Koronawirus. Oficjalnie: UEFA przeorganizowała terminarz sezonów 2019/2020 i 2020/2021

Przełożenie XVI Mistrzostw Europy na 2021 rok pozwoli na dokończenie sezonu klubowego 2019/2020. UEFA podała nowe daty finałów Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Sezon ligowy ma się zakończyć do 30 czerwca.

Maciej Kmita
Maciej Kmita
Ceremonia losowania LM Getty Images / Harold Cunningham - UEFA / Ceremonia losowania LM
Na wtorkowej wideokonferencji z udziałem przedstawicieli 55 krajowych związków piłkarskich, stowarzyszeniami klubów europejskich i lig europejskich (ECA) oraz przedstawicieli związku zawodowego piłkarzy (FIFPro), UEFA podjęła decyzja w sprawie zmian w terminarzu rozgrywek 2019/2020 Przełożenie XVI Mistrzostw Europy na przyszły rok pozwoli na dokończenie sezonu ligowego, który musi zakończyć się do 30 czerwca. Finały Ligi Europy i Ligi Mistrzów przesunięto o cztery tygodnie: odpowiednio na 24 i 27 czerwca. Na razie nie podjęto decyzji o zmianie lokalizacji tych spotkań: finał Ligi Europy ma odbyć się w Gdańsku, a Ligi Mistrzów - w Stambule.

W komunikacie PZPN czytamy, że "nie będzie ekskluzywności terminów dla poszczególnych rozgrywek: ligi krajowe będą mogły być rozgrywane w środku tygodnia, a mecze w europejskich pucharach w trakcie weekendów". Dotąd mecze ligowe nie mogły być rozgrywane w porze spotkań europejskich pucharów.

ZOBACZ WIDEO Koronawirus. Ciężka sytuacja klubów sportowych. "Ratunkiem może być wprowadzenie odpowiednich przepisów"

W samej PKO Ekstraklasie do rozegrania pozostało 11 kolejek, a przecież nie wiadomo, kiedy liga zostanie wznowiona. Do tego nie odbyły się też dwa mecze ćwierćfinału Pucharu Polski, a to oznacza jeszcze pięć spotkań w tych rozgrywkach. Finalista Pucharu Polski będzie musiał rozegrać 14 spotkań w 12 tygodni - przy założeniu, że liga ruszy na początku kwietnia.

Paraliż wywołany pandemią SARS-CoV-2 będzie miał wpływ nie tylko na terminarz sezonu 2019/2020, ale też kolejnego. W pierwotnych terminach nie dojdą bowiem do skutku finały Ligi Narodów 2020/2021, Mistrzostwa Europy U-21 2021 i mistrzostwa Europy kobiet. Na razie nie wiadomo, kiedy zostaną rozegrane te turnieje.

- Decyzje podjęte przez UEFA zakładają warianty optymistyczne. Jest to ogólny zarys potencjalnych scenariuszy, ale najbliższe tygodnie pokażą, czy realizacja tych założeń będzie możliwa - cytuje prezesa PZPN Zbigniewa Bońka oficjalna strona polskiej federacji.

Decyzje po wideokonferencji UEFA

Rozgrywki z udziałem reprezentacji narodowych:
1. Turniej EURO 2020 został przeniesiony na rok 2021 (11 czerwca - 11 lipca 2021).
2. Zaplanowane na marzec br. mecze towarzyskie oraz baraże do turnieju EURO zostaną przełożone na czerwiec 2020.
3. Zaplanowane na czerwiec 2021 roku mecze eliminacyjne do mistrzostw świata 2022 zostaną rozegrane w innym terminie.
4. Finały Ligi Narodów / turniej EURO U21 / EURO kobiet, które miały odbyć się w czerwcu i lipcu 2021 roku, zostaną rozegrane w innym terminie.
5. Kluby będą zobligowane do zwolnienia swoich zawodników na wszystkie mecze reprezentacji narodowych, które zostaną rozegrane w nowych terminach.

Rozgrywki klubowe:
1. Jeśli sytuacja pozwoli, zostaną podjęte maksymalne wysiłki, aby wszystkie rozgrywki w ligach krajowych oraz europejskich pucharach zostały ukończone do 30 czerwca 2020 roku.
2. Nie będzie ekskluzywności terminów dla poszczególnych rozgrywek: ligi krajowe będą mogły być rozgrywane w środku tygodnia, a mecze w europejskich pucharach w trakcie weekendów.
3. Terminy rund eliminacyjnych do europejskiej pucharów w sezonie 2020/21 zostaną ustalone w zależności od zakończeniu poszczególnych lig krajowych.

Czy UEFA podjęła słuszne decyzje?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×