WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Ligue 1. Waldemar Kita wycofał się ze sprzedaży FC Nantes. Angielski inwestor okazał się niewiarygodny

Waldemar Kita zerwał rozmowy z angielskim funduszem inwestycyjnym, który chciał odkupić od niego FC Nantes za rekordowe w skali francuskiej piłki 100 mln euro. Polsko-francuski biznesmen uznał kontrahentów za niewiarygodnych.
Maciej Kmita
Maciej Kmita
Newspix / Presse Sports / Na zdjęciu: Waldemar Kita

Rozmowy między Waldemarem Kitą a reprezentowanym przez Benjamina Leigha Hunta funduszem LFE Football Group Ltd trwały od lutego i wydawało się, że są bliskie finalizacji. Kitę do podjęcia rozmów o sprzedaży klubu skłoniło kilka czynników.

Po pierwsze, 66-latek jest zmęczony konfliktem z kibicami Nantes. Sprawa zaszła tak daleko, że wiosną w czasie meczów fani Kanarków obrażali właściciela klubu. Po drugie, Kicie nie jest też po drodze z władzami miasta, które nie zgodziły się przekazać klubowi ziemi na budowę nowego stadionu.

Po trzecie, Nantes wciąż nie doczekało się 15 mln euro zapłaty za transfer Emiliano Sali do Cardiff City, co może zachwiać budżetem klubu. Argentyńczyk zginął w katastrofie lotniczej tuż po podpisaniu umowy z Walijczykami, ale ci nie zamierzają płacić odstępnego. Więcej o tym TUTAJ.

ZOBACZ WIDEO Karol Bielecki: Więcej w karierze przegrałem niż wygrałem [cała rozmowa]

Po czwarte wreszcie, Anglicy zwrócili się do Kity z atrakcyjną ofertą. Chcieli odkupić Nantes za 100 mln euro - gdyby transakcja doszła do skutku, byłaby największą tego typu we francuskim futbolu. Nawet Qatar Sports Investments za przejęcie Paris Saint-Germain zapłaciło 69 mln euro.

Sprzedaż Nantes nie zostanie jednak sfinalizowana. We wtorek DNCG (Krajowej Dyrekcji Kontroli Zarządzania) miała przeanalizować transakcję i zbadać jej legalność, ale spotkanie nie doszło do skutku. Nantes wydało oficjalny komunikat w tej sprawie, ogłaszając, że rozmowy z Anglikami zostały zerwane.

"Prezydent FC Nantes, pan Waldemar Kita, doszedł do wniosku, że fundusz inwestycyjny LFE Football Group Limited, który spontanicznie zgłosił chęć zakupu klubu, nie przedstawił minimalnych gwarancji bankowych wymaganych przez instytucje kontrolne francuskiego piłkarstwa zawodowego (DNCG).

W konsekwencji, Waldemar Kita, świadom powagi tej transakcji, nie mógł prowadzić negocjacji z funduszem, który nie był w stanie dostarczyć kompletu dokumentów DNCG. (...) Waldemar Kita nie zostawi klubu w rękach kontrahentów, którzy nie traktują poważnie swoich obowiązków i których powaga oraz wiarygodność nie są poświadczone" - czytamy.

Czytaj również -> FC Nantes - kanarkowy odlot

Waldemar Kita jest właścicielem FC Nantes od sierpnia 2007 roku, kiedy odkupił klub od grupy Dassault za 10 mln euro. Dopiął wtedy swego po dziewięciu latach starań - pierwsze przymiarki do kupna Kanarków podjął już w 1998 roku. Kiedy przejął Nantes, zespół był świeżo po spadku z Ligue 1 i już po roku wrócił do elity, by ponownie spaść na zaplecze. Ponownie do ekstraklasy Kanarki awansowały dopiero w 2013 roku i do tej pory to ich największy sukces pod rządami Kity.

Czy chciałabyś/chciałbyś, że Waldemar Kita zainwestował w któryś z polskich klubów?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (1):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Neros 0
  pewnie za funduszem stał Vanna Ly i Mats Hartling
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (1)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×