Liga Europy. Piłkarze Dinama Zagrzeb ustanowili nowy rekord wszech czasów

W ostatniej kolejce fazy grupowej Ligi Europy piłkarze Dinama Zagrzeb wygrali 3:1 z CSKA Moskwa. Chorwaci stracili bramkę dopiero w 77. minucie spotkania - to pierwsza bramka stracona przez Dinamo w tym sezonie europejskich rozgrywek.

Michał Konopiński
piłkarze Dinamo Zagrzeb Getty Images / Stipe Majic/Anadolu Agency / Na zdjęciu: piłkarze Dinamo Zagrzeb
W ostatnim meczu fazy grupowej Ligi Europy Dinamo pokonało CSKA Moskwa 3:1 dzięki bramkom Joško Gvardioli, Mislava Orsicia i Lirima Kastratiego. W pięciu poprzednich meczach fazy grupowej piłkarze Dinama nie stracili żadnej bramki. Przed 6. kolejką stanęli więc przed szansą pobicia niezwykłego rekordu europejskich rozgrywek.

Do pobicia rekordu Dinamo musiało utrzymać czyste konto przez przynajmniej 33 minuty czwartkowego spotkania. Bramkę stracili dopiero w 77. minucie meczu, kiedy prowadzili z CSKA Moskwa już 3:0. Tym samym Dinamo Zagrzeb nie straciło gola w europejskich rozgrywkach przez 526 minut, pobijając przy tym rekord Manchesteru United z sezonu 2010/2011.

Poprzedni rekord należał właśnie do Czerwonych Diabłów. Ich obrona w sezonie 2010/2011 pozostawała niepokonana przez 482 minuty. W całej historii europejskich rozgrywek tylko trzem zespołom udało się dotrzeć do 6. kolejki fazy grupowej bez straty bramki. Są to Manchester United, Juventus i właśnie drużyna z Zagrzebia. Piłkarzom Dinama zabrakło 13 minut do tego żeby zapisać się na kartach historii jako pierwsza drużyna, która przeszła przez fazę grupową bez straty bramki.

Jako zwycięzca grupy Dinamo Zagrzeb będzie rozstawione w losowaniu, które odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 14 grudnia. Pierwsze mecze fazy pucharowej będą rozegrane 18 lutego 2021 roku.