Kokpit Kibice

Wpis Zbigniewa Bońka wywołał burzę. Poszło o "Murzynka Bambo"

Zbigniew Boniek publikując na swoim twitterowym profilu fragment wierszyka "Murzynek Bambo" z pewnością nie spodziewał się, że wywoła burzę. Część internautów posądziła go nawet o rasizm.
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Zbigniew Boniek Newspix / Łukasz Grochala / Na zdjęciu: Zbigniew Boniek

Publikując wierszyk o "Murzynku Bambo" Zbigniew Boniek nie miał złych intencji. "Boże jak to się zmieniło" - napisał na Twitterze i najprawdopodobniej miał na myśli to, że w przeszłości dzieci uczyły się tego wierszyka na pamięć i nikt nie widział w nim nic złego. Teraz uznawany jest on za rasistowski. 

Na wpis Bońka szybko zareagowali internauci, którzy wytknęli Bońkowi... rasizm. Zwrócili mu uwagę, że nie powinien publikować tego wierszyka, gdyż zgodnie z europejskimi standardami, uznawany jest on za przejaw dyskryminacji ze względu na rasę i kolor skóry. 

Boniek nie zareagował na ataki w jego stronę. Sam wpis jest zagadkowy, ale trudno zarzucić prezesowi Polskiego Związku Piłki Nożnej złe intencje. Boniek znany jest z tego, że na swoim Twitterze publikuje zaskakujące wpisy, które następnie są szeroko komentowane przez internautów. 

Autorem wiersza o murzynku Bambo jest Julian Tuwim. Opublikowany został on w 1935 roku na łamach "Wiadomości Literackich". Był skierowany do dzieci. Opowiada historię Bambo, dziecka z Afryki. W przeszłości wierszyk ten rozpoczynał elementarz Mariana Falskiego i znajdował się w większości podręczników nauczania początkowego.


Czytaj także:
Liga Mistrzów 2020. Atalanta - Valencia. Mała demolka w Mediolanie!
Premier League. Manchester City - West Ham. Łukasz Fabiański chwalony przez kibiców

ZOBACZ WIDEO: Rzeźniczak przesadził z tweetem o Lechu Poznań. "Przeprosiłem, bo ten wpis był nie na miejscu. Czasem trzeba ugryźć się w język"

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (3):

 • Louis von Cyphre Zgłoś komentarz
  O, kurze, widzisz i nie gdaczesz.
  • Adnotacja Zgłoś komentarz
   Wiersz J. Tuwima to przedwojenny klasyk. Robienie z Juliana Tuwima (poprzez wpis Z. Bońka) rasisty, który napisał rasistowski wierszyk w 1935 roku jest nonsensem! Po pierwsze, Tuwim
   Czytaj całość
   (pochodzenia żydowskiego), sam wiele wycierpiał z powodu antysemityzmu. Po drugie, stwierdzenie faktu, że ktoś ma czarną skórę, nie jest rasizmem - w przeciwnym razie, każda osoba, którą dziwi mój jasny odcień skóry, musiałaby zostać przeze mnie nazwana rasistą. Po trzecie, puenta wiersza: "Szkoda, że Bambo czarny, wesoły nie chodzi z nami razem do szkoły" jest wręcz zachętą do akceptacji i tolerancji osób innej rasy. Bez przesady. Nie doszukujmy się błędów tam, gdzie ich nie ma. Pozdrawiam.
   • Daryl Dixon Zgłoś komentarz
    Poczytałem tamtejsze wpisy i żadnej burzy nie widzę. Chyba pismak chce ją dopiero wywołać....
    Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
    ×
    Sport na ×