Serie A: Atalanta podniosła się po ciosie AS Romy. Josip Ilicić odmienił mecz

Pierwsza połowa kompletnie nie wyszła Atalancie. Trener Gian Piero Gasperini zdecydował się w przerwie na wprowadzenie Josipa Ilicicia. Słoweniec asystował przy dwóch golach, a na koniec swoim strzałem ustalił wynik na 4:1.
piłkarze Atalanty Bergamo PAP/EPA / AOLO MAGNI / Na zdjęciu: piłkarze Atalanty Bergamo

AS Roma zdobyła prowadzenie 1:0 w 3. minucie. Wczesne ruszenie do ataku okazało się dobrym pomysłem. Edin Dzeko dostał podanie od Henricha Mchitarjana, miał czas na opanowanie piłki w polu karnym i oddanie płaskiego strzału do bramki Pierluigiego Golliniego. Bośniak w ostatnich siedmiu meczach przeciwko Atalancie zdobył sześć goli, a przy jednym asystował. Dobrze czuje się na Gewiss Stadium i potwierdził to w niedzielę.

Atalanta grała bez Alejandro Gomeza, którego trener Gian Piero Gasperini nawet nie powołał do kadry na mecz. Dużo wskazuje na to, że Argentyńczyk rozstanie się już w styczniu z klubem z Bergamo. Na ławce rezerwowych siedział Josip Ilicić. Pozbawiona istotnych ogniw ofensywa miała problem z kreowaniem sytuacji podbramkowych, a to przecież Giallorossim strzeliła najwięcej goli we włoskiej elicie.

W czasie doliczonym do pierwszej połowy była szansa na drugie trafienie rzymian. Pierluigi Gollini poradził sobie jednak ze strzałem z rzutu wolnego Lorenzo Pellegriniego. Niezłą szansę na gola miał również Leonardo Spinazzola, więc AS Roma wydawała się kontrolować wydarzenia. Trener Neroblu musiał poważnie porozmawiać z podopiecznymi w przerwie, jeżeli zamierzał uniknąć 13. porażki w 23. meczu przeciwko Romie.

Poza rozmową były zmiany. Jose Palomino wszedł w przerwie za Cristiana Romero, a Josip Ilicić za Matteo Pessinę. Słoweniec przydał się w 59. minucie, ponieważ asystował przy golu na 1:1 Duvana Zapaty. Kolumbijczyk dostał piłkę kilkanaście metrów przed bramką Romy i popisał się kunsztem. Piłka po jego strzale odbiła się od poprzeczki, zanim znalazła się w siatce.

Josip Ilicić wyrastał na najważniejszego zawodnika meczu. Zmiennik w 70. minucie ponownie asystował, a z wrzutki tego technika skorzystał Robin Gosens. Niemiec wyprzedził kompletnie zdezorientowanego Antonio Mirante i główkował na 2:1. To trafienie jeszcze nie zaspokoiło apetytu Atalanty, grającej o klasę lepiej niż w pierwszej połowie.

Neroblu strzelili trzy gole w 13 minut i tym samym odwrócili wynik 0:1 na 3:1. Luis Muriel zdobył bramkę krótko po wejściu z ławki rezerwowych w sytuacji sam na sam, która wynikła z katastrofalnej straty przyjezdnych w centrum boiska. Atalanta zwyciężyła w drugim meczu z rzędu u siebie przeciwko Romie, co wydarzyło się po raz pierwszy od 1964 roku, a wynik na 4:1 ustalił Josip Ilicić w 85. minucie na zakończenie pięknego rajdu. Tak podsumował świetny występ.

Atalanta BC - AS Roma 4:1 (0:1)
0:1 - Edin Dzeko 3'
1:1 - Duvan Zapata 59'
2:1 - Robin Gosens 70'
3:1 - Luis Muriel 72'
4:1 - Josip Ilicić 85'

Atalanta: Pierluigi Gollini - Rafael Toloi, Cristian Gabriel Romero (46' Jose Luis Palomino), Berat Djimsiti - Hans Hateboer, Marten De Roon, Remo Freuler, Robin Gosens (89' Johan Mojica), Matteo Pessina (46' Josip Ilicić) - Rusłan Malinowskyj (81' Aleksiej Miranczuk), Duvan Zapata (72' Luis Muriel)

Roma: Antonio Mirante - Gianluca Mancini, Chris Smalling, Roger Ibanez - Rick Karsdorp, Jordan Veretout (81' Carles Perez), Lorenzo Pellegrini (81' Gonzalo Villar), Leonardo Spinazzola (66' Bruno Peres) - Pedro Rodriguez, Henrich Mchitarjan - Edin Dzeko

Żółte kartki: Malinowskyj, Romero (Atalanta) oraz Pellegrini, Mirante (Roma)