Reprezentacja Polski kobiet pokonana przez Brazylię. Dostała lekcję skuteczności

Polki postawiły opór Brazylii, momentami przeważały, ale dostały lekcję skuteczności i przegrały mecz towarzyski w Kielcach 1:3.

Ewa Pajor PAP / Piotr Polak / Na zdjęciu: Ewa Pajor
Brazylia atakowała pozycyjnie w pierwszej połowie, ale jej rozegrania nie były niebezpieczne dla Katarzyny Kiedrzynek. Przyjezdne objęły prowadzenie 1:0 dzięki stałemu fragmentowi. Formiga miała dużo miejsca w polu karnym i przymierzyła głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Biało-Czerwone miały przez całe spotkanie problem z bronieniem przy wrzutkach rywalek ze stojącej piłki.

Polska była przynajmniej równie groźna, a nawet oddała więcej strzałów celnych. Żadnej z sytuacji podbramkowych przed przerwą nie udało się wykorzystać. Bramkarka Brazylii zatrzymała piłkę po próbach Patrycji Balcerzak, Ewy Pajor i Eweliny Kamczyk.

Druga połowa rozpoczęła się podobnie do pierwszej, od gola Brazylii, ale tym razem także Polkom udało się umieścić piłkę w bramce. Małgorzata Mesjasz strzeliła na 1:2 po wrzutce z rzutu wolnego. Zostały ponad dwa kwadranse na doprowadzenie do remisu, ale w końcówce spotkania o kreowanie sytuacji podbramkowych było trudniej, a Brazylia potwierdziła wyższość golem Debinhi na 3:1 w 79. minucie. Poprawny występ gospodyń, ale było to za mało na choćby remis.

Brazylia jest na 11. miejscu w rankingu FIFA kobiet, czyli o 18 lokat wyżej niż Polska. Jest najwyżej notowaną reprezentacją z Ameryki Południowej. Tylko raz nie zdobyła mistrzostwa swojego kontynentu. Na arenie globalnej zdobyła po dwa medale igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata. Z ostatniego mundialu została wyeliminowana w 1/8 finału przez Francuzki.

Polki rozegrały w październiku dwa mecze. Przed starciem z Brazylijkami wygrały 5:1 z Cyprem. W 2019 roku mają bilans trzy zwycięstwa, remis i cztery porażki. Drużyna Miłosza Stępińskiego nie rozpoczęła jeszcze walki w eliminacjach Euro 2021, ponieważ jej mecz z Czechami został odwołany z powodu zatrucia pokarmowego rywalek. W listopadzie Polska zagra o punkty z Hiszpanią.

Polska - Brazylia 1:3 (0:1)
0:1 - Formiga 9'
0:2 - Tamires 49'
1:2 - Małgorzata Mesjasz 58'
1:3 - Debinha 79'

Polska: Katarzyna Kiedrzynek - Joanna Olszewska, Gabriela Grzywińska, Małgorzata Mesjasz, Natalia Chudzik (90' Nikol Kaletka), Dominika Grabowska (72' Martyna Wiankowska), Sylwia Matysik, Patrycja Balcerzak, Ewelina Kamczyk (82' Nikola Karczewska), Agnieszka Winczo (76' Katarzyna Daleszczyk), Ewa Pajor

Czy reprezentacja Polski kobiet awansuje do Euro 2021?