PKO Ekstraklasa: Pogoń - Jagiellonia. Przełamanie Iwajło Petewa i jego podopiecznych

Jagiellonia wygrała 2:1 z Pogonią Szczecin w PKO Ekstraklasie. Za pierwsze zwycięstwo w rundzie wiosennej odpowiada przede wszystkim Maciej Makuszewski.

piłkarze Jagiellonii Białystok PAP / Marcin Bielecki / Na zdjęciu: piłkarze Jagiellonii Białystok
Dziewiąta siła rundy wiosennej zmierzyła się z dotąd najgorszą drużyną 2020 roku w PKO Ekstraklasie. Ani jedni, ani drudzy jeszcze nie zaproponowali kibicom wiele ciekawego po wznowieniu rozgrywek. W bezpośrednim pojedynku również nie było wielkiego widowiska, ale przynajmniej były trzy gole, czerwona kartka, odrobina napięcia.

Kosta Runjaić wymienił pięciu podopiecznych w Pogoni Szczecin. Niemiec desperacko szuka piłkarzy będących w stanie zagrać energicznie, choć trochę atrakcyjnie. Szansę dostali Santeri Hostika na skrzydle, Zvonimir Kozulj w środku pola, a Paweł Cibicki po zaledwie czterech kolejkach został napastnikiem. Na grę w ataku Michalisa Maniasa i Soufiana Benyaminy nie mógł patrzeć już nawet trener.

Akurat poprzedni mecz Jagiellonii wyglądał obiecująco w porównaniu z wcześniejszymi. Po remisie 1:1 trener Iwajło Petew wstawił tylko Jakuba Wójcickiego za Zorana Arsenicia.

Gospodarze po roszadach wyglądali lepiej od przeciwnika. Niecelne uderzenia Huberta Matyni oraz Zvonimira Kozulja można było jeszcze nazwać ostrzeżeniami, ale już próba Pawła Cibickiego z rzutu wolnego była zagrożeniem. Golkiper Jagiellonii interweniował z wyczuciem w 28. minucie. Dwa kwadranse były ze wskazaniem na Pogoń, ale nic z tego nie wynikło.

Dlatego prowadzenie 1:0 Jagiellonii zdobyte w 34. minucie było zaskoczeniem, ale nie można było nazwać gola Macieja Makuszewskiego trafieniem "z niczego". Przyjezdni przeprowadzili sprawny atak od Damiana Węglarza, ze zmianą strony, zakończony strzałem po ziemi z 16. metra. Dał się ograć Sebastian Kowalczyk i nie popisał się Dante Stipica. Makuszewski przymierzył do bramki po raz pierwszy w sezonie i od czasu powrotu do Jagi.

Pogoń doprowadziła do remisu 1:1 w 54. minucie. Paweł Cibicki trafił w okienko ze środka pola karnego po podaniu Marcina Listkowskiego. Pogoń dokonała zimą tylko jednego transferu, ale przynajmniej dobrego. Szwed zdobył już trzy bramki w pięciu meczach dla zespołu ze Szczecina. Z ruchomej piłki strzelił już nieznacznie mniej goli niż Adam Buksa.

Katastrofalne dla szczecinian, a radosne dla Jagiellonii było to, co wydarzyło się między 67. a 69. minutą. Jagiellonia dostała prezent od Huberta Matyni, który niechlujnie odgrywał piłkę w kierunku własnej bramki. Próbujący ratować sytuację Konstantinos Triantafyllopoulos sfaulował wychodzącego na czystą pozycję Makuszewskiego, a Jarosław Przybył pokazał Grekowi czerwoną kartkę. Jak się okazało, kara była podwójna, ponieważ Ariel Borysiuk strzelił gola na 2:1 z rzutu wolnego.

Mająca przewagę zawodnika i gola Jagiellonia utrzymała prowadzenie.

Pogoń Szczecin - Jagiellonia Białystok 1:2 (0:1)
0:1 - Maciej Makuszewski 34'
1:1 - Paweł Cibicki 54'
1:2 - Ariel Borysiuk 69'

Pogoń: Dante Stipica - David Stec, Konstantinos Triantafyllopoulos, Igor Łasicki, Hubert Matynia - Damian Dąbrowski, Marcin Listkowski (82' Soufian Benyamina) - Sebastian Kowalczyk, Zvonimir Kozulj (68' Mariusz Malec), Santeri Hostikka (58' Srdjan Spiridonović) - Paweł Cibicki

Jagiellonia: Damian Węglarz - Andrej Kadlec, Ivan Runje, Bogdan Tiru, Jakub Wójcicki - Ariel Borysiuk, Taras Romanczuk - Maciej Makuszewski (72' Tomas Prikryl), Martin Pospisil (90' Dawid Szymonowicz), Przemysław Mystkowski (62' Karol Struski) - Jakov Poljić

Żółte kartki: Stec (Pogoń) oraz Runje, Romanczuk, Mystkowski, Pospisil, Struski (Jagiellonia)

Czerwona kartka: Kontantinos Triantafyllopoulos (Pogoń) /66' - za faul/