Serie A: Juventus - AC Milan. Wojciech Szczęsny ratuje mistrza Włoch, Krzysztof Piątek bez gola

Gdyby nie Wojciech Szczęsny, Juventus mógł sensacyjnie przegrać z Milanem. Ostatecznie mecz w Turynie zakończył się wygraną gospodarzy 1:0.
Marek Wawrzynowski
Cristiano Ronaldo (z lewej) i Krzysztof Piątek (z prawej) Getty Images / Juventus FC / Na zdjęciu: Cristiano Ronaldo (z lewej) i Krzysztof Piątek (z prawej)

Nieformalnym symbolem klubu z Turynu jest "garbus". W wielu miastach można znaleźć nawet napisy "Strefa nie dla garbatych". Ktoś niezainteresowany futbolem mógłby pewnie być oburzony, ale fani wiedzą, że chodzi o "szczęście". Bo garbaty we Włoszech jest symbolem szczęścia, farta. "Stara Dama" w meczu z AC Milan pokazała, że nic się nie zmieniło od kilkudziesięciu lat. Juventus wygrał szczęśliwie.

W 55. minucie Maurizio Sarri ściągnął z boiska Cristiano Ronaldo, co było w sumie lekko szokujące, ale może musiało do tego dojść. Portugalczyk był bezradny w starciu z Milanem i miało to przełożenie na grę klubu. Juventus grał gorzej niż źle. Ronaldo był zły, nie czekał w szatni na kolegów, wyjechał ze stadionu przed końcem meczu. Był to spory cios w jego ego, ale Sarri zrobił co musiał. Ronaldo szukał gry z Gonzalo Higuainem ale było to "szukanie po omacku".

Kilka minut później z boiska zszedł zawodnik rywali, nasz napastnik Krzysztof Piątek. Polak miał swoją szansę na początku meczu. W 17. minucie wyskoczył do dośrodkowania i uderzył głową obok słupka. Gdyby trafił, Wojciech Szczęsny byłby bezradny. Bramkarz reprezentacji Polski patrzył jak piłka mija słupek i widać było na jego twarzy uczucie ulgi. I to by było tyle, jeśli chodzi o "polskie starcie".

Piątek jeszcze niedawno toczył pojedynek strzelecki z Portugalczykiem, a dziś w 12 meczach sezonu, a zaledwie jedną bramkę z gry. Przygasł nieco polski napastnik. Nie tylko ma niewiele okazji, ale dodatkowo piłki, które kiedyś wpadały, dziś lecą w złą stronę. Stara się, walczy, cofa po piłkę, wychodzi do gry. Wszystko jest prawie idealnie, ale brakuje milimetrów.

ZOBACZ: Juventus - Milan minuta po minucie

Szczęsny musiał za to wykazać się kilka minut później, gdy świetnie głową uderzył Lucas Paqueta. Polski bramkarz popisał się efektowną pardą i wybronił strzał rywala. Pod koniec połowy interweniował jeszcze przy uderzeniu Theo Hernandeza, a na kilka minut przed końcem wybronił strzał Hakana Calhanoglu.

Wtedy było już 1:0 dla gospodarzy. Wygranym meczu jest Paulo Dybala, zmiennik Ronaldo. To on dał Juve jakże niezasłużone zwycięstwo. Argentyńczyk miał być wielką gwiazdą klubu, ale w związku z transferem Ronaldo został zepchnięty w cień, od miesięcy nie był sobą.

ZOBACZ: Trener Milanu wierzy w Piątka

Teraz uratował mistrzom Włoch trzy punkty i pozycję lidera Serie A. Stara piłkarska prawda mówi, że sztuką jest zdobyć punkty, gdy nic nie idzie. Juventus znowu pokazał, że wie o tym lepiej niż inni.

Juventus Turyn - AC Milan 1:0 (0:0)
1:0 - Dybala 77'

Juventus: Szczęsny - Cuadrado, Bonucci, De Ligt, Alex Sandro - Bentancur, Pjanić, Matuidi (70' Rabiot) - Bernardeschi (61' Douglas Costa), Higuain, Ronaldo (55' Dybala).

Milan: Donnarumma - Conti, Duarte, Romagnoli, Hernandez - Paqueta, Bennacer, Krunić (61' Bonaventura) - Suso, Piątek (66' Leao), Calhanoglu.

Sędzia: Fabio Maresca.

Żółte kartki: Cuadrado (Juventus) oraz Krunić, Bennacer, Hernandez, Hakan, Suso (Milan).