Radość i chwile grozy w barażu o Eredivisie. Atak serca lekarza RKC Waalwijk

RKC Waalwijk po pięciu latach wrócił do Eredivisie. We wtorkowym barażu zespół ten wygrał na wyjeździe z Go Ahead Eagles 5:4. Radość z awansu była stłumiona przez atak serca lekarza zespołu, Petera Engelenburga.

Łukasz Witczyk
piłkarze RKC Waalwijk świętujący awans do Eredivisie Getty Images / VI Images / Na zdjęciu: piłkarze RKC Waalwijk świętujący awans do Eredivisie
To był szalony baraż, a holenderskie media piszą, że RKC Waalwijk awansowało w niecodziennych okolicznościach. Pierwsze starcie pomiędzy RKC i Go Ahead Eagles Deventer zakończyło się bezbramkowym remisem. W rewanżu zespół z Waalwijk wygrał na wyjeździe 5:4, strzelając dwa gole w doliczonym czasie drugiej połowy.

W 89. minucie ekipa Go Ahead Eagles objęła prowadzenie 4:3 i miejscowi kibice już świętowali awans do elity. Jednak w 95. minucie do wyrównania doprowadził Stijn Spierings, a chwilę później sędzia podyktował rzut karny dla gości, którego na gola zamienił Mario Bilate.

Portal volkskrant.nl w pomeczowej relacji zwrócił uwagę na to, że radość z awansu była stłumiona przez problemy zdrowotne lekarza zespołu. Peter Engelenburg w przerwie doznał ataku serca i był reanimowany w szatni. Piłkarze RKC na boisko weszli ze łzami w oczach. Lekarz został odwieziony do szpitala, gdzie uratowano jego życie.

- Zrobiliśmy to dla niego - powiedział po spotkaniu napastnik Mario Bilate, który zdobył bramkę na 5:4, która dała awans ekipie RKC Waalwijk. - Nawet nie wiem, jak do tego doszło. To była najbardziej szalona gra w moim życiu - dodał inny z piłkarzy RKC, Hans Mulder.