Liga Europy: wyniki II rundy eliminacji. Szalona godzina w Belgii. Mocarze bez wpadek

Dziewięć goli padło w wygranym 6:3 przez KAA Gent meczu z Viitorulem Constanta. Piłkarze Eintrachtu Frankfurt, Torino FC, Wolverhampton Wanderers oraz Espanyolu Barcelona pokonali swoich przeciwników.

piłkarze KAA Gent PAP/EPA / STEPHANIE LECOCQ / Na zdjęciu: piłkarze KAA Gent
KAA Gent postanowił zapewnić kibicom mocne wrażenia po zastąpieniu w europejskich pucharach KV Mechelen. Minęła tylko pierwsza połowa i prowadził 5:1 z Viitorulem Constanta. Krótko po powrocie z szatni na boisko gospodarze strzelili jeszcze jednego gola, na co Rumunii odpowiedzieli dwoma. Była 61. minuta, wynik 6:3 i zmęczeni swoją kanonadą zawodnicy postanowili odpocząć. W ostatnich dwóch kwadransach nikt nie zmienił już efektownego wyniku. Dubletami popisali się Yuya Kubo, Roman Jaremczuk oraz Bogdan Tiru. Jedną asystą musiał zadowolić się Vadis Odjidja-Ofoe.

Czwartek był dniem, w którym rozpoczęli walkę w Lidze Europy przedstawiciele czterech najsilniejszych lig na kontynencie. Przywołani do obowiązków w trakcie okresu przygotowań nie dali plamy.

Najdłużej walczył o pozytywny wynik Eintracht Frankfurt. Zespół z Bundesligi był w półfinale poprzedniej edycji Ligi Europy i uznał wyższość triumfatora rozgrywek Chelsea FC dopiero w konkursie rzutów karnych. Nową przygodę Eintracht rozpoczął od wymęczonego zwycięstwa 2:1 na terenie Flory Tallin. Zapewnił je wprowadzony z ławki rezerwowych nastolatek Dejan Joveljić w 71. minucie.

Torino FC biło się z dużym zaangażowaniem o miejsce w europejskich pucharach. Drużynie Waltera Mazzarriego zabrakło detali, żeby dostać się do najlepszej szóstki w Serie A. Miała też pecha w postaci zwycięstwa Lazio w finale Pucharu Włoch. Pocieszenie przyszło latem. Toro zajęło miejsce w europejskich pucharach zwolnione przez Milan. Gra w eliminacjach Ligi Europy zamiast AS Romy. Byki potraktowały pierwsze starcie z węgierskim Debreczynem poważnie, wybiegły w najsilniejszym zestawieniu. W 20. minucie Andrea Belotti dał prowadzenie 1:0 ekipie z Piemontu. Jeszcze przed przerwą Cristian Ansaldi uderzył na 2:0, a na koniec Simone Zaza ustalił wynik na 3:0. Dwukrotnie asystował Bremer.

Diogo Jota był najważniejszym piłkarzem w pierwszej połowie meczu Wolverhampton Wanderers z północnoirlandzkim Crusaders FC. W 37. minucie strzelił gola prawą nogą po dośrodkowaniu. Niewiele później miał kapitalną szansę na podwojenie prowadzenia przedstawiciela Premier League. Przegrał jednak w sytuacji sam na sam z bramkarzem. Lepiej zachował się w czasie doliczonym Ruben Vinagre, wykorzystał błąd bramkarza i Wanderers wygrali 2:0.

Espanyol Barcelona nie potrafił strzelić gola islandzkiemu Stjarnanowi w pierwszej połowie, ale kiedy już rozwiązał worek z bramkami, zatrzymał się dopiero przy wyniku 4:0. Najważniejszymi zawodnikami wieczoru w Katalonii byli Facundo Ferreyra i Borja Iglesias. Statystyki wspomnianych graczy Espanyolu to dwa gole oraz asysta. Cała drużyna oddała 22 strzały, przeciwnik trzy, żadnego celnego, więc dominacja zespołu z Primera Division była bezdyskusyjna.

Za niespodziankę dnia można uznać remis 1:1 holenderskiego Utrechtu, który grał u siebie z bośniackim HSK Zrinjskim Mostarem. W 34. minucie gospodarze stracili gola po strzale Milana Govedaricy i musieli ruszyć do ataku. Oddali o 21 uderzeń więcej, o dziewięć więcej tych celnych, ale tylko jedno do siatki. Przed rewanżem piłkarze z Eredivisie mają o czym myśleć.

Ludogorec Razgrad zmarnował już jedną szansę na dostanie się do fazy grupowej europejskich pucharów. Drużyna Jacka Góralskiego i Jakuba Świerczoka została wyrzucona z eliminacji Ligi Mistrzów przez Ferencvaros. Na drugim europejskim froncie Ludogorec rozpoczął walkę z Valurem Reykjavik. W Islandii grał od początku Góralski, a Świerczok był zmiennikiem w 69. minucie. Po wejściu byłego napastnika Polonii Bytom mistrz Bułgarii doprowadził do remisu 1:1.

Sheriff Tyraspol również jest "spadochroniarzem" z eliminacji Ligi Mistrzów, z których odpadł po dwumeczu z Saburtalo Tbilisi. Drużyna z Naddniestrza miała zamiar poprawić sobie samopoczucie w rywalizacji z Partizani Tirana. Jarosław Jach rozpoczął konfrontację na ławce rezerwowych i pojawił się na boisku w 85. minucie. Sheriff wygrał 1:0 na wyjeździe dzięki strzałowi Roberta Tambe, który dobił piłkę z bliska do siatki po nędznej interwencji bramkarza.

W czwartek zaprezentowały się trzy polskie kluby. Wszystkie rozpoczęły rywalizację na własnym stadionie i wypracowały sobie zaliczkę przed rewanżem. Lechia Gdańsk zwyciężyła 2:1 z Broendby IF, Piast Gliwice wygrał 3:2 z Riga FC, a Legia Warszawa pokonała 1:0 Kuopion Palloseura. W spotkaniu potencjalnych przeciwników stołecznego klubu Atromitos Ateny ograł 2:1 na wyjeździe DAC 1904 Dunajska Streda.