Mistrzostwa Europy U-21: Francja skromnie ograła Chorwację. Bezradny Sandro Kulenović

Francja z Rumunią powalczy o wyjście z grupy C mistrzostw Europy do lat 21. W drugim spotkaniu Les Bleus skromnie pokonali Chorwację (1:0). Drużyna z Bałkanów próbowała wyrównać, w słupek trafił Sandro Kulenović z Legii Warszawa.

Maciej Siemiątkowski
piłkarze reprezentacji Francji U-21 PAP/EPA / LUCA FANFANI / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Francji U-21
Reprezentacja Polski nie jest jedyną niespodzianką na mistrzostwach Europy do lat 21 we Włoszech. W grupie C karty rozdaje nie Francja, nie Anglia, nie Chorwacja, a piłkarze z Rumunii. To oni strzelili już osiem goli (lepszy wynik mają tylko Niemcy, który strzelili dziewięć) i prowadzą w grupie. W następnej serii spotkań Les Bleus powalczą z kadrą Mikela Radoia o awans do półfinału.

Francuzi, kiedy wyszli na mecz z Chorwacją, znali wynik Rumunii z Anglią (4:2). Tam był grad bramek, który zadowolił postronnych kibiców. Piłkarze znad Sekwany postawili na pragmatyzm. Ich usatysfakcjonowała szybko zdobyta bramka. Potem utrzymali prowadzenie.

W ósmej minucie Chorwaci pokazali, jak się nie bronić. Na prawej stronie piłkę dostał Jeff Reine-Adelaide, do którego nie spieszył żaden z rywali. Pomocnik Angers SCO miał czas, żeby przyłożyć się do dośrodkowania i tego nie zmarnował. Dograł do Moussy Dembele, który znalazł się między dwójką stoperów, wyskoczył do piłki i precyzyjnie uderzył głową. To rozleniwiło Francuzów, którzy w kolejnych minutach nie porywali się na żwawe ataki.

Chorwaci również nie grzeszyli energią. Obie drużyny wyglądały na zmęczone turniejem, ale to był ich dopiero drugi mecz na włoskich boiskach. Zawodnicy z Bałkanów nie potrafili przebić muru. Nieźle w obronie spisywali się Ibrahima Konate i Dayot Upamecano, którzy razem grają w RB Lipsk. Znakomitą okazję w 35. minucie zmarnował Marin Jakolis, który uderzył obok dalszego słupka. Napastnika obsłużył Nikola Vlasić - pomocnik na połowie Francuzów przejął piłkę i po chwili dograł do kolegi.

Dużo lepiej zamiast Jakolisa spisał się w drugiej połowie Sandro Kulenović. Napastnik Legii Warszawa wszedł w 56. minucie i nieco ożywił ofensywną grę Chorwatów. W 69. minucie wygrał walkę bark w bark z Upamecano, wyszedł na czystą pozycję w polu karnym, ale trafił w słupek.

Sprawdź: Polska blisko i zarazem daleko od półfinału

Francuzi w końcówce przyglądali się kolejnym, bezradnym próbom rywali i spokojnie wyczekiwali końcowego gwizdka. Kunktatorstwo tym razem opłaciło się ekipie Sylvaina Ripolla. W ostatniej kolejce powalczy o pierwsze miejsce w grupie z Rumunią. Z kolei Chorwaci zagrają o honor z Anglikami i tym samym zakończą swoje zmagania na turnieju.

Francja - Chorwacja 1:0 (1:0)
1:0 - Moussa Dembele 8'

Francja: Paul Bernardoni - Colin Dagba, Ibrahima Konate, Dayot Upamecano, Malang Sarr - Lucas Tousart, Olivier Ntcham (66' Houssem Aouar), Jeff Reine-Adelaide (73' Matteo Guendouzi) - Jonathan Ikone, Moussa Dembele, Marcus Thuram (65' Romain Del Castillo).

Chorwacja: Josip Posaves - Toni Borevković, Filip Uremović, Nikola Katić, Borna Sosa - Nikola Moro, Ivan Sunjić, Nikola Vlasić - Luka Ivanusec (86' Alen Halilović), Marin Jakolis (56' Sandro Kulenović), Robert Murić (63' Josip Brekalo).

Żółte kartki: Jakolis i Kulenović (Chorwacja).

Sędziował: Serdar Gozubuyuk (Holandia).