Warszawski zespół wybrany przez UEFA najlepszym amatorskim klubem sportowym w Europie

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Magdalena Olszewska / Na zdjęciu: drużyna AKS Zły podczas meczu
Materiały prasowe / Magdalena Olszewska / Na zdjęciu: drużyna AKS Zły podczas meczu
zdjęcie autora artykułu

Olbrzymie wyróżnienie spotkało warszawski zespół AKS Zły. Został on bowiem uznany przez UEFA za najlepszy klub amatorski w Europie. To pierwsze tego typu wyróżnienie dla drużyny z Polski.

W tym artykule dowiesz się o:

"Równość płci jest istotnym aspektem życia w polskim klubie AKS Zły, którego oddolna praca w trudnej dzielnicy Warszawy doprowadziła do wygrania przez klub nagrody Best Grassroots Club na gali UEFA Grassroots Awards 2019" - tak swój wybór na oficjalnej stronie uzasadnia UEFA.

Czytaj także: Tototolotek Puchar Polski: Ruch Chorzów wraca do "podziemi". Ważny dzień dla klubu

AKS Zły, to jak sam o sobie pisze, pierwszy demokratyczny klub sportowy w stolicy. Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie zespołu, jest on własnością ludzi, którzy go tworzą. Wszystkie kluczowe dla klubu decyzje podejmowane są natomiast demokratycznie na walnych spotkaniach całego stowarzyszenia, gdzie każdy ma jeden głos.

Jedną z najważniejszych wartości klubu jest to, aby piłka była dostępna na równych prawach dla wszystkich, bez względu na płeć, kolor skóry, seksualność czy stopień sprawności.

ZOBACZ WIDEO: Mecz Śląsk - KGHM Zagłębie to reklama polskiej piłki. "Zatrudniliście trenerów z Czech i Słowacji, to macie hokej"

Na co dzień Zły swoje mecze rozgrywa na warszawskiej Pradze na stadionie przy Kawęczyńskiej. Tamtejsze trybuny zgoła różnią się jednak od tego, co znamy z tradycyjnych boisk. Nie ma tam bowiem przekleństw ani dopingu negatywnego. Powoduje to, że na mecze Złego przychodzi mnóstwo rodzin z dziećmi, osoby starsze czy też rodziny uchodźców. Każdy jest tam mile widziany.

Czytaj także: Totolotek Puchar Polski. Widzew - Śląsk. Wrocławscy rezerwowi nie wykorzystali szansy. "Brakowało zadziorności"

Gratulacje laureatom złożył między innymi prezes PZPN Zbigniew Boniek. - Ogromne gratulacje dla nagrodzonych. To wielkie wyróżnienie dla całej polskiej piłki. PZPN coraz większy nacisk kładzie na rozwój piłki amatorskiej, a prestiżowy tytuł przyznany AKS ZŁY potwierdza, że warto myśleć i działać nieszablonowo. To dowód na to, że piłka nożna może, czy wręcz powinna, być czymś więcej niż tylko boiskową rywalizacją drużyn. To doskonałe narzędzie do budowania wspólnoty i pomocy innym - powiedział Boniek.

Więcej na temat klubu dowiedzieć się można na jego oficjalnej stronie TUTAJ.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (1)
avatar
Magdalena Krajewska
25.09.2019
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Brawo! Piękna sprawa, jedyny taki klub w Polsce!