El. ME 2020: kolejny rywal Polaków poległ w Macedonii Północnej

Reprezentacja Macedonii Północnej od pewnego zwycięstwa przed własną publicznością rozpoczęła eliminacje do mistrzostw Europy w 2020 roku. W spotkaniu 1. kolejki grupy G, w której są także Polacy, Macedończycy pokonali Łotwę 3:1.

Tomasz Rosiński
Valerijs Sabala i Darko Welkowski PAP/EPA / GEORGI LICOVSKI / Na zdjęciu: Valerijs Sabala i Darko Welkowski
Faworytami czwartkowej konfrontacji wydawali się Macedończycy, którzy wygrali jedyną dotychczasową potyczkę obydwu ekip (stracie towarzyskie odbyło się 5 marca 2014 roku, a macedoński zespół triumfował 2:1). Spotkaniem w Skopje był zainteresowany między innymi sztab reprezentacji Polski, bo Łotysze to kolejny rywal Biało-Czerwonych, zaś mecz odbędzie się 24 marca (niedziela) o godzinie 20:45.

Od początku rywalizacji zdecydowanie przeważali podopieczni Igora Angelowskiego, którzy dłużej utrzymywali się przy piłce i co chwila gościli pod bramką kadry Łotwy.

Gospodarze dopięli swego już w 11. minucie zawodów. Wówczas Goran Pandew zagrał piłkę do Egzijana Alioskiego, a ten pokonał Andrisa Vaninsa, który popełnił błąd przy interwencji i przepuścił futbolówkę pod rękoma.

Reprezentanci Macedonii nie zamierzali zwalniać tempa, a przyjezdni wyglądali na bezradnych. Macedończycy zadali drugi cios w 29. minucie za sprawą Elifa Elmasa, który chwilę wcześniej pojawił się na boisku (zmienił kontuzjowanego Ferana Hasaniego) i jak się później okazało ustalił wynik pierwszej połowy.

Po zmianie stron, tak jak w pierwszej odsłonie starcia, pierwsze skrzypce w macedońskich szeregach grał Pandew. Po jego zejściu z murawy w 71. minucie gospodarze spuścili z tonu, co mogło się dla nich źle skończyć.

Na 180 sekund przed końcem regulaminowego czasu gry Łotwa wykonywała rzut wolny, a niefortunnie interweniował Darko Welkoski, który głową skierował piłkę do własnej bramki. Tym samym łotewska ekipa strzeliła gola kontaktowego.

Jednakże w doliczonym czasie gry Łotysze stracili nie tylko Andrejsa Ciganiksa (obejrzał drugą żółtą kartkę, a w konsekwencji czerwoną), ale także trzecią bramkę. Wówczas dublet po asyście Alioskiego ładnym uderzeniem skompletował Elmas i zapewnił Macedonii triumf 3:1.