Eliminacje Euro 2020: Szwedzi ograli Rumunię i awansowali na przyszłoroczne mistrzostwa Europy

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / ROBERT GHEMENT / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Szwecji
PAP/EPA / ROBERT GHEMENT / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Szwecji

Reprezentacja Szwecji kolejnym finalistą Euro 2020. W meczu 9. kolejki grupy F szwedzcy piłkarze pokonali na wyjeździe Rumunię 2:0.

Piątkowa potyczka w Bukareszcie zapowiadała się ciekawie, gdyż Rumuni i Szwedzi wciąż walczą o bezpośredni awans na przyszłoroczne mistrzostwa Europy. Szwedzkiej drużynie wystarczał praktycznie remis, bo w ostatniej serii gier zmierzy się z najsłabszymi Wyspami Owczymi. Jednak Szwecja liczyła na triumf, który już dałby jej przepustkę na ME.

Od początku rywalizacji lepiej radzili sobie przyjezdni, którzy lepiej operowali piłką i częściej gościli pod bramką rywala. Ekipa Trzech Koron dopięła swego w 18. minucie. Wówczas dokładnie z lewej flanki dośrodkował Emil Forsberg, a celnie główkował Marcus Berg.

Po strzelonym golu podopieczni Janne Anderssona nie zamierzali zwalniać tempa i szukali swojego kolejnego trafienia. Piłkarze z Rumunii popełniali sporo błędów w defensywie, co się na nich zemściło w 34. minucie, kiedy to bramkę po zagraniu od Berga zdobył Robin Quaison i jak się później okazało ustalił wynik pierwszej odsłonie zawodów.

Od startu drugiej połowy batalii reprezentanci Szwecji kontrolowali boiskowe wydarzenia i przede wszystkim starali się prowadzić grę daleko od własnego pola karnego. Wciąż aktywny był Berg, który starał się napędzać poczynania Szwedów.

W 71. minucie kadra Trzech Koron mogła, a nawet powinna prowadzić 3:0. Jednak piłka po zagraniu Albina Ekdala odbiła się od poprzeczki i wróciła do gry. Ostatecznie wynik już nie uległ zmianie i goście mogli się cieszyć z awansu na Euro 2020.