Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Marek Wawrzynowski: Boniek znowu prezesem? "Zibi" zaprzecza, ale statut zmieniono (felieton)

W statucie PZPN zniesiono zapis o dwukadencyjności prezesa związku. Znowu! Zapis znoszono już rok temu, tyle że... zapomniano go wpisać do statutu.
Marek Wawrzynowski
Marek Wawrzynowski
Zbigniew Boniek Newspix / Łukasz Grochala / Na zdjęciu: Zbigniew Boniek

To oczywiście jedna z najbardziej wstydliwych wpadek PZPN w ostatnim czasie. Wiadomo, że Zbigniewowi Bońkowi na tej zmianie zależało jak na żadnej innej. Tymczasem ktoś zapomniał wpisać zmian i zostało po staremu. Błąd naprawiono. Ale tak po cichu, bardzo po cichutku. Wrzucono go na szybko jako poprawkę numer 54, było bez szemrania, bo zajęci sobą delegaci głosowali na szybko, żeby zdążyć na pociąg. Tak było rok temu, tak było i teraz. Zapis pojawił się na tablicy i zniknął może po 5 sekundach. Niby delegaci mieli możliwość zapoznania się z zapisem wcześniej, ale kto by sobie głowę zawracał.

Przypomnijmy, że w statucie PZPN do tej pory funkcjonował zapis o dwukadencyjności prezesa. A więc zgodny z ustawą o sporcie. W środę zmieniono go. Nie ma mowy o  dwukadencyjności. Jest mowa jedynie o zgodności z ustawą o sporcie. A to oznacza, że jeśli zmieni się ustawa, Boniek będzie mógł kandydować po raz trzeci. Jest to trochę bagatelizowane, ale w kuluarach mówi się, że pielgrzymki do różnych rządowych środowisk chodzą. I nie tylko z jednego związku, co najmniej z kilku.

Oczywiście ktoś powie, że nie jest to nic nowego, że już w poprzednim roku głosowano nad zmianą tego zapisu. To prawda, doszło jednak do kompromitującej wpadki.

ZOBACZ WIDEO: Eliminacje Euro 2020: Polska - Macedonia Północna. Fatalne boisko. Glik unikał odpowiedzi. "Już raz pan od murawy mnie zrugał"

Jak czytamy w felietonie Antoniego Bugajskiego w "Przeglądzie Sportowym": "Wykreślenie rzeczywiście dwukadencyjności zostało przegłosowane. Tylko że... nie zostało ze statutu wykreślone! Wbrew wynikom głosowania! Jak to się stało? - Nastąpiło przeoczenie, którego nie zauważyli nasi prawnicy, ani sąd, ani Ministerstwo Sportu, w którym składany jest statut - otwarcie powiedział mi wiceprezes PZPN do spraw organizacyjno-finansowych Eugeniusz Nowak".

Tym razem błąd naprawiono. Na wszelki wypadek wrzucono poprawkę w duży blok z poprawkami, więc właściwie nikt się nie zorientował i prawie nikt nie głosował przeciw. Nie było nawet żadnej dyskusji, tak jak na przykład przy próbie wyrzucenia ze zjazdu honorowych członków, starszych reprezentantów. Próbowano zmienić zapis z "zaprasza" na "może zaprosić". Doszło do małej przepychanki i ostatecznie starsi panowie za rok również zostaną zaproszeni na zjazd.

W sprawie dwukadencyjności dyskusji nie było, choć oczywiście odbyła się dyskusja wśród dziennikarzy. Tych akurat było niewielu, bo dopiero w czwartek rano, tuż przed zjazdem, przyznawano akredytacje. Przyszli więc niemal tylko miejscowi. Boniek z zapisem się nie zgadza i widać, że chciałby zostać.

- Moim zdaniem, to środowisko powinno wybierać prezesów, to ci ludzie znają się na tych kwestiach najlepiej. O tym nie powinni decydować politycy, a delegaci. Jest jednak ustawa, która obowiązuje, ale uważam, że to chory punkt w tej ustawie. Nie dotyczy on tylko mojej osoby, ale też małych związków, gdzie prezesi prowadzą je samodzielnie, również w innych dyscyplinach sportu jak narciarstwie czy lekkoatletyce. Poświęcają zdrowie, wkładają całą swoją pasję, a po dwóch kadencjach muszą odejść - mówił Boniek.

ZOBACZ: Znowu afera w Dolnośląskim Związku Piłki Nożnej

Co dalej? Jeśli zmieni się ustawa, Boniek może kandydować. I zapewne wygra, bo choć zmęczenie nim jest w środowisku coraz większe, to wielu sensownych następców nie widać.

ZOBACZ: Ebi Smolarek wybrał "11 wszech czasów". Niestety nie żartował...

Jeśli nie uda się zmienić ustawy, może próbować wsadzić swojego człowieka. Wśród kandydatów wymieniani są m.in. Bogusława Leśnodorskiego czy Andrzeja Padewskiego - baron dolnośląski. Oczywiście tych kandydatów będzie się przewijało jeszcze pełno. "Zibi" jest w końcu jak oko cyklonu. Dookoła niego zawsze coś się dzieje.

Czy zapis o dwukadencyjności powinien być zachowany?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (6):
 • Atomic Zgłoś komentarz
  Sam zapis o dwukadencyjności to oczywiście bzdura kompletna... O wyborze prezesa czy kogokolwiek innego powinny decydować inne czynniki jak np. kompetencje, osiągnięcia, program, pomysły
  Czytaj całość
  itp. a nie to czy był już prezesem przez dwie kadencje. Jeżeli ktoś jest lepszy niż konkurenci to niech będzie i 5 kadencji z rzędu.Czemu nie ?... I nie piszę tu o samym Bońku czy kimkolwiek innym tylko o zasadzie.
  • jotwu Zgłoś komentarz
   Rudy kombinuje by załapać się na kolejną kadencję.Won z nim.
   • Pan Jot Zgłoś komentarz
    Statut PZPN - "Prezes związku może być wybierany maksymalnie na 2 kadencje lub czasopisma"
    • pan.artur Zgłoś komentarz
     "Baron", to określenie było stosowane w stosunku do Przewodniczących lokalnych struktur SLD ! Uslyszał chłopina i napisał. Chciał błysnąć, hahaha.
     • yes Zgłoś komentarz
      Zmieniono statut, czy status?? To dwa różne pojęcia w jednym artykule/worku/barszczu...
      • zbych22 Zgłoś komentarz
       Rozwiązanie nasuwa się jedno jedyne. Trzeba znaleźć metodę żeby rozpędzić to towarzystwo z Bońkiem na czele.
       Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
       ×