Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Afera melioracyjna. Dlatego CBA weszło do siedziby PZPN i lokalnych związków

Rok temu w związku z aferą melioracyjną zatrzymano byłego arbitra Łukasza B. Nowe dowody w sprawie były podstawą do wejścia agentów CBA do siedziby PZPN-u i 16 lokalnych związków w czwartek rano.
Maciej Siemiątkowski
Maciej Siemiątkowski
Funkcjonariusze CBA Materiały prasowe / Twitter/CBA / Na zdjęciu: Funkcjonariusze CBA

W czwartek rano do siedziby Polskiego Związku Piłki Nożnej w Warszawie oraz do siedzib 16 wojewódzkich związków weszli funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Służby wyjaśniły, że sprawa ma związek z "aferą melioracyjną", która wybuchła rok temu.

Najgłośniejszym wątkiem afery melioracyjnej jest sprawa posła Stanisława Gawłowskiego, byłego sekretarza generalnego Platformy Obywatelskiej. Oskarżony jest m.in. o przyjęcie łapówek w wysokości co najmniej 733 tys. zł w gotówce, a także w postaci nieruchomości w Chorwacji i dwóch luksusowych zegarków. Miał też nakłaniać do wręczenia łapówki dyrektorowi Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie, ukrywać pochodzenie z przestępstwa chorwackiej nieruchomości, ujawnić informację niejawną i popełnić plagiat w pracy doktorskiej.

Były sędzia i dwa miliony złotych

Jednak losy polskiej piłki z aferą melioracyjną przecięły się w momencie zatrzymania Łukasza B., byłego sędziego piłkarskiego. Jego oraz sześć pozostałych osób zatrzymali agenci CBA i Żandarmerii Wojskowej 10 lipca 2019 roku. Informowaliśmy o tym rok temu (więcej TUTAJ).

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: tak się strzela w polskiej III lidze

B. poza sędziowaniem meczów w I lidze i Ekstraklasie był także założycielem i prezesem fundacji All Sports Promotion. W latach 2011-2013 fundacja B. działała w imieniu AZS-u Koszalin i miała podpisywać umowy na usługi reklamowe z Zakładami Chemicznymi.

Na podstawie analizy dokumentów fundacji i innych podmiotów, a także przyjrzeniu się ich wydatkom potwierdzono, że - jak podaje Prokuratura Krajowa - "doszło do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez Zakłady Chemiczne w kwocie ok. 2 milionów złotych". Chodziło o to, że część pieniędzy przekazywanych przez Zakłady Chemiczne w związku z zawieraniem umów reklamowych z fundacją B. nie trafiała do AZS-u Koszalin S.A., a na konto innej fundacji, a następnie przekazane na rzecz spółki i wypłacone przez jej wspólników.

Ponadto CBA sprawdza też, jak dysponowano biletami dla VIP-ów na mecze reprezentacji. Z ustaleń śledczych wynika, że bilety te miały być przekazywane m.in. wpływowym politykom opozycji, m.in. Gawłowskiemu.

Nowe dowody

Siedem zatrzymanych wtedy osób usłyszało zarzuty "prania pieniędzy". Z kolei sześciu z nich zarzucono "popełnienie oszustwa co do mienia znacznej wartości".

W komunikacie wydanym w czwartek Prokuratura Krajowa potwierdza, że w toku śledztwa w sprawie zatrzymanych rok temu osób zebrano nowe dowody. Były one podstawą do przeprowadzenia przeszukań m.in. w siedzibie PZPN, lokalnych związków, a także Urzędzie Miejskim w Koszalinie, w siedzibach prywatnych firm i kliku mieszkaniach podejrzanych.

Agenci CBA w siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej. Znamy szczegóły akcji

Zbigniew Boniek: Nie mamy nic do ukrycia

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (4):
 • witekp Zgłoś komentarz
  Obatel Czarnecki też na loży VIP bywał. Czy to znaczy że jego też aresztują, Morawiecki też bywał - do paki. Związek sprawy meliorantów i All Sport Promotions jest taki że na skutek
  Czytaj całość
  afer z nepotyzmem w PiS trzeba było posłać kundli Kamińskiego by przykryć afery PiS. Na dodatek Boniek podpadł wierchuszce PiS to próbują skaleczyć PZPN. Przeszukania rok po poprzednim przeszukaniu wskazuje zaś że kundle przygotowali fałszywki.
  • hasansas Zgłoś komentarz
   Bednarek bedziesz organizowal procam cup ale na spacerniaku !!!!!
   • gmk38 Zgłoś komentarz
    ,,Najgłośniejszym wątkiem afery melioracyjnej jest sprawa posła Stanisława Gawłowskiego, byłego sekretarza generalnego Platformy Obywatelskiej. Oskarżony jest m.in. o przyjęcie
    Czytaj całość
    łapówek w wysokości co najmniej 733 tys. zł w gotówce, a także w postaci nieruchomości w Chorwacji i dwóch luksusowych zegarków. Miał też nakłaniać do wręczenia łapówki dyrektorowi Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie, ukrywać pochodzenie z przestępstwa chorwackiej nieruchomości, ujawnić informację niejawną i popełnić plagiat w pracy doktorskiej. '' - teraz PO zrobila z niego szefa komisji senackiej do spraw klimatu xD . .. PO- Partia Obłudy
    • tomas68 Zgłoś komentarz
     haha Kolejna kiblowa zasłona dymna i to gdzie na cudzym "podwórku".
     Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
     ×
     Sport na ×