Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

"Czujemy się zagrożeni, gdy władza mówi językiem agresji". Sprzeciw sportowców przeciw homofobii

- Boimy się o przyszłość. Spotykamy się z hejtem - mówi Karolina Brzuszczyńska, zawodniczka MMA. - Czasem wystarczy, że wejdę do autobusu z tęczową parasolką i zostanę zwyzywana - dodaje Suzi Andreis z zespołu Chrząszczyki.
Maciej Siemiątkowski
Maciej Siemiątkowski
Na zdjęciu od lewej: Suzi Andreis i Karolina Brzuszczyńska Materiały prasowe / Archiwum prywatne / East News / Piotr Jedzura/REPORTER / / Na zdjęciu od lewej: Suzi Andreis i Karolina Brzuszczyńska

- Homofobia będzie się nasilać - obawia się Karolina Brzuszczyńska. - Dziwi mnie to, co dzieje się w Polsce. Przez ostatnie wystąpienia i manipulacje polityków kraj cofa się mentalnie. Wydawało mi się, że pod względem tolerancji jest już u nas coraz lepiej. A ostatni miesiąc pokazał, że przyszłość może być nieciekawa. To naruszanie pewnych granic, wolności i praw człowieka - dodaje zawodniczka MMA i trenerka personalna. 

W ten sposób odnosi się do ostatnich słów prezydenta Andrzeja Dudy, który podczas spotkania z wyborcami w Brzegu powiedział, że LGBT to "ideologia i neobolszewizm". Jakby tego było mało Jacek Żalek, poseł Porozumienia, dodał, że "LGBT to nie są ludzie". Wypowiedzi te wywołały burzę w światowych mediach. O słowach Dudy pisała m.in. agencja Reutera i "The New York Times".

- Boimy się o naszą przyszłość. Zastanawiamy się, czy nadal chcemy mieszkać w Polsce - mówi na Brzuszczyńska, która w grudniu debiutowała na gali Free Fight Federation. W narożniku wspierała ją narzeczona, Agnieszka. Razem prowadzą kanał "Power Girls" na Youtube. - Analizowałyśmy już możliwości wyprowadzki. Spotykamy się z hejtem po tym, jak zdecydowałyśmy się na coming-out - opowiada.

ZOBACZ WIDEO: "Klatka po klatce" (highlights): najlepsze akcje z gali FEN 28

Z kolei Suzi Andreis, aktywistka walcząca nie tylko o prawa osób LGBT, ale kobiet w ogóle, która wiele lat temu założyła w Polsce drużynę piłkarską Chrząszczyki dla wszystkich kobiet, niezależnie od orientacji, uważa, że w naszym kraju z każdym rokiem ludzie coraz bardziej otwarcie wyzywają i piętnują osoby, które są inne niż heteroseksualne.  

- Jako osoba homoseksualna jestem wyautowana w społeczeństwie - mówi bez ogródek Andreis, która od 20 lat mieszka w Polsce. - Czuję się zagrożona, bo władza stosuje agresywny język, a wiemy, jak to się kończyło kiedyś. Dlatego nie możemy niczego bagatelizować. Trzeba się sprzeciwiać, bo to nie są tylko żarty i kpiny - przyznaje.

Suzi prowadzi "Kobiecą Akademię Piłkarską" oraz klub Chrząszczyki. Organizuje treningi, mecze i turnieje. Od dwóch tygodni zawodniczki znowu trenują, a w lipcu chcą przystąpić do europejskiej kampanii przeciwko dyskryminacjom ze względu na płeć i orientację seksualną w piłce nożnej.

- Czasem, żeby zostać zwyzywanym, wystarczy wejść do autobusu z tęczową parasolką. Z kolei na turnieju piłkarskim, który zorganizowałyśmy jako Chrząszczyki, wtargnęła grupa zamaskowanych osób i ukradła nam banery. Dogoniłyśmy ich i odzyskaliśmy część banerów. Ale sam fakt, że ktoś czuje się na tyle silny i myśli o tym, żeby użyć przemocy tylko dlatego, że organizujemy turniej przeciw homofobii, jest dla nas bardzo przykry - mówi Suzi.

Więcej o zespole Chrząszczyki przeczytasz w naszym reportażu opublikowanym w maju -> Niemęska gra Chrząszczyków. "Nie zwalczysz uprzedzeń, gdy będziesz je chowała!"

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (17):

 • Łukasz ToJa Zgłoś komentarz
  Now wiszę najmniejszego problemu, niech się wyprowadza. A lgbt to patologia i trzeba z tym walczyć
  • Mirosław Florczak Zgłoś komentarz
   W kraju katolickim środowisko Lgbt musi mieć problem i źadnego tłumaczenie nie pomoźe, to wbrew wierze.
   • Fajka13 Zgłoś komentarz
    Po to walczyliśmy o paszporty w szufladzie by KAŻDY miał WOLNOŚĆ wyboru !!!
    • Maciej Ellmann Zgłoś komentarz
     Cytując klasyka : nie strasz nie strasz, bo się zesrasz. ps. mogę polecić bardzo dobrą firmę do przeprowadzki.Solidna ekipa.
     • Penhall Zgłoś komentarz
      Świetny temat na portalu sportowy. Mnie to LGBT nie przeszkadza ,ale nie może działać w jedną stronę.Jak żądają szacunku to niech sami to stosują.Bo jak zrozumieć ich zachowanie w
      Czytaj całość
      rocznicę śmierci Papierza czy w święto Boże Ciało?
      • Marian Krawczyk Zgłoś komentarz
       Ciekawe , czy to grupa Bilderberg poleciła opozycyjnej WP wydrukować taki artykuł jakoby odmieńcy byli represjonowani w Polsce ? Nie widzę , aby zwolennicy LGBT byli krzyżowani , to
       Czytaj całość
       raczej wierzący sa obrażani w marszach i paradach.
       • Gruba Transporte Zgłoś komentarz
        serdecznie zapraszam na zachod, tylko nie wiadomo czy w bylym DDR, bedziecie wogule tolerowane.
        • Witold Smagacz Zgłoś komentarz
         Drodzy LGBT - homofobia jest zupełnie naturalnym odruchem zdrowego organizmu którzy broni się przed chorobą psychiczną którą nosicie. Każda szczera osoba powie wam że nie zachowujecie
         Czytaj całość
         się normalnie. ZAZNACZAM ŻE NIE CHCĘ WAS W ŻADEN SPOSÓB OBRAŻAĆ. Ideolodzy LGBT wmówili wam że macie odmienną orientację i wmówili wam że to co czujecie do osób tej samej płyci jest normalne. Nie jest. Wy cierpicie na tym najbardziej to was drodzy LGBT wykorzystano. My katolicy jesteśmy waszymi ostatnimi przyjaciółmi bo tylko my zostaliśmy aby wam powiedzieć prawd: Wasza przypadłość nie jest dla psychologów niczym nowym czy nadzwyczajnym - podobne zaburzenia mają np anorektycy tylko oni ze względu na otyłość a wy ze względu na seksualność - oboje "wmówiliście sobie" że jedno jest otyłe a drugie ma odmienną orientację i dacie sobie za to przysłowiową rękę uciąć. Kolejnym przykładem są schizofrenicy. Którzy widzą albo odczuwają jak rzeczywistość to czego w rzeczywistości nie ma a jest wytworem chorego umysłu. Tak działa właśnie umysł chory. Prawdziwą mową nienawiści jest utrwalanie Was drodzy LGBT w waszej chorobie i mówienie wam że jesteście normalni.
         • Sergiusz Łuszczyk Zgłoś komentarz
          Zawodniczka MMA ? A co ona za poziom prezentowała. Nie obrażajcie prawdziwych sportowców w tej dziedzinie.
          • Grall Zgłoś komentarz
           skoro dla LGBT jestem katolem, faszystą, to dla mnie są zboczeńcami i pedofilami ... dlaczego żądacie szacunku dla swoich upodobań a jednocześnie prowadzicie chamskie i prymitywne ataki
           Czytaj całość
           na moją wiarę i jej symbole !
           • pablo ss Zgłoś komentarz
            Ojej!!!! Ciekawe czy wkurzał bym ludzi wokół mnie gadając ciągle jak to kocham kobiety, machał tyłkiem na platformie jakiegoś marszu, lizał się obscenicznie przed małymi dziećmi czy
            Czytaj całość
            chwytał za kroczę niczym Michael Jackson???? Hmmmmmm Sami robicie wokół siebie szum jacy to jesteście biedni. Dopóki nie obnosicie się ze swoją orientacją wogóle nikt na was nie zwraca uwagi. Zaczyna się to samo co lewactwo zrobiło z Żydami, którzy całe wieki w symbiozie. Teraz już nie można żyda skrytykować bo antysemityzm. Czarny wynoszący telewizor ze spalonego sklepu? Rasizm!!!! Zachowywać się kulturalnie w przestrzeni społecznej i nie opowiadać o swoich stosunkach? Homofobia. To jest środek Europy, której kultura jest rzymskokatolicka, biała i heteroseksualna. Wy jesteście mniejszością. Żyjcie w spokoju i dajcie żyć innym.
            • gibas Zgłoś komentarz
             wypad z polski
             • Nie dla wirusowego zamordyzmu Zgłoś komentarz
              Polska to wolny kraj, ale nie ma tu miejsca na propagowanie ideologii LGBT.
              Zobacz więcej komentarzy (4)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×