Premier League. Arsenal FC - Aston Villa: zwycięstwo ambitnych Kanonierów

Grający w "dziesiątkę" Arsenal FC dwukrotnie odrabiał straty w meczu z Aston Villą i ostatecznie zwyciężył 3:2 w 6. kolejce Premier League 2019/2020.

Tomasz Rosiński
Pierre-Emerick Aubameyang (z lewej) i Tyrone Mings (z prawej) Getty Images / Steve Bardens / Na zdjęciu: Pierre-Emerick Aubameyang (z lewej) i Tyrone Mings (z prawej)
Arsenal był zdecydowanym faworytem niedzielnej konfrontacji z Aston Villą, z którą wygrał sześć ostatnich spotkań. Mimo to, przyjezdni liczyli na sprawienie niespodzianki w tym starciu.

Początkowo inicjatywa należała do Kanonierów, którzy dłużej utrzymywali się przy piłce, lecz nic z tego nie wynikało. Aktywny był Nicolas Pepe, który starał się napędzać ofensywne poczynania gospodarzy.

Z czasem przebudzili się przyjezdni, a w szczególności Anwar El Ghazi i to on zaczął zagrażać defensywie londyńczyków. 2-krotny reprezentant Holandii w 20. minucie popisał się dokładnym dośrodkowaniem z lewego skrzydła, a na piłkę nabiegł John McGinn i z bliskiej odległości pokonał Bernda Leno.

Podopieczni Unai Emery pragnęli szybko odpowiedzieć, lecz bili głową w szczelny mur złożony z defensorów Lwów. Na domiar złego w 41. minucie londyński zespół stracił Ainsley'a Maitlanda-Niles'a, który za kolejny faul otrzymał drugą żółtą kartkę i musiał opuścić murawę. Ostatecznie wynik przed przerwą już nie uległ zmianie.

Od startu drugiej połowy zawodów odważniej zaatakowali przyjezdni, ale to Kanonierzy dość niespodziewanie doprowadzili do remisu. Bjoern Engels we własnej "16" sfaulował Matteo Guendouzi i sędzia podyktował rzut karny, który wykorzystał Pepe.

Odpowiedź ze strony beniaminka Premier League nadeszła błyskawicznie, bo niespełna 60 sekund później. Świetną akcję przeprowadził Jack Grealish, który zagrał piłkę do Wesley'a Moraesa, a ten tylko dostawił nogę i trafił do siatki.

Od tej chwili zawodnicy prowadzeni przez Deana Smitha skupiali się przede wszystkim na defensywie, co się na nich zemściło w końcówce. Najpierw błąd obrony wykorzystał Calum Chambers.

Natomiast w 84. minucie z rzutu wolnego z około 17 metrów znakomicie przymierzył Pierre-Emerick Aubameyang i jak się później okazało ustalił rezultat tej konfrontacji.

3:2 - Pierre-Emerick Aubameyang 84'

Arsenal FC: Bernd Leno - Ainsley Maitland-Niles, Sokratis Papastathopoulos, David Luiz, Sead Kolasinac - Matteo Guendouzi, Granit Xhaka (72' Joe Willock) - Nicolas Pepe, Dani Ceballos (72' Lucas Torreira), Bukayo Saka (46' Calum Chambers) - Pierre-Emerick Aubameyang.

Aston Villa: Tom Heaton - Frederic Guilbert, Bjoern Engels, Tyrone Mings, Neil Taylor - John McGinn, Marvelous Nakamba (88' Conor Hourihane), Jack Grealish - Trezeguet (69' Ahmed Elmohamady), Wesley Moraes, Anwar El Ghazi (86' Henri Lansbury).

Żółte kartki: Matteo Guendouzi, Nicolas Pepe, Pierre-Emerick Aubameyang, Bernd Leno, Ainsley Maitland-Niles, Granit Xhaka (Arsenal FC) oraz Bjoern Engels (Aston Villa).

Czerwona kartka: Ainsley Maitland-Niles (Arsenal FC) w 41. minucie /za drugą zółtą kartkę/.

Sędziował: Jonathan Moss.