Puchar Niemiec. Gigantyczna sensacja w Kilonii. Bayern Monachium wyeliminowany po rzutach karnych

Bayern Monachium nie gra już w Pucharze Niemiec. Obrońcy trofeum przegrali po rzutach karnych z II-ligowym Holstein Kiel. Bayernowi nie pomógł gol ze spalonego ani wejście Roberta Lewandowskiego.

Łukasz Witczyk
piłkarze Bayernu Monachium Getty Images / Stuart Franklin / Na zdjęciu: piłkarze Bayernu Monachium
Zdecydowanym faworytem spotkania był Bayern Monachium, a każde inne rozstrzygnięcie niż wysoka wygrana mistrzów Niemiec byłaby traktowana jako sensacja. Co prawda Holstein Kiel to czołowy zespół 2. Bundesligi z aspiracjami sięgającymi awansu, ale w elicie nigdy drużyna z Kilonii nie grała.

Trener Hansi Flick zdecydował się na kilka zmian w składzie i dał szanse gry tym, którzy częściej siedzą na ławce rezerwowych. Poza podstawowym składem znalazł się Robert Lewandowski, a Bayern zagrał bez nominalnego napastnika. Na szpicy ustawiony był pomocnik Thomas Mueller.

Od pierwszego gwizdka Bayern miał przewagę. Goście wymieniali kolejne podania i czekali na błąd defensywy rywali. Błąd popełnili jednak arbitrzy, dzięki czemu w 14. minucie monachijczycy objęli prowadzenie. Po dograniu w pole karne strzelał Mueller, ale z jego uderzeniem poradził sobie Ioannis Gelios. Grek przy dobitce Serge'a Gnabry'ego nie miał już szans. Problem w tym, że Gnabry był na metrowym spalonym, a w meczach Pucharu Niemiec nie ma systemu VAR, przez co nie można było zweryfikować błędu.

Po straceniu gola gospodarze zagrali odważniej w ataku i dopięli swego w 37. minucie. Kapitalnym podaniem z własnej połowy popisał się Jannik Dehm. Piłki nie przejął Niklas Suele i dopadł do niej Fin Bartels. Ten wygrał pojedynek z Manuelem Neuerem i było 1:1. Po chwili mogło być 2:1, ale sędzia - tym razem słusznie - dopatrzył się spalonego u Jae-Sung Lee. Piłka znalazła się w siatce, ale gol nie został uznany.

Po przerwie Bayern szybko zadał cios. W 47. minucie z rzutu wolnego z dwudziestu metrów precyzyjnie uderzył Leroy Sane. Piłka wpadła w okienko bramki, a golkiper nie miał szans na interwencję. Goście starali się kontrolować losy spotkania, ale musieli uważać na coraz odważniej grających rywali. Holstein nie miał nic do stracenia.

To II-ligowiec coraz groźniej atakował, a i Bayern potrafił odgryźć się w ofensywie. Blisko zdobycia gola był Jamal Musiala, ale po interwencji bramkarza piłka odbiła się od słupka i opuściła boisko. W 74. minucie na boisku pojawił się Lewandowski i oddał kilka strzałów, ale jego uderzenia nie były w stanie zagrozić bramce rywali. Wtedy nie przypuszczał, że będzie musiał grać dłużej niż kwadrans.

Gdy Bayern już myślami był w szatni i cieszył się z awansu, cios zadali gospodarze. Po wrzutce ze skrzydła Johannesa van den Bergha głową uderzył Hauke Wahl i pokonał zaskoczonego Neuera. Znów zawalił Suele, a trener Flick tylko złapał się za głowę. O tym, kto awansuje, miało przesądzić 30 minut dogrywki, ale w niej gole nie padły.

W serii rzutów karnych lepsi byli gospodarze, którzy bez problemów pokonywali Neuera. Były mistrz świata nie był w stanie wyczuć strzałów rywali. Co innego Gelios, który był bliski obrony strzału Lewandowskiego. Obronił za to uderzenie Marca Roki. Bayern został sensacyjnie wyeliminowany.

Holstein Kiel - Bayern Monachium 2:2 (1:1, 2:2, 2:2), rzuty karne 6:5.

6:5 - Fin Bartels

Holstein Kiel: Ioannis Gelios - Jannik Dehm, Hauke Wahl, Stefan Thesker (80' Marco Komenda), Johannes van den Bergh - Jonas Meffert (84' Janni Serra), Alexander Muehling (84' Ahmet Arslan) - Jae-Sung Lee, Fin Bartels, Finn Porath (77' Niklas Hauptmann) - Joshua Mees (77' Fabian Reese).

Bayern Monachium: Manuel Neuer - Bouna Sarr (85' Benjamin Pavard), Niklas Suele, Lucas Hernandez, Alphonso Davies - Joshua Kimmich, Corentin Tolisso (106' David Alaba) - Leroy Sane (74' Douglas Costa), Jamal Musiala (74' Robert Lewandowski), Serge Gnabry (90+2' Marc Roca) - Thomas Mueller.

Żółte kartki: Jonas Meffert (Holstein Kiel) oraz Niklas Suele (Bayern Monachium).

***

Bayer 04 Leverkusen - Eintracht Frankfurt 4:1 (1:1)
0:1 - Amin Younes 6'
1:1 - Lucas Alario (k.) 28'
2:1 - Edmond Tapsoba 49'
3:1 - Moussa Diaby 67'
4:1 - Moussa Diaby 87'

Co z odejściem Michała Karbownika z Legii Warszawa? Mamy nowe informacje!

Oglądaj rozgrywki Pucharu Niemiec DFB-Pokal na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)