Serie A: SPAL - Napoli. Arkadiusz Milik rozpędza się. Gol Polaka i remis Azzurrich

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / SERENA CAMPANINI / Na zdjęciu: Arkadiusz Milik (w środku)
PAP/EPA / SERENA CAMPANINI / Na zdjęciu: Arkadiusz Milik (w środku)

W meczu SPAL-u z SSC Napoli zagrali Arkadiusz Reca, Thiago Cionek, Piotr Zieliński i Arkadiusz Milik. Ten ostatni idzie za ciosem i strzelił gola. Dał on wicemistrzowi Włoch remis 1:1.

Arkadiusz Milik rośnie w tym sezonie. Trzeci mecz z rzędu, trzeci z golem. Polak przymierzył do bramki po raz pierwszy tej jesieni w pojedynku reprezentacji Polski z Macedonią Północną. Uskrzydlony tym trafieniem powrócił z Warszawy do Neapolu i dwukrotnie kopnął piłkę do siatki Brescii. W środku tygodnia nie wyszedł na boisko w meczu Ligi Mistrzów z Red Bullem Salzburg, ale to nie odebrało mu apetytu na zdobywanie bramek.

Milik wbił gola SPAL-owi w 9. minucie. Była to pierwsza sytuacja podbramkowa stworzona przez Napoli. Polak ułożył sobie piłkę na prawej stopie i oddał płaskie uderzenie z kilkunastu metrów. Etrit Berisha nie zatrzymał szybko sunącej po murawie piłki. Mógł zachować się odrobinę lepiej, ale to już nie zmartwienie Milika. On wszystko zrobił jak należy.

Reprezentant Polski miał jeszcze dwie szanse w pierwszej połowie, ale tym razem został zatrzymany przez Berishę. Pozytywna postawa Milika jest powodem do zadowolenia dla Carlo Ancelottiego, który akurat z przodu obserwuje pełną rumieńców rywalizację swoich podopiecznych. Dries Mertens rządził w Lidze Mistrzów, Milik zaczyna błyszczeć w lidze włoskiej, a przecież Fernando Llorente również nie zawodził, kiedy pojawiał się na boisku.

Mecz ułożył się dobrze dla piłkarzy z Neapolu, ale nie potrafili tego wykorzystać. Nie poszli za ciosem, a prowadzeniem nacieszyli się zaledwie przed siedem minut. Gola na 1:1 strzelił Jasmin Kurtić z centralnej części pola karnego po podaniu Gabriela Strefezzy. Kompromisowym rezultatem zakończyła się pierwsza połowa.

W kadrach obu drużyn na to spotkanie było pięciu Polaków. Trzech znajdowało się na boisku od pierwszego gwizdka. SPAL grał z Arkadiuszem Recą na lewym wahadle, a na jego ławce rezerwowych byli Thiago Cionek (grał od 54. minuty) oraz Bartosz Salamon. Arkadiuszowi Milikowi towarzyszył w jedenastce gości Piotr Zieliński.

W 47. minucie Piotr Zieliński próbował uruchomić prostopadłym podaniem rodaka i niewiele brakowało, żeby ta koncepcja zaowocowała sytuacją podbramkową. Napoli przystąpiło po przerwie ponownie do ataku pozycyjnego, który nie wyglądał imponująco. Gęsto ustawieni gospodarze bronili twardo i w zasadzie jedynym spośród Azurrich, który miał szanse na gole, był Milik.

Przewaga Napoli była głównie w posiadaniu piłki. Drogi do bramki gospodarzy były pozamykane, a czas uciekał. W 72. minucie do Milika dołączył w przodzie Fernando Llorente, więc goście dysponowali dwoma wysokimi napastnikami. Z ławki rezerwowych wszedł ponadto inny Hiszpan, Fabian Ruiz, który kilkanaście minut przed końcem spotkania strzelił w słupek po przepuszczeniu byłego napastnika Ajaksu Amsterdam. Strzelał też Milik, jednak rozkręcił się Berisha i po przerwie nie skapitulował.

Remis 1:1 jest rozczarowaniem dla Napoli. Od momentu powrotu SPAL-u do elity tylko zwyciężało z tym przeciwnikiem. W sumie passa wicemistrza Włoch trwała 11 meczów. W niedzielę został zatrzymane w Ferrarze. Dziennikarze w Neapolu wietrzyli szansę na odrobienie strat do Juventusu FC oraz Interu Mediolan, którzy w sobotę również podzielili się punktami. Stało się inaczej, a podopieczni Ancelottego wylądowali w tabeli ligi włoskiej za Atalantą, która w równoległym meczu zdemolowała 7:1 Udinese Calcio.

9. kolejka Serie A:

SPAL - SSC Napoli 1:1 (1:1) 0:1 - Arkadiusz Milik 9' 1:1 - Jasmin Kurtić 16'

SPAL: Etrit Berisha - Nenad Tomović, Francesco Vicari, Igor (54' Thiago Cionek) - Gabriel Strefezza, Simone Missiroli, Alessandro Murgia, Jasmin Kurtić (77' Mattia Valoti), Arkadiusz Reca - Alberto Paloschi (61' Sergio Floccari), Andrea Petagna

Napoli: David Ospina - Giovanni Di Lorenzo, Kalidou Koulibaly, Sebastiano Luperto, Kevin Malcuit (70' Jose Callejon) - Piotr Zieliński, Allan, Eljif Elmas (54' Fabian Ruiz) - Lorenzo Insigne, Arkadiusz Milik, Dries Mertens (72' Fernando Llorente)

Żółte kartki: Strefezza, Tomović, Cionek (SPAL) oraz Luperto (Napoli)

Sędzia: Federico La Penna

***

Atalanta Bergamo - Udinese Calcio 7:1 (3:1) 0:1 - Stefano Okaka 12' 1:1 - Josip Ilicić 24' 2:1 - Luis Muriel (k.) 35' 3:1 - Josip Ilicić 43' 4:1 - Luis Muriel 47' 5:1 - Mario Pasalić 51' 6:1 - Luis Muriel (k.) 75' 7:1 - Amad Traore 83'

Torino FC - Cagliari Calcio 1:1 (0:1) 0:1 - Nahitan Nandez 42' 1:1 - Simone Zaza 71'

Czy SSC Napoli zakończy sezon na podium w Serie A?