Puchar Narodów Afryki: skuteczni dublerzy z Algierii. Dwa gole Sadio Mane

Algieria wygrała 3:0 z Tanzanią, a Senegal zwyciężył 3:0 z Kenią w grupie C Pucharu Narodów Afryki. Sadio Mane nie wykorzystał rzutu karnego, ale po przerwie zrehabilitował się i strzelił dwa gole.

piłkarze reprezentacji Algierii PAP/EPA / Samuel Shivambu / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Algierii
Przed trzecim meczem w grupie C pewna awansu była Algieria. Po wygranym 1:0 spotkaniu z Senegalem w jej jedenastce zmieniło się dziewięciu zawodników. Od początku przeciwko Tanzanii zagrali ponownie tylko bramkarz Rais M'bolhi oraz pomocnik Ismael Bennacer. Nieobecność pozostałych otworzyła drzwi do podstawowego składu przed między innymi Mehdi Zeffanem, Adamem Ounasem i Islamem Slimanim. Selekcjoner uznał, że nie potrzebuje lepszych wykonawców w starciu z zespołem, któremu Algieria strzeliła 11 goli w dwóch poprzednich konfrontacjach.

Dublerzy średniej goli co prawda nie podtrzymali, ale też postrzelali. W 35. minucie Slimani zdobył bramkę na 1:0 po podaniu Ounasa. Wyglądało to banalnie. Piłka po podaniu kompana Piotra Zielińskiego i Arkadiusza Milika z klubu ominęła dwie formacje, a napastnik strzelił w sytuacji sam na sam. W 39. minucie padł gol na 2:0 i odpowiadał za niego ten sam duet w zmienionej kolejności. Ounas przymierzył po podaniu Slimaniego. Piłkarz Napoli w czasie doliczonym do pierwszej części uderzył ponownie do sieci na 3:0 po ominięciu defensora i bramkarza.

W równolegle rozgrywanym meczu Senegal mierzył się z Kenią. Uczestnik zeszłorocznego mundialu musiał mieć się na baczności. Remis wystarczył mu do zachowania drugiego miejsca w grupie, ale porażka mogła oznaczać pożegnanie z Pucharem Narodów Afryki. Podział punktów nie przeszkadzał ani jednym, ani drugim, mimo to ekipa Aliou Cisse nie kalkulowała.

W 29. minucie Senegal miał ogromną szansę na objecie prowadzenia. Za wykonanie rzutu karnego zabrał się Sadio Mane, zaczął skradać się do piłki, strzelił jakby od niechcenia w lewy narożnik i nadział się na interwencję Patricka Mutasiego.

Senegal musiał starać się o strzelenie gola przez kolejne ponad pół godziny. 1:0 zrobiło się w 63. minucie po uderzeniu Ismaily Sarra. Tym razem Mutasi nie popisał się przedpolu. Bohater pierwszej połowy wybrał się na wycieczkę, nic nie zdziałał po dośrodkowaniu, a na dodatek wpadł na swojego obrońcę. W ten sposób odsłonił bramkę i jeszcze wyeliminował jednego z broniących. Sarr miał dzięki temu ułatwione zadanie.

Przy golu Sarra asystował Lamine Gassama. Tak samo jak przy bramce Sadio Mane w 71. minucie. Zawodnik Liverpool FC trafił też na 3:0 w 78. minucie i była to rehabilitacja z rzutu karnego za jedenastkę zmarnowaną w pierwszej połowie. Matasi ponownie wiedział, co zamierza zrobić Mane, ale tym razem uderzenie jednego z triumfatorów Ligi Mistrzów było znacznie żwawsze.

Pierwsze miejsce w grupie C zajęła Algieria z kompletem punktów. Z drugiego miejsca awansował Senegal. Kenia została na trzeciej lokacie i jeszcze nie wie, czy zagra w fazie pucharowej.

Tanzania - Algieria 0:3 (0:3)
0:1 - Islam Slimani 34'
0:2 - Adam Ounas 39'
0:3 - Adam Ounas 45'

Tanzania: Metacha Mnata - Hassan Ramadhani, David Issa Mwantika (51' Himid Mkami), Ally Mtoni, Mohamed Husseini -Simon Msuva, Erasto Nyoni, Feisul Salum (85' John Bocco), Mudathir Yahya - Farid Mussa (46' Adi Yussuf), Mbwana Samata.

Algieria: Rais M'bolhi - Mehdi Zeffane, Mohamed Fares, Rafik Halliche, Mehdi Jean-Tahrat - Ismael Bennacer (57' Adlene Guedioura), Adam Ounas (75' Riyad Mahrez), Hichem Boudaoui, Mehdi Abeid (79' Baghdad Bounedjah) - Andy Delort, Islam Slimani.

Żółte kartki: Yussuf (Tanzania) oraz Boudaoui, Halliche (Algieria).

Sędzia: Andofetra Rakotojaona (Madagaskar).

***

Kenia - Senegal 0:3 (0:0)
0:1 - Ismaila Sarr 63'
0:2 - Sadio Mane 71'
0:3 - Sadio Mane (k.) 78'

W 29. minucie Sadio Mane (Senegal) nie wykorzystał rzutu karnego. Patrick Mutasi obronił.

Kenia: Patrick Mutasi - Philemon Otieno, Omar Khamis, Musa Mohammed, Joseph Okumu - Viktor Wanyama, Dennis Odhiambo (75' John Avire), Johanna Omolo - Erick Ouma Otieno, Ayub Timbe Masika (81' Benard Ochieng), Michael Olunga.

Senegal: Alfred Gomis - Lamine Gassama, Cheikhou Kouyate, Kalidou Koulibaly, Saliou Ciss - Idrissa Gueye (80' Krepin Diatta), Badou Ndiaye - Ismaila Sarr, Henri Saivet, Sadio Mane - M'Baye Niang (74' Moussa Konate).

Żółte kartki: Otieno, Masika, Okumu (Kenia) oraz Mane (Senegal).

Czerwona kartka: Philemon Otieno (Kenia) /77' - za drugą żółtą/.

Sędzia: Gehad Grisha (Egipt).