Eliminacje Euro 2020: Niemcy zdobyli Belfast, pierwsza porażka Irlandii Północnej. Holandia rozbiła Estonię

Reprezentacja Niemiec tym razem nie zawiodła i pokonała na wyjeździe Irlandię Północną 2:0 w meczu grupy C eliminacji do Euro 2020. Zwyciężyli również Holendrzy, którzy uporali się z Estonią (4:0).

Tomasz Rosiński
piłkarze reprezentacji Niemiec PAP/EPA / JOHN MCVITTY / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Niemiec
Starcie na szczycie grupy C zapowiadało się ciekawie. Faworytami konfrontacji w Belfaście byli Niemcy, którzy chcieli się zrehabilitować za piątkową porażkę przed własną publicznością z Holandią (2:4).

Jako pierwsi odważnie zaatakowali gospodarze, zaś pomiędzy siódmą a ósmą minutą rywalizacji dwa groźne strzały oddał Conor Washington. Jednak irlandzki napastnik nie zdołał pokonać Manuela Neuera.

Z czasem kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami przejęli podopieczni Joachima Loewa, którzy zdecydowanie dłużej utrzymywali się przy piłce i lepiej operowali futbolówką. Przyjezdni spychali rywala do głębokiej defensywy, ale przed przerwą nie zdołali trafić do siatki.

Dopiero po zmianie stron kadra Niemiec dopięła swego i w 48. minucie zawodów wyszła na prowadzenie za sprawą Marcela Halstenberga, który ładnie uderzył z woleja po zagraniu od Juliana Brandta.

Marco Reus oraz spółka po strzelonym golu złapali wiatr w żagle i szukali swojej kolejnej bramki w tym meczu. Aktywni byli Timo Werner oraz Serge Gnabry i to ten drugi już w doliczonym czasie gry przypieczętował triumf gości. Wówczas prostopadłym podaniem popisał się utalentowany Kai Havertz, zaś zawodnik Bayernu Monachium przymierzył z ostrego kąta i pokonał Bailey'a Peacock'a-Farrella. Dzięki tej wygranej Niemcy awansowali na pozycję lidera grupy C.

Wysoką formę potwierdziła kadra Holandii, która w Tallinie ograła Estończyków 4:0, a dublet zaliczył Ryan Babel. Natomiast po jednym golu strzelili Memphis Depay i Georginio Wijnaldum.

El. Euro 2020, gr. C:

Irlandia Północna - Niemcy 0:2 (0:0)
0:1 - Halstenberg 48'
0:2 - Gnabry 90+3'

Irlandia Północna: Peacock-Farrell - Dallas, Cathcart, Evans J., Lewis - McNair, Davis, Saville (70' Magennis) - Evans C., Washington (83' Lavery), McGinn (59' Whyte).

Niemcy: Neuer - Klostermann, Ginter (40' Tah), Suele, Halstenberg - Kroos, Kimmich, Brandt - Werner (68' Havertz), Gnabry, Reus (85' Reus).

Żółte kartki: McNair, Saville (Irlandia Północna) oraz Gnabry (Niemcy).

Sędziował: Daniele Orsato (Włochy).

***

Estonia - Holandia 0:4 (0:1) 0:1 - Babel 17' 0:2 - Babel 48' 0:3 - Depay 76' 0:4 - Wijnaldum 87'