PKO Ekstraklasa: Jagiellonia Białystok - Arka Gdynia. Zasłużone zwycięstwo gospodarzy

To był mecz jednej drużyny. Jagiellonia Białystok zepchnęła Arkę Gdynia do głębokiej defensywy i ostatecznie pokonała ją 2:0 (0:0) w starciu 16. kolejki PKO Ekstraklasy.

Kuba Cimoszko
Michał Nalepa (z lewej) i Martin Pospisil (z prawej) PAP / Artur Reszko / Na zdjęciu: Michał Nalepa (z lewej) i Martin Pospisil (z prawej)
Jagiellonia Białystok przez cały mecz miała znaczną przewagę nad Arką Gdynia, ale ponad godzinę trwało bicie głową w mur złożony z jej mocno wycofanych piłkarzy. W końcu udało się go jednak skruszyć. Martin Pospisil ekwilibrystyczną "piętką" uratował piłkę przed wyjściem na aut, Tomas Prikryl zdołał ograć prostym zwodem Macieja Jankowskiego oraz Michała Nalepę i z prawego skrzydła dośrodkował na piąty metr. Tam Patryk Klimala uprzedził Pavelsa Steinborsa i głową wykończył akcję. Dalej było już z górki i skończyło się pewnym zwycięstwem.

Mroźna temperatura i silny wiatr nie zachęciły kibiców do przyjścia na stadion. Długo wydawało się, że podobnie jest jeśli chodzi o zawodników oraz grę. Pierwsza połowa spotkania nie powaliła bowiem na kolana. Dobrych akcji było jak na lekarstwo, a tak naprawdę warta wyróżnienia była tylko ta z 36. minuty. Gracze gospodarzy wymienili wtedy kilka szybkich podań, a ostatecznie wszystko w polu karnym płaskim strzałem kończył Juan Camara. Pavels Steinbors zdołał jednak odbić piłkę końcami palców na rzut rożny.

Co ciekawe, to właśnie po kornerach robiło się najgoręcej. I znów w roli głównej był Hiszpan, którego dośrodkowanie pod koniec pierwszej połowy zatrzymał słupek! Z kolei kiedy centrował Martin Pospisil, to 3 razy szansę dobrego uderzenia głową miał Taras Romanczuk. Dwukrotnie zrobił to jednak zbyt lekko by pokonać bramkarza, a raz nie zdołał trafić w futbolówkę. Później do podobnej sytuacji doszedł Ivan Runje, ale przymierzył bardzo niecelnie.

Po drugiej stronie boiska goście mieli duże problemy ze sforsowaniem defensywy. Częściowo udało się jedynie na początku meczu, ale Michał Nalepa strzelił tuż obok bramki. Poza tym para Runje - Zoran Arsenić dała radę zapobiec zagrożeniu w polu karnym Grzegorza Sandomierskiego, który w podstawowym składzie zastąpił Damiana Węglarza. Przez cały mecz łatwo kasowali kontrataki, a sytuacja nie zmieniła się nawet po golu na 1:0.

Do końca spotkania to Jaga prowadziła grę, stwarzała sobie kolejne okazje. Kilkukrotnie z opresji ratował kolegów Steinbors, m. in. broniąc strzał Klimali w sytuacji sam na sam. W 84. minucie był jednak bezradny po tym, jak Bodvar Bodvarsson zebrał piłkę po rzucie rożnym, wbiegł w pole karne i próbując dograć na długi słupek trafił w nogę Adama Dancha, co zmieniło lekko kierunek lotu futbolówki.

Jagiellonia Białystok - Arka Gdynia 2:0 (0:0)
1:0 - Patryk Klimala 66'
2:0 - Adam Danch (sam.)* 84'

Jagiellonia Białystok: Grzegorz Sandomierski - Jakub Wójcicki, Ivan Runje, Zoran Arsenić, Bodvar Bodvarsson - Martin Pospisil, Taras Romanczuk - Tomas Prikryl (72' Bartosz Bida), Jesus Imaz, Juan Camara (89' Ognjen Mudrinski) - Patryk Klimala (85' Marko Poletanović).

Arka Gdynia: Pavels Steinbors - Damian Zbozień, Christian Maghoma, Adam Danch, Adam Marciniak - Azer Busuladzić (57' Adam Deja), Marko Vejinović - Kamil Antonik (67' Marcus Vinicius da Silva), Michał Nalepa (74' Marcin Budziński), Mateusz Młyński - Maciej Jankowski.

Żółte kartki: Bodvar Bodvarsson (Jagiellonia) - Adam Deja, Marcin Budziński (Arka)

Sędzia: Łukasz Szczech (Kobyłka)

Widzów: 6275

* początkowo jako strzelca gola podano Bodvara Bodvarssona, ale w protokole meczowym arbiter ostatecznie zapisał je Adamowi Danchowi (tą wersję Ekstraklasa uważa za oficjalną - przyp. red.)