KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Brazylia nowym epicentrum koronawirusa, a prezydent kraju chce powrotu piłki

Po Włoszech, Wielkiej Brytanii, a potem USA pandemia koronawirusa zbiera teraz swoje śmiertelne żniwo w Brazylii. 375 tys. zakażonych i ponad 23 tys. zmarłych. Doszło do tego, że ciała są chowane w masowych mogiłach.

Marek Bobakowski
Marek Bobakowski
Masowa mogiła dla zmarłych z powodu koronawirusa w Manaus, prawie 2-milionowym mieście w Brazylii Getty Images / Andre Coelho / Masowa mogiła dla zmarłych z powodu koronawirusa w Manaus, prawie 2-milionowym mieście w Brazylii
- Zmarli leżą na środku ulicy, szpitale są przepełnione, a prezydent kraju Jair Bolsonaro zupełnie sobie nie radzi. Dlatego uciekam z Brazylii do naszego domku w Szwajcarii, boję się - słowa szefa Formuły 1 Berniego Ecclestone'a odbiły się głośnym echem na całym świecie (TUTAJ więcej szczegółów >>).

Słowa Ecclestone'a nie są przesadzone. Potwierdzają je choćby zdjęcia pokazujące masowe mogiły w Manaus, największym mieście Amazonii. Również cmentarze w Rio de Janeiro czy Sao Paulo oficjalnie raportują, że liczba pogrzebów bije wszelkie rekordy, a służby pogrzebowe nie nadążają.

"Koronawirus to lekka grypa"

- Bolsonaro to ponury dyktator, obłąkany człowiek, satrapa - przekonuje Tomasz Wołek, dziennikarz, który od lat zajmuje się Ameryką Łacińską. - On szkodzi swojemu społeczeństwu.

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Czy mecze piłkarskie są bezpieczne? Specjalista nie ma wątpliwości. "Duńskie badania to potwierdzają"

Bolsonaro to były żołnierz, a obecnie polityk. Od 1 stycznia 2019 roku sprawuje stanowisko prezydenta Brazylii. Zasłynął tym, że nazywa koronawirusa "lekką grypą" i nie zamierza wprowadzać wyjątkowych ograniczeń. - Nie stać nas na zatrzymanie gospodarki, wtedy zginie o wiele więcej ludzi - przestrzega na licznych spotkaniach.

Zdaniem wielu ekspertów to właśnie brak odpowiedniej reakcji ("zamrożenia kraju") spowodował, że Brazylia stała się obecnie nowym światowym epicentrum koronawirusa. Obciążają Bolsonaro za taki stan rzeczy.

- Wielu zwraca uwagę, że Bolsonaro podczas wielu spotkań z ludźmi bardzo mocno kasłał, podawał ręce, nie nosił maseczki, w tłumie też trudno było zauważyć kogoś z zasłoniętym nosem i ustami, nie zachowywano podstawowych zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego - mówi nam Agata Błoch, doktorantka w Polskiej Akademii Nauk, autorka kilkudziesięciu reportaży o Brazylii. - Krótko mówiąc: jako najważniejsza osoba w państwie nie dał ludziom zbyt pozytywnego przykładu, jak należy się zachować.

Bolsonaro jak Łukaszenka

- Bolsonaro można przyrównać do Aleksandra Łukaszenki, który przecież wmawia ludziom, że zagrożenia nie ma i wystarczy pić wódkę, aby się odkażać (więcej o Białorusi przeczytasz TUTAJ >>) - twierdzi Wołek.

Statystyki mówią jednak coś innego. Sytuacja w Brazylii staje się katastrofalna. - Moim zdaniem nałożyło się wiele czynników - tłumaczy Błoch. - Sposób bycia Brazylijczyków, czyli udział w spotkaniach towarzyskich, pocałunki na powitanie czy pożegnanie, ale również rozwarstwienie społeczne, fatalny stan służby zdrowia, nie mówiąc już o opiece społecznej.

To wszystko spowodowało, że bardzo dobrze rozwijająca się gospodarczo w ostatnich latach Brazylia została tak mocno poturbowana. - Jeżeli w tryby naszej maszyny gospodarczej wpadnie piasek, to możemy się zatrzymać - przestrzega Bolsonaro. - A jak się zatrzymamy, to wszyscy umrzemy.

Koronawirus obnażył również słabości gospodarcze kraju. Choćby brak umów o pracę, zwłaszcza u ludzi mieszkających nadal w fawelach. Brazylia nie zaproponowała również rekompensat za straty, które wyrządziła epidemia. Politycy nie zdecydowali się wpompować miliardów dolarów, aby ratować gospodarkę. - Ludzie otrzymują zapomogę w wysokości 600 reali (brazylijska waluta - przyp. red.), czyli ok. 450 zł - opowiada Błoch.

"Piłka to swoista religia narodowa"

Łukaszenka nie zatrzymał sportu (zwłaszcza rozgrywek piłkarskiej ligi) na Białorusi, Bolsonaro również tego nie chciał, ale decydujący głos mieli gubernatorzy poszczególnych stanów. W połowie marca wszelkie rozgrywki zostały przerwane. Co dalej?

Prezydent kraju chce za wszelką cenę wrócić do meczów piłkarskich. Nie przerażają go statystyki, nie przejmuje się masowymi grobami i problemami w szpitalach - on chce powrotu piłki nożnej.
Pracownicy cmentarzy w największych brazylijskich miastach mają pełne ręce pracy. Fot. Getty Images. Pracownicy cmentarzy w największych brazylijskich miastach mają pełne ręce pracy. Fot. Getty Images.
Wołek: - Piłka nożna w Brazylii to swoista religia narodowa. Powrót ligi będzie służyć uzasadnieniu tezy forsowanej przez Bolsonaro, że tak naprawdę nic się nie dzieje, a epidemia jest sztucznie wywołana.

- Kraj faktycznie przechodzi ciężkie chwile i sport mógłby być takim impulsem dla ludzi - twierdzi Błoch.

Czy jednak uda się misja Bolsonaro? Znów na drodze mogą stanąć gubernatorzy, którzy na razie nawet nie chcą słyszeć o tym szalonym pomyśle.

Botafogo nie chce grać

A gubernatorów Bolsonaro nie może zdymisjonować, tak jak to uczynił już z dwoma ministrami zdrowia, którzy nie bardzo chcieli przyjąć jego podejście do epidemii. Prezydent zaprosił ostatnio na nieformalny obiad przedstawicieli brazylijskiej federacji oraz klubów: Flamengo Rio de Janeiro i Vasco da Gama. Temat rozmów? Oczywiście powrót do rozgrywek ligowych. I to jak najszybciej. Bolsonaro wskazał połowę czerwca.

Będzie ciężko, bo nawet wśród klubów nie ma zgody. - Kluby powinny być wielkie nie tylko na boisku, ale i poza nim. Powinny zachowywać się odpowiedzialnie i nie powodować niepotrzebnego ryzyka. Przecież poprzez treningi i mecze zawodnicy mogą się zakazić, a potem mogą nieświadomie doprowadzić do śmierci wielu ludzi, swoich najbliższych, znajomych, itp. Nie będziemy grać, dopóki sytuacja w kraju nie zostanie opanowana - brazylijski korespondent ESPN, Tim Vickery, zacytował członka zarządu Botafogo Rio de Janeiro, Carlosa Augusto Montenegro.
Piłkarze Gremio Porto Alegre w połowie marca (jeszcze przed zawieszeniem rozgrywek) zostali zmuszeni do rozegrania meczu z Esporte Clube Sao Luiz. W ramach protestu na boisko wyszli w maskach ochronnych. Fot. Gettys Images/Lucas Uebel Piłkarze Gremio Porto Alegre w połowie marca (jeszcze przed zawieszeniem rozgrywek) zostali zmuszeni do rozegrania meczu z Esporte Clube Sao Luiz. W ramach protestu na boisko wyszli w maskach ochronnych. Fot. Gettys Images/Lucas Uebel
- Przecież trzeba mieć z tyłu głowy, że zbyt szybki powrót do normalności, a za takowy uważam wznowienie rozgrywek piłkarskich, może doprowadzić do katastrofy - przekonuje Wołek.

Błoch: - Bolsonaro pokazał już wiele razy, że jest człowiekiem bez elementarnej wiedzy.

Z drugiej strony, kamery telewizji TV Globo zamontowane na helikopterze pokazały, że podczas pandemii i zakazu wspólnych treningów, piłkarze Flamengo Rio de Janeiro trenują w najlepsze. Wcześniej czy później futbol wróci do gry. Pytanie czy tak szybko, jak chciałby tego prezydent kraju.


Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Czy sezon piłkarski w Brazylii zostanie wznowiony w połowie czerwca?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (29)
 • steffen Zgłoś komentarz
  Kto widział fawele ten wie że tam zwłoki na "ulicy" to żaden ewenement, z wirusem czy bez. Brazylia ma ponad 200 milionów ludności, z tego w fawelach żyje około 20 milionów.
  Czytaj całość
  Nic dziwnego że choroba zbiera tam żniwo większe niż gdzie indziej. Co niby miałby zrobić prezydent żeby temu zapobiec, jak tam ludzie żyją w takim zagęszczeniu, w biedzie i bez opieki medycznej.
  • z pozdrowieniami Zgłoś komentarz
   uwaga ludzie: W Brazylii ludzie ŻYJĄ na ulicy i UMIERAJĄ na ulicy. Ich ciała zawsze leżą na ulicy, a następnie są chowane w bezimiennych / masowych grobach, ponieważ bezdomni często
   Czytaj całość
   nie posiadają żadnych dokumentów. Takie zdjęcia pochówków w Brazylii nie robią na nikim wrażenia bo to NORMA! Czy jest covid czy go nie ma w Rio de Janeiro, w Sao Paulo, Bello Horizonte - ciała leżały, leżą i będą leżeć, bo w Brazylii BEZDOMNOŚĆ i ANALFABETYZM to znane problemy. No, ale u nas trzeba postraszyć ludzi, zrobić test posłuszeństwa ile ludzie zniosą, na ile nagną karku... Wystraszonym ludem (szczególnie gdy wróg jest niewidzialny) łatwiej rządzić...
   • MrLouie Zgłoś komentarz
    Zmarli leżą na środku ulicy, szpitale są przepełnione, a prezydent kraju Jair Bolsonaro zupełnie sobie nie radzi. Jasne, bo nie zapłacił WHO.
    • Bernadette Kacer Zgłoś komentarz
     Jeden madry i nie ulega glupocie powszechnej !!
     • Moher Power Zgłoś komentarz
      Prezydent Brazylii Bolsonaro. Zasłynął tym, że nazywa koronawirusa "lekką grypą" i nie zamierza wprowadzać wyjątkowych ograniczeń. Zdecydował; .."Nie stać nas na
      Czytaj całość
      zatrzymanie gospodarki, wtedy zginie o wiele więcej ludzi niż powodu koronawirusa.".. i ma rację.
      • Moher Power Zgłoś komentarz
       Nie warto wierzyć w te informacje, że ludzie umierają masowo z powodu koronawirusa. Ludzie umierają masowo jak zwykle, ale nie "na koronawirusa" tylko "na statystykę".
       Czytaj całość
       Zapewne w Brazylii umiera "na statystykę" każdego dnia tylu, że można zrobić z tego propagandowe widowisko. Te masowe pogrzeby to mogą być pogrzeby bezdomnych i nie objętych jakąkolwiek ewidencją, albo pogrzeby ofiar wojen miedzy gangami.
       • Paweł Kaźmierczak Zgłoś komentarz
        BRAWO prezydent Brazylii, nie daje się ogupić tej pseudoepidemii. Już dawno przestałem wierzyć ze jest grozna. Dotyka ludzi starszych i schorowanych. Obejrzyjcie sobie filmiki na youtube,
        Czytaj całość
        wypowiedzi Grzegorza Brauna czy niemieckich lekarzy,
        • Omen Nomen Zgłoś komentarz
         komentarz usuniety
         • sato Zgłoś komentarz
          ciekawe czemu chetnych do pracy w dos czy szpitalach nie ma...
          • Raven MT Zgłoś komentarz
           Już nudne się robią te wasze tragiczne informacje, przerażające statystyki. Ja wam już nie wierzę w tą propagandę chaosu i strachu
           • Biedny Gucio Zgłoś komentarz
            Bzdury, Bzdury, bzdury. Ciekawe jak długo jeszcze będzie to trwało, a durny lud to łyka jak bocian żabę. Kilka faktów ogólnie dostępnych: Populacja Brazylii ok. 212000; Umieralność
            Czytaj całość
            ok 6500/dobę; Zgony powiązane z covid - aktualnie ok 800/dobę, w szczycie 1200-1300/dobę (2 dni) blisko 1000/dobę (2 dni). Na dzień dzisiejszy liczba zgonów w zw z covid to ok 13% średniej dobowej. Przy czym część z zakażonych i tak była w stanie ciężkim lub krytycznym i najprawdopodobniej zmarłaby niebawem. A więc realny przyrost zgonów dobowych jest może być ok 7-8%. To nie są liczby, które powodowałyby tworzenie mogił zbiorowych, czy zalegające trumny wystawione na ulice
            Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
            ×
            Sport na ×