Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Marek Wawrzynowski: Wykopmy politykę ze stadionów (felieton)

Jawne poparcie wiceszefa Ekstraklasy dla Andrzeja Dudy, tak jak wcześniejsze wystąpienia prezesa PZPN przeciwko obecnemu prezydentowi, to są rzeczy, które nie powinny mieć miejsca. Aktywni działacze sportowi muszą być ponad podziałami.

Marek Wawrzynowski
Marek Wawrzynowski
Andrzej Duda podczas wiecu wyborczego PAP / Wojtek Jargiło / Na zdjęciu: Andrzej Duda podczas wiecu wyborczego
Piłka nożna jest własnością wszystkich ludzi. Zwolenników PiS, PO, Konfederacji, Lewicy czy PSL. Wielki niesmak budzą wystąpienia aktywnych działaczy sportowych, którzy powinni łączyć kibicowską społeczność, a zamiast tego pogłębiają podziały.

Najpierw była słynna wypowiedź prezesa PZPN, Zbigniewa Bońka, który sugerował, że wyborcy partii rządzącej są w jakiś sposób gorsi. Teraz mamy wiceprezesa PKO Ekstraklasy, Marcina Mastalerka, który występuje w mediach w roli rzecznika urzędującego prezydenta.

Nie mam problemu z tym, że były piłkarz czy trener wystąpi w spocie wyborczym czy poprze kandydata. Jak choćby Włodzimierz Lubański, który poparł Rafała Trzaskowskiego, czy Marek Citko, który otwarcie opowiada się za Andrzejem Dudą. To są normalne rzeczy. Byli sportowcy często są wykorzystywani w kampaniach, ponieważ ich nazwiska przyciągają tłumy. Czasem biorą udział w wyborach, często "na zająca", czyli żeby podciągnąć wyniki ugrupowania. Zdarza się, że działają w polityce. I ok, każdy ma do tego prawo. Skoro może lekarz i prawnik, może też sportowiec. Zresztą na naszych łamach wypowiadali się byli sportowcy, którzy nie kryli swojego poparcia dla kandydatów. Każdy ma swoje powody.

ZOBACZ WIDEO: Piłka nożna. Ekspert ocenia zachowanie kibiców na trybunach. "Nie chcę nikogo bronić, ale ryzyko zarażenia jest minimalne"

Nie mam też problemu, jeśli jakiś pracownik organizacji sportowej na swoim prywatnym koncie np. na Facebooku pisze, że lubi tego czy tamtego kandydata. To są prywatne sprawy.

Jeśli natomiast wysoko postawiony działacz, jak wiceprezes ESA czy szef PZPN, agituje politycznie, to budzi to niesmak, bo występują oni publicznie jako przedstawiciele tych organizacji, nie jako prywatne osoby. Można odnieść wrażenie, że Ekstraklasa popiera otwarcie jednego kandydata, a PZPN drugiego. To antagonizuje i tak podzielone społeczeństwo.

Jeśli pan Mastalerek, kiedyś działacz PiS, wciąż chce się bawić w polityka, to świetnie, ale niech zrezygnuje z działalności w piłce nożnej. To powinien być taki kanon i kwestia przyzwoitości. Jeśli pan Boniek chce się bawić w agitację, to w porządku, ale już po zakończeniu działalności. Tak jak kiedyś, poparł Unię Wolności, ale wtedy akurat miał przerwę od działalności w związku.

Nie ukrywam, że jestem zażenowany, gdy np. Ryszard Czarnecki pokazuje zdjęcia młodych siatkarek, którym wręcza puchary, a za chwilę wstawia posty z agitacją partyjną. Takie rzeczy nie powinny mieć miejsca. Wystarczy sobie zrobić dwa konta, na jednym pisać o siatkówce, na drugim agitować.

Piłka nożna zawsze była dobrą sceną dla kandydatów. Piłką interesują się wszyscy, zawsze można się ogrzać w blasku Roberta Lewandowskiego czy Kamila Glika, zrobić zdjęcie na stadionie. Ale nigdy nie wolno nam zapominać, że piłka nie ma poglądów politycznych, kluby ligowe i biało-czerwone barwy są dla wszystkich. Wykopmy politykę ze stadionów.

ZOBACZ Na kogo zagłosuje kibic piłkarski - mówi socjolog Przemysław Nosal

ZOBACZ Włodzimierz Lubański deklaruje poparcie dla Rafała Trzaskowskiego

ZOBACZ PiS i PO walczą o kibica sportowego

Czy aktywny działacz sportowy powinien angażować się w wybory?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (56)
 • rogoMKS Zgłoś komentarz
  Usunęliście mi komentarz, gdzie napisałem o tym kogo z siebie Boniek zrobił dzieląc ludzi na lepszych i gorszych. Według was takie wartościowanie człowieka ze względu na miejsce
  Czytaj całość
  zamieszkania, preferencje wyborcze czy wykształcenie jest lepsze, niż nazwanie takiego wartościowania po imieniu. Pogratulować obiektywizmu i uczciwego podejścia.
  • paracetamol Zgłoś komentarz
   Może zacznijmy od wykopania polityki ze Sportowych Faktów? Niedobrze się robi, kiedy dzień w dzień podaje się tutaj kto na kogo będzie głosować....
   • ggdd Zgłoś komentarz
    Nie ukrywam, Wawrzynowski, że jestem zażenowany czytając twoje wywody. "Skoro może lekarz i prawnik, może też sportowiec", to może też i działacz, no nie, Wawrzynowski? A
    Czytaj całość
    może, Wawrzynowski, wszelka logika jest ci obca?
    • rogoMKS Zgłoś komentarz
     A tymczasem dziś kolejny polityczny artykuł na SF, tym razem o Ziółkowskim który oczywiście jest za Trzaskowskim. Nieźle wam idzie to "wykopywanie polityki ze sportu". Tylko
     Czytaj całość
     pogratulować. Jesteście uczciwi jak ten kogo wspieracie.
     • caido Zgłoś komentarz
      Jak się bierze kasę od polityków (dotacje dla klubów, budowa stadionów, finansowanie imprez sportowych, spółki państwowe jako sponsorzy), to z wykopywania polityki nic nie będzie. Jak
      Czytaj całość
      ktoś płaci, to potem wymaga i w ten czy inny sposób trzeba się odwdzięczyć.
      • Penhall Zgłoś komentarz
       Wykopmy nie tylko ze stadionów. Nie chcemy też na sportowych faktach.
       • Modafi Zgłoś komentarz
        Słychać WP, INTERII, ONETU, TVN24, FAKTU, NEWSWEEKA, GAZETY WYBORCZEJ, RMF FM, TOK FM, RADIA ZET, PSEUDO CELEBRYTOW, AKTORÓW, LATY, LUBAŃSKIEGO, VEGI, GIERTYCHA, LISA, SIERAKOWSKIEGO, TUSKA,
        Czytaj całość
        BIEDRONIA, RABIEJA, NOWACKIEJ, KODu, OPŁACANYCH TROLLI, OBYWATELI RP i spółki WYCIE?! ZNAKOMICIE!! :)
        • rogoMKS Zgłoś komentarz
         Wrzućcie jeszcze ze 40 felietonów o tym kto popiera Trzaskowskiego a nie lubi Dudy, albo jak to Tusk sobie biega po Brukseli. Robicie to codziennie, a później udajecie że niby tacy
         Czytaj całość
         jesteście polityką w sporcie zbulwersowani. Zacznijcie od siebie, a jeśli już umieszczacie info o tym jak Boniek z siebie osła zrobił dzieląc ludzi na ten "lepszy" i "gorszy" elektorat, to piszcie prawdę o tym, że zrobił z siebie osła. I jeszcze wrzucacie zdjęcie Dudy to tego tekstu.
         • darek pe Zgłoś komentarz
          Wykopmy z ludzi rasizm i homofobie, dlatego obecny prezydent musi ....
          • Adisto Zgłoś komentarz
           Dopóki niektóre kluby będą finansowane z budżetu Państwa lub samorządu dopóty polityka będzie obecna na trybunach.
           • Kaszalot Bronka Zgłoś komentarz
            Trzaskowskiego POpierają lumpy kopanej polskiej piłki. Lato jest tego najlepszym przykładem.
            • Max Esley Zgłoś komentarz
             Wszystko było cacy dopóki byli kopacze popierali "jedynie słuszny wybór" czyli Trzaskowskiego. Gdy się okazało że ktoś ma inne zdanie to oczywiście podniósł się krzyk.
             Czytaj całość
             Lewackie media po raz kolejny utwierdzają mnie w przekonaniu o konieczności ich repolonizacji.
             • Pepe2000 Zgłoś komentarz
              Jak jawnie sportowcy popierali Trzaskowskiego to było w porządku, a jak Dudę, to już jest nie dobrze?! Drogi redaktorze, proszę zajmować się sportem, a nie polityką.
              Zobacz więcej komentarzy (21)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×