El. Euro 2020: falstart Portugalii. Drugi remis i kontuzja Cristiano Ronaldo

Portugalia ma dwa punkty po dwóch domowych meczach w eliminacjach mistrzostw Europy. W poniedziałek zremisowała 1:1 z Serbią. Już w pierwszej połowie kontuzji doznał Cristiano Ronaldo. A Szymon Marciniak rozwścieczył gospodarzy.

Bernardo Silva (w środku) oraz Filip Mladenovic (z lewej) i Adem Ljajic (z prawej) PAP/EPA / MANUEL DE ALMEIDA / Na zdjęciu: Bernardo Silva (w środku) oraz Filip Mladenovic (z lewej) i Adem Ljajic (z prawej)
Ronaldo poczuł ból pod koniec drugiego kwadransa. Lider Portugalczyków doznał urazu mięśniowego, kiedy próbował dogonić piłkę wychodzącą poza boisko. Nie było obok niego przeciwnika. Gwiazdor Juventusu natychmiast pokazał selekcjonerowi, że nie jest w stanie pozostać na murawie. Za niego wszedł Pizzi.

Portugalia musiała radzić sobie bez swojej gwiazdy przez większą część trudnego meczu. Przeciwnik zagrał odważnie i wcześnie objął prowadzenie.

Już pierwszy atak Serbów poskutkował rzutem karnym i golem na 1:0. Za wykonanie jedenastki zabrał się Dusan Tadić i po zmyleniu Rui Patricio posłał piłkę w lewy narożnik bramki. Szymon Marciniak gwizdnął po tym, jak golkiper Portugalczyków wpadł we własnym polu karnym na rozpędzonego Aleksandara Mitrovicia. Gospodarze protestowali, choć bez specjalnego przekonania.

Im dłużej trwało spotkanie, tym więcej było pretensji Portugalczyków do Marciniaka. W samej pierwszej połowie domagali się oni trzech rzutów karnych!

Kilka dni przed przylotem Serbów w Lizbonie zremisowali bezbramkowo Ukraińcy. Piłkarze z Bałkanów byli skuteczniejsi w przodzie, ale bronili z problemami. Raz po raz wybuchał pożar w polu karnym Marko Dmitrovicia. Z każdą sytuacją podbramkową gospodarzy coraz trudniej było uwierzyć, że Serbowie mają tak dużo szczęścia i nadal są na prowadzeniu.

Portugalia oddała w pierwszej części dwucyfrową liczbę strzałów. Mocno pachniało wyrównaniem i stało się ono faktem w 42. minucie. Danilo Pereira huknął na 1:1 z dystansu, a piłka, zanim znalazła się w siatce, odbiła się od poprzeczki. Przysnęli Serbowie - i środkowi pomocnicy, i obrońcy - którzy pozwoli na rajd jednego zawodnika w bordowym stroju między kilkoma w białych.

W drugiej części dynamicznego spotkania gospodarze organizowali kolejne ataki. Obie reprezentacje postawiły na ofensywę i dostarczały dużo wrażeń publiczności. Im bliżej było końca spotkania, tym mocniejszy był napór Portugalczyków. W 70. minucie byli o włos od zdobycia prowadzenia, ale piłka tylko zatańczyła blisko linii bramkowej Serbii. Podobnych sytuacji było kilka, ale rozstrzygnąć spotkania ekipie z Półwyspu Iberyjskiego się nie udało.

Po meczu Portugalczycy będą dużo mówić o decyzjach Marciniaka, który w drugiej połowie ponownie ich rozwścieczył. Po konsultacji ze swoim asystentem anulował decyzję o podyktowaniu rzutu karnego za zagranie ręką. Fernando Santos mocno obsztorcował Polaka z chorągiewką. Z trybun było słychać burzę gwizdów, ale że nie było systemu VAR, nic już w tej sytuacji zmienić się nie mogło.

GRUPA B:

Portugalia - Serbia 1:1 (1:1)
0:1 - Dusan Tadić (k.) 7'
1:1 - Danilo Pereira 42'

Portugalia: Rui Patricio - Joao Cancelo, Pepe, Ruben Dias, Raphael Guerreiro - William Carvalho, Danilo Pereira, Rafa Silva (84' Goncalo Guedes) - Cristiano Ronaldo (30' Pizzi), Dyego Sousa (57' Andre Silva), Bernardo Silva

Serbia: Marko Dmitrović - Antonio Rukavina, Nikola Milenković, Uros Spajić, Filip Mladenović - Mijat Gacinović (21' Nemanja Radonjić), Nemanja Maksimović - Darko Lazović (69' Andrija Zivković), Dusan Tadić, Adem Ljajić (87' Sergej Milinković-Savić) - Aleksandar Mitrović

Żółte kartki: Pepe (Portugalia) oraz Mladenović, Spajić, Tadić (Serbia)

Sędzia: Szymon Marciniak (Polska)

***

Luksemburg - Ukraina 1:2 (1:1) 1:0 - David Turpel 34' 1:1 - Wiktor Cygankow 40' 1:2 - Gerson Rodrigues (sam.) 90'

0:3 - Amir Abrasi 90'

Francja - Islandia 4:0 (1:0) 1:0 - Samuel Umtiti 12' 2:0 - Olivier Giroud 68' 3:0 - Kylian Mbappe Lottin 78' 4:0 - Antoine Griezmann 84'