Nieudany mecz Polski U-21. Austria obnażyła jej mankament

Młodzieżowa reprezentacja Polski oddała jeden strzał celny w meczu z Austrią. Niewiele lepiej wyglądała jej gra w obronie. Straciła gole po stałych fragmentach gry i poniosła porażkę 0:2 na zakończenie zgrupowania w Hiszpanii.

Jakub Kiwior Getty Images / Mateusz Slodkowski/SOPA Images/LightRocket / Na zdjęciu: Jakub Kiwior
Na przetarcie drużyny zmierzyły się w San Pedro del Pinatar z Arabia Saudyjską U-20. Nie miały litości dla przeciwnika z Azji. Polska zwyciężyła 7:0, a Austria pobiła jej osiągnięcie i doprowadziła do wyniku 10:0. W poniedziałek poprzeczka przed obiema młodzieżowymi reprezentacjami była zawieszona wyżej. Bezpośredni mecz był dla nich pierwszym poważnym sprawdzianem w 2021 roku.

Maciej Stolarczyk postawił na podobne zestawienie jak w meczu z Saudami. Trójką środkowych obrońców dowodził Sebastian Walukiewicz, a na wahadłach zostali ustawieni Michał Karbownik i Jakub Kamiński. Do bramki wskoczył Jakub Stolarczyk, a w ataku Bartoszowi Białkowi towarzyszył Adrian Benedyczak. Napastnik Pogoni Szczecin zapracował na szansę hat-trickiem w poprzednim meczu.

Polska miała pierwszą szansę na zdobycie prowadzenia w 8. minucie. Piłka trafiła na prawe skrzydło do Mateusza Bogusza, którego podanie zostało przedłużone przez Adriana Benedyczaka do Bartosza Białka. Napastnik VfL Wolfsburg miał dużo miejsca i powinien przymierzyć płaskim strzałem, a jednak posłał piłkę pół metra obok słupka. Powinna być zaliczka, a niebawem rozpoczęły się problemy.

W drugim kwadransie drużyna Stolarczyka straciła dwa gole. Oba uderzenia do bramki oddał Junior Adamu w podobnych okolicznościach, po stałym fragmencie gry. W 19. minucie wykonał dobitkę strzału Niklasa Geyrhofera po wrzutce z rzutu wolnego. Próbował ratować sytuację Jakub Stolarczyk, ale nie interweniował fortunnie. W 22. minucie Junior Adamu główkował do siatki bezpośrednio po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Jonasa Auera.

Stracone bramki nie wpłynęły dobrze na drużynę z Polski. W ataku pozycyjnym miała mało do zaproponowania i do końca pierwszej połowy nie miała możliwości pokonania Niklasa Hedla. Był jeden strzał z dystansu, ale banalny dla bramkarza.

Sytuacja nie uległa poprawie po przerwie. Wchodzili na boisko nowi piłkarze, jednak nie zmieniał się obraz rywalizacji. Drugi golkiper Austrii debiutował w młodzieżowej reprezentacji i nie miał szansy na zaprezentowanie umiejętności aż do 87. minuty. W niej Jakub Kiwior oddał jedyne celne uderzenie, ale nie zaskoczyło ono ustawionego w odpowiednim miejscu Belmina Jenciragicia.

Nowa drużyna tworzona przez Macieja Stolarczyka rozpoczęła przygotowania do eliminacji mistrzostw Europy. Porażka poniesiona w poniedziałek jest pierwszą po rozstaniu z poprzednim selekcjonerem Czesławem Michniewiczem. Przed pierwszym meczem o punkty, drużyna spotka się jeszcze latem. Obecne zgrupowanie w Hiszpanii kończy się we wtorek.

Polska U-21 - Austria U-21 0:2 (0:2)
0:1 - Junior Adamu 19'
0:2 - Junior Adamu 22'

Polska: Jakub Stolarczyk - Jakub Kiwior, Sebastian Walukiewicz, Kamil Kruk (82' Meik Nawrocki) - Michał Karbownik (73' Marcin Grabowski), Mateusz Bogusz (65' Filip Marchwiński), Jan Biegański (46' Mateusz Praszelik), Maciej Żurawski (65' Kacper Smoliński), Jakub Kamiński (73' Daniel Szelągowski) - Bartosz Białek (65' Dawid Kocyła), Adrian Benedyczak (73' Filip Szymczak)

Austria: Niklas Hedl (46' Belmin Jenciragić) - Flavius Daniliuc, Niklas Geyrhofer (46' David Nemeth), Christoph Klarer (70' Leo Greiml) - Jonas Auer (86' Matthaus Taferner), Emanuel Aiwu (90' Kai Stratznik), Vesel Demaku (70' Nicolas Seiwald), Patrick Wimmer (46' Lukas Sulzbacher), Romano Schmid (86' Alexander Prass), Thierno Ballo (46' Tobias Anselm) - Junior Adamu (70' Dardan Shabanhaxhaj)

Żółte kartki: Daniliuc, Klarer (Austria)

Sędzia: Jose Gallego (Hiszpania)

Czy Maciej Stolarczyk osiągnie sukcesy jako selekcjoner młodzieżowej reprezentacji Polski?