Liga Europy: AC Milan najlepszy w grupie. Patryk Klimala dostał szansę

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / MARTIN DIVISEK / Na zdjęciu: Tomas Wiesner (z lewej) i Jens Petter Hauge

AC Milan zwyciężył 1:0 ze Spartą Praga i awansował z pierwszego miejsca w grupie do fazy pucharowej Ligi Europy. Pomógł Celtic FC, który z Patrykiem Klimalą w podstawowym składzie, pokonał 3:2 dotychczasowego lidera Lille OSC.

AC Milan był pewny awansu po pięciu meczach w grupie Ligi Europy. Dlatego przeciwko Sparcie Praga wystąpił już w bardzo odmłodzonym zestawieniu. Na boisku byli od początku między innymi Daniel Maldini, Sandro Tonali, Lorenzo Colombo oraz Jens Hauge. Norweg dał Rossonerim sygnał do ataku i w 23. minucie strzelił na 1:0.

Lista nieobecnych zawodników lidera ligi włoskiej była długa. Drużyna Stafano Piolego radziła sobie bez Gianluigiego Donnarummy, Theo Hernandeza, Francka Kessiego, Hakana Calhanoglu czy Zlatana Ibrahimovicia. Sparta miała jednak problem z zepchnięciem przeciwnika do defensywy i oddaniem strzału do bramki Cipriana Tatarusanu. Wynik 1:0 nie zmienił się do końca meczu.

W tej samej grupie żegnał się z europejskimi pucharami Celtic FC. W podstawowym składzie zespołu z Glasgow znalazł się Patryk Klimala i był to pierwszy występ Polaka od początku od 17 października. Najciekawiej na boisku było między 22. a 28. minutą, kiedy to padły trzy bramki. W sumie trafień było pięć. Celtic trzy razy wychodził na prowadzenie, ostatecznie postawił na swoim i zwyciężył 3:2 z Lille OSC. Klimala zszedł z boiska już po decydującym golu w 78. minucie.

W czwartek Bayer 04 Leverkusen ustanowił rekord Niemiec w liczbie goli strzelonych w grupie Ligi Europy. TSG 1899 Hoffenheim nie mogło raczej pobić jego wyniku i zdobyć więcej niż 21 bramek, ale również dało pokaz ofensywnego futbolu. Wieśniacy rozbili 4:1 fatalnie prezentujący się w europejskim pucharze KAA Gent. Belgijska ekipa nie wywalczyła choćby "oczka" przez całą jesień. Taki sam niechlubny wyczyn stał się udziałem Dundalk FC oraz Ludogorca Razgrad.

Kwadrans - tyle zabrakło Dinamu Zagrzeb, żeby zostać pierwszym w historii klubem, który nie straci gola w sześciu meczach w grupie Ligi Europy. Kristijan Bistrović z CSKA Moskwa przerwał passę defensywy Dinama i odrobinę zepsuł humor mistrzom Chorwacji po zwycięstwie 3:1.

6. kolejka fazy grupowej:

Grupa G:

SC Braga - Zoria Ługańsk 2:0 (0:0) 1:0 - Joel Abu Hanna 61' 2:0 - Ricardo Horta 68'

Leicester City - AEK Ateny 2:0 (2:0) 1:0 - Cengiz Under 12' 2:0 - Harvey Barnes 14'

Sparta Praga - AC Milan 0:1 (0:1) 0:1 - Jens Hauge 23'

Celtic FC - Lille OSC 3:2 (2:1) 1:0 - Christopher Jullien 22' 1:1 - Jonathan Ikone 24' 2:1 - Callum McGregor (k.) 28' 2:2 - Timothy Weah 71' 3:2 - David Turnbull 75'

Grupa J:

Tottenham Hotspur - Royal Antwerp FC 2:0 (0:0) 1:0 - Carlos Vinicius 56' 2:0 - Giovani Lo Celso 72'

Ludogorec Razgrad - LASK 1:3 (1:0) 1:0 - Elvis Manu 46' 1:1 - Philipp Wiesinger 56' 1:2 - Rene Renner (k.) 62' 1:3 - Mads Emil Madsen 67'