PKO Ekstraklasa: Pogoń - Cracovia. Przełamanie szczecinian. Wielki powrót kapitana

Pogoń Szczecin wygrała 1:0 z Cracovią i przesunęła się na trzecie miejsce w tabeli PKO Ekstraklasy. Przerwała serię niepowodzeń dzięki Kamilowi Drygasowi, który rozegrał dopiero drugi mecz po wyleczeniu poważnej kontuzji.

Thiago Rodrigues (z lewej) i Benedikt Zech (z prawej) PAP / Marcin Bielecki / Na zdjęciu: Thiago Rodrigues (z lewej) i Benedikt Zech (z prawej)
Pogoń nie potrafiła pokonać nikogo przez sześć kolejek, a Cracovia poniosła już tyle samo porażek z rzędu. Po takim zestawieniu można było spodziewać się wszystkiego najgorszego. Forma obu drużyn pozostawia dużo do życzenia i tylko wynikom z rundy jesiennej zawdzięczały to, że przystąpiły do pojedynku, będąc na miejscach w górnej połowie tabeli PKO Ekstraklasy.

Trener Runjaić przestrzegał podopiecznych przed stałymi fragmentami gry w wykonaniu Cracovii, mimo to Pasy stworzyły za ich pomocą dużą szansę na gola. Nie wykorzystał jej David Jablonsky, który kopnął bezpańską piłkę nieznacznie nad bramką. Generalnie w pierwszej połowie drużyna z Krakowa była groźniejsza i jako pierwsza zmusiła bramkarza do interwencji. Dante Stipica odbił nogami piłkę po strzale Pellego van Amersfoorta.

Pogoń próbowała odpowiadać, ale żadna z jej akcji nie była tak wyrazista, żeby warto było ją wspominać. Michal Pesković interweniował przez 45 minut tylko po jednym strzale celnym. Kosta Runjaić chwalił swój zespół z ławki rezerwowych, ale trudno było zrozumieć entuzjazm Niemca. Może wynikał z faktu, że tydzień temu Pogoń przegrywała do przerwy 0:3 z Zagłębiem, a tym razem przynajmniej remisowała 0:0.

Poziom meczu był niski. Więcej było chaosu niż udanych akcji. Średnia goli na mecz w 29. kolejce PKO Ekstraklasy była dotąd wysoka, ale nie zanosiło się na jej podtrzymanie w Szczecinie. W 54. minucie piłka znalazła się co prawda w bramce Pogoni, ale gol nie został uznany z powodu spalonego Jablonskiego.

Trenerzy mieli kilka mocnych kart na ławce rezerwowych. Pogoń wprowadziła Kamila Drygasa i dopiero kapitan uzdrowił zespół, którego gra polegała przez godzinę na wymieniu dwóch, trzech podań i oddaniu piłki Cracovii.

W 64. minucie właśnie Kamil Drygas strzelił gola na 1:0. Nieobecny przez 10 miesięcy w składzie Pogoni piłkarz przypomniał, że w poprzednim sezonie, przed zerwaniem więzadeł krzyżowych, imponował statystykami. Pomocnik dostał podpowiedź z ławki rezerwowych, w którym momencie wbiec w środek pola karnego i zrobił to. Obrońcy Cracovii nie byli wystarczająco czujni, dali się zaskoczyć, więc Drygas główkował z bliska do siatki po wrzutce Marcina Listkowskiego.

Portowcy zareagowali na gola euforycznie. W wyrównanym meczu, który raczej potwierdził problemy obu drużyn, postawili na swoim. W 89. minucie rozpoczął się pokaz fajerwerków odpalonych spoza stadionu. Prawdopodobnie z powodu awansu Pogoni do grupy mistrzowskiej. Cracovia o swoją obecność w ósemce musi się jeszcze martwić.

Pogoń Szczecin - Cracovia 1:0 (0:0)
1:0 - Kamil Drygas 64'

Pogoń: Dante Stipica - Jakub Bartkowski, Benedikt Zech, Mariusz Malec, Ricardo Nunes - Tomas Podstawski, Marcin Listkowski - Santeri Hostikka, Sebastian Kowalczyk (75' Maciej Żurawski), Hubert Matynia (54' Kamil Drygas) - Michalis Manias (68' Hubert Turski)

Cracovia: Michal Pesković - Cornel Rapa, Michał Helik, David Jablonsky, Kamil Pestka - Janusz Gol (72' Milan Dimun), Thiago Rodrigues - Ivan Fiolić (65' Tomas Vestenicky), Pelle van Amersfoort, Florian Loshaj (80' Sebastian Strózik) - Rafael Lopes

Żółte kartki: Listkowski, Manias (Pogoń) oraz Helik, Loshaj (Cracovia)

Czerwona kartka: Michał Helik (Cracovia) /90' - za drugą żółtą/

Sędzia: Szymon Marciniak (Płock)