Mistrzostwa Europy U-21: Hiszpanie górą w finale! Zdobyli piąty tytuł

Pozbawili marzeń reprezentację Polski, dziś świętują mistrzostwo Europy U-21. Hiszpanie pokonali w finale obrońców trofeum, Niemców 2:1.

Szymon Mierzyński
piłkarze reprezentacji Hiszpanii U-21 PAP/EPA / ALESSIO MARINI / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Hiszpanii U-21
W grupowym starciu z Polską (5:0) i półfinale z Francją (4:1) drużyna Luisa de la Fuente czarowała formą w ofensywie i podobnie było na początku najważniejszego starcia w całym turnieju. Fabian Ruiz wykorzystał wolną przestrzeń przed polem karnym i świetnym uderzeniem z kilkunastu metrów pokonał Alexandra Neubela , a to była dopiero 7. minuta.

Niemcy mieli bardzo duży problem z odpowiedzią, choć raz w pierwszej połowie mogli mieć spore pretensje do sędziów. Jesus Vallejo brutalnie sfaulował Gian-Lucę Waldschmidta. W ruch poszła wyprostowana noga, Srdjan Jovanović analizował powtórki, mimo to pokazał winowajcy zaledwie żółtą kartkę, co można uznać za decyzję skandaliczną.

W drugiej połowie drużyna Stefana Kuntza przejęła inicjatywę i zaczęła wyraźnie dominować. Nie potrafiła tego jednak przełożyć na klarowne sytuacje i traciła czas na bezproduktywną wymianę podań na połowie rywala.

Hiszpanie natomiast spokojnie poczekali i w 69. minucie zadali drugi cios. Na strzał zdecydował się Ruiz, bardzo niepewnie interweniował Neubel i odbitą przez niego piłkę "podcinką" skierował do siatki Daniel Olmo.

Przy stanie 2:0 wydawało się, że wszystko jest już jasne. Niemcy wyraźnie stracili wiarę w sukces, a ich przeciwnik odzyskał spokój i miał kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami.

Mimo to w 88. minucie zrobiło się jeszcze ciekawie. Z dystansu huknął bowiem Nadiem Amiri, piłka odbiła się po drodze od Vallejo i ten rykoszet sprawił, że wpadła za kołnierz Antonio Sivery. Ta bramka padła jednak zbyt późno, bo kolejnego zagrożenia piłkarze Stefana Kuntza nie zdążyli stworzyć.

Hiszpania zasłużenie wygrała w finale 2:1 i po raz piąty w historii wywalczyła mistrzostwo Europy U-21. Zdetronizowała przy tym Niemców i wyrównała osiągnięcie Włochów, którzy też pięciokrotnie sięgali po młodzieżowe trofeum.

->Szymon Mierzyński: Dariusz Żuraw może mieć w Lechu Poznań trudniej niż Ivan Djurdjević (komentarz)

Hiszpania U-21 - Niemcy U-21 2:1 (1:0)
1:0 - Fabian Ruiz 7'
2:0 - Daniel Olmo 69'
2:1 - Nadiem Amiri 88'

Hiszpania U-21: Antonio Sivera - Martin, Unai Nunez, Jesus Vallejo, Junior Firpo, Fabian Ruiz (78' Mikel Merino), Marc Roca, Daniel Olmo, Dani Ceballos, Pablo Fornals (72' Borja Mayoral), Mikel Oyarzabal (55' Carlos Soler).

Niemcy U-21: Alexander Neubel - Lukas Klostermann, Jonathan Tah, Timo Baumgartl, Benjamin Henrichs, Suat Serdar (61' Florian Neuhaus), Maximilian Eggestein (79' Lukas Nmecha), Mahmoud Dahoud, Levin Oztunali (73' Marco Richter), Gian-Luca Waldschmidt, Nadiem Amiri.

Żółte kartki: Jesus Vallejo, Unai Nunez, Antonio Sivera (Hiszpania U-21).