Liga Mistrzów. Robert Lewandowski szóstym Polakiem, który sięgnął po Puchar Europy

Robert Lewandowski pierwszy raz w karierze wygrał Ligę Mistrzów. Niedzielny triumf pozwolił mu dołączyć do elitarnego gronia Polaków, którzy zdobyli najważniejsze klubowe trofeum w Europie.

Marcin Jaz
Marcin Jaz
Robert Lewandowski Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Robert Lewandowski
Bayern Monachium pokonał Paris Saint-Germain 1:0 po trafieniu Kingsleya Comana i sięgnął po Puchar Europy po raz szósty w swojej historii. Robert Lewandowski tym razem bramki nie zdobył, ale został królem strzelców i przy drugiej próbie (wcześniej grał w w finale 2013 roku w barwach Borussii Dortmund) triumfował w Lidze Mistrzów.

Tym samym "Lewy" stał się szóstym Polakiem, który może się cieszyć z triumfu w najważniejszych rozgrywkach klubowych w Europie. Dołącza do wąskiego grona, które stanowią głównie legendy polskiej piłki.

Pierwszym triumfatorem Pucharu Europy był Zbigniew Boniek, który zdobył to trofeum w sezonie 1984/1985 w barwach Juventus. "Stara Dama" ograła wtedy Liverpool FC 1:0. Jedyna bramka padła z rzutu karnego. Na gola zamienił go Michel Platini, a "jedenastkę" wywalczył właśnie Boniek. Mecz odbył się w cieniu tragedii. Na przestarzałym stadionie Heysel w Brukseli ok. 1,5 godz. przed pierwszym gwizdkiem zawaliła się część trybuny. Zginęło 39 osób, ale UEFA naciskała, by grać mimo tragicznego wypadku.

Co ciekawe, Boniek podobnie jak Lewandowski, wygrał te rozgrywki za drugim podejściem. W 1983 r. znalazł się z Juventusem w finale, ale klub z Turynu przegrał z Hamburgerem SV 0:1.

Dwa lata po "Zibim" z wygranej w Pucharze Europy cieszył się Józef Młynarczyk. FC Porto pokonało Bayern Monachium (2:1) z Hansim Flickiem w składzie. Polski bramkarz przy straconej bramce nie miał szans, a potem wyczyniał na linii cuda i walnie przyczynił się do historycznego sukcesu Portugalczyków. To było pierwsze trofeum międzynarodowe wywalczone przez "Smoki".

W 2005 r. rozgrywki odbywały się już pod nazwą Liga Mistrzów. W tamtym roku na stadionie Ataturk w Stambule AC Milan rywalizował z Liverpoolem Jerzego Dudka. Spotkanie zapisało się w historii jako jeden z najbardziej dramatycznych finałów w historii futbolu. Po pierwszej połowie Milan prowadził 3:0 i wydawało się, że jest po meczu. W drugiej części "The Reds" wyrównali w sześć minut, dotrwali do rzutów karnych, w których na linii tańczył Dudek. Polak obronił strzały Andrei Pirlo i Andrija Szewczenki i zapewnił Liverpoolowi wygraną w rozgrywkach.

Na liście polskich triumfatorów w LM są jeszcze Sławomir Wojciechowski i Tomasz Kuszczak. Pierwszy z nich wygrał z Bayernem Monachium w 2001 r. Nie zagrał ani minuty w rozgrywkach, ale był na liście zgłoszonych zawodników. Drugi zwyciężył w 2008 r. z Manchesterem United, ale cały finał przesiedział na ławce rezerwowych.