Primera Division: zażarta walka o Ligę Mistrzów. Valencia CF wygrała w derbach

Getafe wypadło z pierwszej czwórki, ale i tak może mówić o szczęściu. Gola na wagę punktu ekipa spod Madrytu zdobyła w ostatniej minucie spotkania z Valladolid. O Lidze Mistrzów wciąż realnie marzą w Valencii, która w derbach pokonała Levante 3:1.

Igor Kubiak
Igor Kubiak
Dani Parejo PAP/EPA / JOSE MANUEL VIDAL / Na zdjęciu: Dani Parejo
Po zwycięstwie Sevilli w sobotę Getafe musiało wygrać na wyjeździe z Realem Valladolid, by zachować miejsce w pierwszej "czwórce". Mecz dla rewelacji sezonu rozpoczął się wyśmienicie - od kapitalnego gola Mauro Arambarriego. Później jednak do głosu doszli gospodarze, którzy po zmianie stron wyszli na prowadzenie, a na dodatek ostatnie pół godziny grali w przewadze jednego zawodnika.

Wydawało się, że Valladolid odniesie pierwsze zwycięstwo na własnym terenie od 27 stycznia, ale w samej końcówce sędzia odgwizdał rzut karny dla Getafe. Sytuację jeszcze długo analizowano w wozie VAR, ale ostatecznie decyzja została podtrzymana. "Jedenastkę" wykorzystał Jorge Molina. Getafe ma punkt straty do Sevilli i 2 oczka więcej od Valencii.

Valencia pokonała w derbach Levante 3:1. Gospodarze objęli prowadzenie już w pierwszej akcji w meczu po strzale głową Santi Miny. Valencia miała zdecydowaną przewagę, ale tuż po przerwie goście doprowadzili do wyrównania po samobóju Carlosa Solera. Dosłownie po chwili pomocnik zrehabilitował się i asystował przy trafieniu Goncalo Guedesa. Wynik meczu ustalił Santi Mina, kompletując dublet.

W nowy rok Athletic Bilbao wchodził w strefie spadkowej. W kolejnych 16. kolejkach odniósł jednak aż 9 zwycięstw i w końcu znalazł się na miejscu, gwarantującym awans do Ligi Europy. W emocjonującym meczu Baskowie pokonali Rayo Vallecano 3:2. Wynik mógł być jeszcze wyższy, ale najlepszym zawodnikiem gości był bramkarz Alberto Garcia, który na początku meczu obronił m.in. rzut karny wykonywany przez Raula Garcię. Po stronie gospodarzy błyszczał autor dubletu - Inaki Williams.

Ze strefy spadkowej wyskoczył Villarreal. Po szybkim golu Samuela Chukwueze "Żółte Łodzie Podwodne" pokonały na wyjeździe Gironę 1:0.

2:2 - Jorge Molina (k.) 90+6'
Czerwona kartka: Mathias Olivera /62', za drugą żółtą/ (Getafe).

Athletic Bilbao - Rayo Vallecano 3:2 (1:1)
1:0 - Inaki Williams 2'
1:1 - Alex Moreno 45'
2:1 - Inaki Williams 50'
3:1 - Raul Garcia 72'
3:2 - Raul de Tomas 85'
Czerwona kartka: Luis Advincula /52', za drugą żółtą/ (Rayo).
W 18. minucie rzutu karnego nie wykorzystał Raul Garcia (Athletic) - bramkarz obronił.

Real Sociedad - SD Eibar 1:1 (1:0)
1:0 - Juanmi 1'
1:1 - Joan Jordan 85'

Girona FC - Villarreal CF 0:1 (0:1)
0:1 - Samuel Chukwueze 7'

Valencia CF - Levante UD 3:1 (1:0)
1:0 - Santi Mina 2'
1:1 - Carlos Soler (sam.) 56'