Bundesliga. Bayern - Bayer: niespodzianka w Monachium, Robert Lewandowski bez gola

Bayern Monachium zaliczył pierwszą porażkę pod wodzą Hansiego Flicka. Mistrzowie Niemiec u siebie ulegli Bayerowi 04 Leverkusen 1:2, a dwa gole dla gości strzelił Leon Bailey. Pudłował za to Robert Lewandowski.
Łukasz Witczyk
Robert Lewandowski (w środku) PAP/EPA / LUKAS BARTH-TUTTAS / Na zdjęciu: Robert Lewandowski (w środku)

W ostatnich czterech meczach Bayern Monachium odniósł zwycięstwa, strzelił szesnaście goli i nie stracił żadnej. Dobrą passę pod wodzą trenera Hansiego Flicka Bawarczycy chcieli przedłużyć w starciu z Bayerem 04 Leverkusen. To jeden z najmniej wygodnych rywali dla Bayernu w Bundeslidze. Przeciwnik ten nie leży także Robertowi Lewandowskiemu, który w starciach z Aptekarzami zdobył dla Bayernu tylko jedną bramkę i to z rzutu karnego.

Początek spotkania pokazał, że dla Bayernu nie będzie to łatwe spotkanie. Co prawda w 9. minucie gospodarze powinni objąć prowadzenie, ale Serge Gnabry w sytuacji sam na sam trafił w słupek. Niewykorzystana okazja szybko się zemściła. Już w kolejnej akcji Bayer objął prowadzenie. Kevin Volland dograł do Leona Bailey'a, a ten bez problemów pokonał bramkarza.

Bayern starał się atakować, ale gospodarze nie potrafili znaleźć sposobu na rozbicie defensywnego muru rywali. Brakowało im skuteczności, a do tego byli łapani na spalonym. W 34. minucie miejscowi doprowadzili do wyrównania. Pierwszego w tym sezonie gola w Bundeslidze strzelił Thomas Mueller. Pomógł mu w tym Lewandowski, który zwiódł obrońcę. Niepilnowany Niemiec bez skrupułów to wykorzystał.

Radość gospodarzy nie trwała jednak długo. Po chwili Bailey znów uciszył Allianz Arenę. Po dograniu Vollanda ruszył sprintem za piłkę niczym jego przyjaciel Usain Bolt w biegu na 100 metrów. Jamajczyk znalazł się w sytuacji sam na sam z Manuelem Neuerem i nie dał szans reprezentantowi Niemiec.

Po przerwie Bayern naciskał na rywali, którzy głównie się bronili. Świetnie między słupkami grał Lukas Hradecky. Fin popisał się kilkoma świetnymi interwencjami. Swój kunszt pokazał w 60. minucie, gdy najpierw jedną ręką obronił "bombę" Lewandowskiego, a następnie odbił piłkę po mocnym uderzeniu Muellera. Polak z niedowierzaniem patrzył na to, co wyczynia golkiper rywali.

Od 81. minuty Bayern grał z przewagą jednego zawodnika. Z boiska wyrzucony został Jonathan Tah, który faulem zatrzymał wychodzącego na czystą pozycję Philippe Coutinho. Bawarczycy nie potrafili tego wykorzystać. W końcówce Lewandowski mógł być bohaterem gospodarzy. Po wrzutce z rzutu rożnego uderzył głową, ale piłka odbiła się od poprzeczki. W całym spotkaniu gospodarze cztery razy obijali aluminium: dwa razy trafili w słupek, dwa w poprzeczkę. Aptekarze bronili się całym zespołem i utrzymali korzystny wynik, jednocześnie sprawiając dużą niespodziankę.

Bayern Monachium - Bayer 04 Leverkusen 1:2 (1:2)
0:1 - Leon Bailey 10'
1:1 - Thomas Mueller 34'
1:2 - Leon Bailey 36'

Bayern Monachium: Manuel Neuer - Benjamin Pavard, Javi Martinez (81' Thiago Alcantara), David Alaba, Alphonso Davies - Leon Goretzka, Joshua Kimmich, Thomas Mueller (69' Philippe Coutinho) - Serge Gnabry, Robert Lewandowski, Ivan Perisić (69' Kingsley Coman).

Bayer 04 Leverkusen: Lukas Hradecky - Lars Bender, Jonathan Tah, Sven Bender, Wendell (64' Daley Sinkgraven) - Julian Baumgartlinger, Moussa Diaby - Chalres Aranguiz (80' Karem Demirbay), Nadiem Amiri, Kevin Volland - Leon Bailey (63' Karim Bellarabi).

Żółte kartki: Julian Baumgartlinger, Karim Bellarabi, Sven Bender (Bayer 04 Leverkusen).

Czerwone kartki: Jonathan Tah /81' - za faul taktyczny/ (Bayer 04 Leverkusen).