnie potraktowano ostatnio chociażby Geoffrey'a Kondogbię - przyp. red.). Dlatego nie należy robić wyjątków. Może jednak oba przypadki są dobrym przykładem żeby się zastanowić nad zasadnością niektórych punktów regulaminu?

Czytaj także: "Drużyna, czyli ja. Ego piłkarzy jest już tak wielkie, że niedługo pęknie" 

Weźmy na przykład to zawieszenie za żółte kartki. Czy ono rzeczywiście jest potrzebne? Za czerwone jak najbardziej, bo trzeba eliminować boiskowy bandytyzm, nadmierną agresję itd. Ale za żółte, otrzymywane w różnych spotkaniach? Ja uważam, że nie. Szczególnie, że niektóre budzą kontrowersje. Na dodatek tak samo traktuje się upomnienie za ostre wejście, mogące skutkować urazem przeciwnika, jak i te za dyskusje z arbitrem bądź lekkie, taktyczne pociągnięcie za koszulkę. I w efekcie kluczowy zawodnik może wypaść np. z półfinału LM przez niegroźną głupotę. A tak nie powinno być.

UEFA dąży do tego, by Liga Mistrzów była doskonała. Zwiększa nagrody, ogranicza dostęp klubów z mniejszych lig kosztem tych najsłynniejszych itd. A głównym krokiem powinno być uczynienie wszystkiego, by jej uczestnicy grali w każdym meczu w możliwie najmocniejszych składach. Bez osłabień. Wtedy nie tylko zniknąłby argument, że drużyna X wygrała rozgrywki, bo piłkarz Y nie zagrał za kartki, ale przede wszystkim uniknęlibyśmy takich kontrowersyjnych sytuacji jak ta z Ramosem - żaden gracz nie musiałby stawać przed dylematem: "lepiej powiedzieć prawdę czy skłamać?".

Czy jesteś za zniesieniem kar zawieszenia za żółte kartki?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (5)
 • lammergeyer2 Zgłoś komentarz
  Jak rozumiem logika tego artykułu jest taka: (1) Piłkarz oszukał ale nie należy go karać, bo to zachęcanie, żeby kolejni oszuści kłamali i nie przyznawali się do oszustwa. Nie widzę w
  Czytaj całość
  tym sensu. Na tej samej zasadzie można powiedzieć "nie karajmy w ogóle tych, którzy coś ukradną a potem się do tego przyznają, bo następni się nie przyznają" (2) Za dwie żółte kartki nie należy wyrzucać zawodnika z kolejnego meczu, bo to "niegroźne przewinienia" a my chcemy, żeby w meczach grali najlepsi. No to jaka właściwie ma być kara za żółtą kartkę? Albo chcemy, żeby gra była fair, bez żółtych kartek i rozgrywana przez najlepszych - albo pobłażamy bandytom boiskowym.
  • PiSB Zgłoś komentarz
   A cóż to za odkrycie Pana Redaktora? Szkoda tylko, że w duchu "zły pieniądz psuje dobry pieniądz". Przecież dla każdego hochsztaplera dwa szwindle, to bardziej mu pasuje niż jeden.
   Czytaj całość
   Zrobił jeden mały szwindel z "wykartkowaniem się" S. Ramos - bo to przecież nie była czysta gra - a już drugiego nie chciał. Wiadomo, że gdyby dwa poszły, to skuteczność większa, nic nowego. Cóż więc tak okrzykuje odkrywczo Pan Redaktor? Jedyne, przy czym trzeba tu krzyczeć, to to, że Pan Redaktor dokonuje chamskiego gwałtu na języku polskim, dokładając się do dzieła innych niszczycieli: twierdząc, że to "lepiej". Skuteczniej, Panie Redaktorze, to jeszcze byłaby prawda. Natomiast napisać lepiej - to już jest przyłączanie się do psucia wartości języka polskiego, jakkolwiek w potocznej polszczyźnie jest to poprawne, gdyż przysłówek "lepiej" jest stosowany do różnych okoliczności, nie precyzuje jasno, że moralny wydźwięk jest jedynym wyznacznikiem. Używa się więc tych przysłówków przy wielu rodzajach porównań, np. pozostając też na poziomie porównania korzyści odniesionych z jakiejś okazji, w innym wypadku poruszając się w zakresie przyjemności, innym razem jeszcze, jeżeli chodzi np o słyszalność jakichś dźwięków itp. Niemniej takie zestawienie, jak użyte w artykule, choć mieści się w zarysowanych granicach, jednak jest bolesne, bo posuwa się do nazywania w kategoriach dobra, większego dobra: rzeczy gorszych moralnie. Mam nadzieję, że Pan Redaktor zrozumie i pomyśli, wygląda na młodego człowieka, to jeszcze są szanse, że dzięki temu uczyni jeszcze trochę dobrych rzeczy, decydując się na dbanie też w swojej pracy o wspieranie poszanowania dobra i dobrych zasad w społeczności - a nie przeciwnie, dokładając się do niszczenia wartości jako podstaw życia społecznego.
   • koj Zgłoś komentarz
    hahahahahha nie ma jak usuwać komentarze jak ktoś ma inne zdanie :D
    • koj Zgłoś komentarz
     hahahahahha nie ma jak usuwać komentarze jak ktoś ma inne zdanie :D
     • hieronimo Zgłoś komentarz
      Nie musiał się tym chwalić na cały świat że specjalnie się wykartkowal. Było poprostu przemilczeć i juz A tak to sam sobie zaszkodzil :) Większość zespołów ma taki plan taktyczny
      Czytaj całość
      aby przy dobrym wyniku się wykartkowac aby w nowej fazie rozgrywek być na Zero.
      Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
      ×
      Sport na ×