To ich ostatni wielki sukces przed straszną katastrofą. Parma Calcio 1913 dochodzi do finału Pucharu UEFA. Rywalem Olympique Marsylia z Laurentem Blankiem i Robertem Piresem w składzie. Naprzeciw nim Włosi wystawiają Juana Sebastiana Verona, Fabio Cannavaro, Hernana Crespo i Gianluigiego Buffona. Już do przerwy Parma zaskakuje Francuzów. Jest 2:0 po golach Crespo i Paolo Vanolego. W 55. minucie podwyższa Enrico Chiesa. Gialloblu triumfują w wielkim stylu.
Jest 12 maja 1999 roku. Włosi urządzają fetę na moskiewskich Łużnikach. - Czuliśmy się mocni, bo mieliśmy w składzie świetnych i doświadczonych już piłkarzy. Do dziś czuję dumę z tego, czego dokonaliśmy - opowiada Crespo. Jednak w tamtej edycji wybitny Argentyńczyk nie zdobył najwięcej bramek dla Parmy. Rekord należy do Chiesy, który strzelił osiem goli, ale nawet nie on zostaje królem strzelców. Wyróżnienie zgarnia Tomasz Kulawik, który ma tyle samo trafień, ale mniejszą liczbę spotkań.
Biała Gwiazda odpadła z Parmą w drugiej rundzie rozgrywek. Kulawik w pierwszym starciu (1:1) z nią zdobył bramkę. We Włoszech Polacy przegrali 1:2.
ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: techniczny popis Grosickiego. Boniek skomentował to w swoim stylu
- Cały czas występowałem w formacji pomocy, grając jako ofensywny pomocnik. Do zdobycia korony króla strzelców przyczynił się mecz z Trabzonem, w którym strzeliłem trzy bramki, które dały możliwość zdobycia przez nas punktów - wspomina były piłkarz Wisły Kraków.
Gialloblu po wyeliminowaniu krakowian pokonują jeszcze Rangersów, Girondins Bordeaux, Atletico Madryt i docierają do finału. Dla 21-letniego Buffona to pierwszy i dotąd ostatni triumf w europejskich pucharach. Później przechodzi do Juventusu i Paris Saint-Germain. W żadnym z nich nie udaje mu się wygrać Ligi Europy ani Ligi Mistrzów.
Ale to początek końca włoskiej potęgi i ich ostatni sukces w Europie. W kolejnych latach w Parmie trwa wyprzedaż piłkarzy. Buffon idzie do Juventusu za rekordowe 50 mln euro. Mimo to właściciel klubu Calisto Tanzi doprowadza do bankructwa. W 2003 roku zostaje aresztowany za ukrywanie długów w swoim przedsiębiorstwie spożywczym. Rok później AC Parma przestaje istnieć, w jej miejsce powstaje nowa spółka Parma FC.
Drużynie już nigdy nie udało się nawiązać do sukcesów z lat 90. XX wieku. Mimo kolejnych problemów w 2008 i w 2015 roku, klub wyszedł na prostą i rozgrywa drugi sezon w Serie A. Po 25. kolejkach zajmuje dziewiąte miejsce w tabeli.
Inne teksty z serii #DzialoSieWSporcie.
Sprawdź też nasze cykle Sportowe rewolucje i Pamiętne mecze.