PKO Ekstraklasa. Kibice Lecha tłumaczą się w sądzie. "Po prostu mi odbiło, Klima coś mówił?"

Kibice Lecha Poznań tłumaczą się w sądzie po zamieszkach, do jakich doszło podczas meczu Kolejorza z Legią Warszawa w maju 2018 roku. "Po prostu mi odbiło" - mówi jeden z nich. Utrzymują, że nie słyszeli, by prowadzący doping nawoływał do wandalizmu.

Mateusz Domański
Sędzia meczu Lech-Legia (który odbył się maju 2018) przerwał zawody min dlatego, że kibice Lecha Poznań pojawili się na murawie PAP / Jakub Kaczmarczyk / Sędzia meczu Lech-Legia (który odbył się maju 2018) przerwał zawody m.in. dlatego, że kibice Lecha Poznań pojawili się na murawie.
- Na stadionie było głośno. Nie słyszałem, aby prowadzący doping zachęcał do wejścia na murawę. Wbiegłem 2-3 metry i potem wróciłem na boisko. Po prostu mi odbiło. Nigdy wcześniej nie byłem karany. Bardzo żałuję tego, co zrobiłem - tak w czwartek w sądzie zeznawał Marcin M., cytowany przez portal gol24.pl.

Uczestnicy zamieszek zeznawali, że nie pamiętają i nie słyszeli, by Piotr K. - "Klima" - nawoływał do zniszczenia ogrodzenia stadionu lub wbiegnięcia na murawę. Tak przebiegało przesłuchanie przez sędziego Grzegorza P.:

- Co mówił "Klima" przed wejściem na murawę? - pytał sędzia.
- A mówił coś?
- Prowadził doping, to chyba mówił. Jak go prowadził? W niemy sposób?
- Nie było warunków, żeby słyszeć, bo był hałas i dym.
- A przed tym zdarzeniem?
- Nic nie słyszałem. Byłem w tłumie, nie wiedziałem, kto prowadził doping. Były przyśpiewki.
- Nic pan nie słyszał?
- Nie słyszałem.

Zeznania wszystkich kibiców brzmiały bardzo podobnie. Pojawili się też tacy, którzy mówili, że ich nieodpowiednie zachowania były spowodowane spożyciem alkoholu. Co ciekawe, niektórzy uczestnicy zamieszek twierdzą, że w ogóle nie kojarzą "Klimy", co wydaje się być wręcz niemożliwe.

Przypomnijmy, że zamieszki miały miejsce w maju 2018 roku, kiedy to Lech Poznań grał na domowym obiekcie z Legią Warszawa. Kolejorz miał za sobą słaby sezon, a frustracja kibiców rosła. Apogeum osiągnęła wtedy, gdy doszło do sytuacji, w której "Wojskowi" mogli świętować mistrzostwo Polski w Poznaniu.

W drugiej połowie, kiedy Lech przegrywał 0:2, na murawę poleciały race i czarne świece dymne. Kibice wywiesili wymowny transparent z napisem: "Mamy ku*** dość". Później zniszczyli ogrodzenie i wbiegli na murawę. Mecz zakończył się przed czasem, a Lech Poznań został ukarany walkowerem.

Po zamieszkach policja zatrzymała kilkudziesięciu fanów. Większość przyznała się do winy i poddała się karze. Siedem osób postąpiło inaczej - ta grupa postanowiła nie przyznawać się do winy i stanąć przed sądem. Znalazł się w niej między innymi "Klima", uchodzący za jednego z liderów kibiców Kolejorza.

- Jerzy Pilch bez pardonu komentuje skandal na stadionie Cracovii. "Sezon na rzucanie przedmiotami się nie skończył"