Nie żyje Diego Maradona. Legendarny piłkarz miał 60 lat

Getty Images / Gustavo Garello/Jam Media / Na zdjęciu: Diego Maradona
Getty Images / Gustavo Garello/Jam Media / Na zdjęciu: Diego Maradona

W środę zmarł jeden z najwybitniejszych piłkarzy w historii - Diego Maradona. 60-latek doznał ataku serca w swoim prywatnym domu w Tigre na przedmieściach Buenos Aires.

W tym artykule dowiesz się o:

O śmierci Diego Maradony jako pierwsze poinformowało internetowe wydanie największej gazety w Argentynie - Clarin. "Pewnego dnia stało się nieuniknione. To emocjonalny i narodowy policzek. Cios, który odbija się echem na wszystkich szerokościach geograficznych. Zdanie stało się teraz częścią smutnej rzeczywistości: Diego Armando Maradona zmarł" - czytamy na stronie.

Później informację potwierdził Argentyński Związek Piłki Nożnej. "Poprzez swojego prezesa Claudio Tapię, wyrażamy najgłębszy żal z powodu śmierci naszej legendy, Diego Armando Maradony. Zawsze będziesz w naszych sercach" - czytamy.

Na początku listopada Maradona trafił do szpitala, gdzie przeszedł operację wycięcia krwiaka w mózgu (więcej TUTAJ). Do swojego domu został wypuszczony dwa tygodnie temu. Jak informują media, w środę stan zdrowia 60-latka znacznie się pogorszył. Przy jego rezydencji w Tigre pojawiło się kilka karetek pogotowia, ale byłego piłkarza nie udało się uratować. Zmarł na atak serca.

Maradona jest uznawany za najlepszego piłkarza w historii. Z reprezentacją Argentyny sięgnął po mistrzostwo świata w 1986 roku. To na tym turnieju zdobył dwie bramki, które przeszły do historii futbolu. W ćwierćfinale, w meczu z Anglią, trafił do siatki po strzale ręką, a trzy minuty później podwyższył rezultat po rajdzie przez niemalże całe boisko, po drodze mijając sześciu rywali. Cztery lata później z reprezentacją sięgnął po wicemistrzostwo świata.

W klubowej piłce Maradona debiutował w Argentinos Juniors. Później grał w Boca Juniors, FC Barcelona, Napoli, Sevilli i Newell's Old Boys. Karierę zakończył jako zawodnik Boca Juniors w 1997 roku. W klubowej piłce największe sukcesy odnosił z Napoli. W Neapolu dwukrotnie wygrywał mistrzostwo Włoch, Puchar Włoch i Puchar UEFA. Do dziś pozostaje symbolem zespołu.

Po zakończeniu piłkarskiej kariery został trenerem. W latach 2008-2010 był selekcjonerem reprezentacji Argentyny. Ostatnio pracował w zespole Gimnasia de La Plata.

W świecie futbolu Maradona był uznawany za jednego z najlepszych, ale i najbardziej kontrowersyjnych piłkarzy. Jeszcze jako zawodnik miał problemy z narkotykami i alkoholem. W 1991 roku po raz pierwszy oblał test antydopingowy. W jego organizmie wykryto kokainę, przez co został zdyskwalifikowany na 15 miesięcy.

Podobna sytuacja miała miejsce podczas mundialu w USA w 1994 roku, gdy został przyłapany na stosowaniu nielegalnego środka - efedryny. Na turnieju rozegrał tylko dwa mecze i ponownie został zdyskwalifikowany na 15 miesięcy.

W jednym z wywiadów przyznał, że od kokainy uzależnił się w 1983 r. jeszcze jako piłkarz Barcelony. Problem narkotykowy narastał w Neapolu. Po zakończeniu kariery miał też sporo problemów zdrowotnych. Walczył z alkoholizmem, cierpiał na otyłość, przeszedł kilka operacji m.in. z powodu zapalenia wątroby. Leczył się też psychiatrycznie.

Zobacz pięknego gola Maradony w barwach Barcelony

Czytaj teżKoronawirus. Syn Diego Maradony trafił do szpitala. Ma powikłania po Covid-19

Źródło artykułu: