El. MŚ 2022: skromni Niemcy, pomocny Zlatan Ibrahimović

Nie imponowały skutecznością, ale zdobyły komplet punktów. Mowa o reprezentacjach Niemiec i Włoch, które zwyciężyły w niedzielę w eliminacjach do mistrzostw świata 2022. Zlatan Ibrahimović asystował przy dwóch golach Szwecji.

Serge Gnabry cieszy się razem z kolegami PAP/EPA / Bogdan Cristel / Na zdjęciu: Serge Gnabry cieszy się razem z kolegami
Reprezentacja Niemiec nie pracowała długo na gola w meczu z Rumunią. Minął nieco ponad kwadrans i Serge Gnabry zakończył przeprowadzony w dobrym tempie atak uderzeniem w narożnik bramki. Asystował mu Kai Havertz. Nie była to zapowiedź kanonady w wykonaniu podopiecznych Joachima Loewa. Rumunia pozostawała w kontakcie z przeciwnikiem i starała się odebrać mu prowadzenie. Niemcy musieli pozostać czujni w obronie do ostatnich minut, żeby odnieść zwycięstwo 1:0.

W kadrze Włoch trwa walka napastników o miejsce w podstawowym składzie. Roberto Mancini utrzymuje swoich zawodników "pod prądem". W poprzednim meczu wystawił Ciro Immobile, a w niedzielę Andreę Belottiego. Obaj odwdzięczyli się golem. Belotti przymierzył z rzutu karnego i dał Italii prowadzenie w starciu z Bułgarią. Na drugiego gola podopieczni Manciniego pracowali aż do 82. minuty. Manuel Locatelli przymierzył technicznie z kilkunastu metrów po podaniu Lorenzo Insigne i doprowadził do wyniku 2:0.

Jednym z wydarzeń marcowej przerwy reprezentacyjnej jest powrót Zlatana Ibrahimovicia do podstawowego składu Szwecji. Napastnik AC Milanu nie musi już potwierdzać klasy, ale chce udowodnić przydatność dla zespołu narodowego. W pierwszej połowie meczu z Kosowem - Zlatan asystował przy golach Ludwiga Augustinssona oraz Alexandra Isaka. Wynik na 3:0 ustalił po przerwie Sebastian Larsson z rzutu karnego. Grupowy rywal Polski na Euro 2020 oddał 10 strzałów celnych i nie pozwolił przeciwnikom z Bałkanów na zatrudnienie Kristoffera Nordfeldta.

Najwyższe zwycięstwo odniosła Macedonia Północna, która rozbiła 5:0 Liechtenstein. Poradziła sobie bez gola, czy choćby asysty Gorana Pandeva. W przodzie niebezpieczni byli autor dwóch trafień Aleksandar Trajkovski oraz wprowadzony z ławki rezerwowych Ilija Nestorovski. Zmiennik asystował przy bramce zdobytej przez Eljifa Elmasa, a także pokonał bramkarza Liechtensteinu uderzeniem z rzutu karnego. 71 procent posiadania piłki gospodarzy przełożyło się na 19 strzałów, z których 11 było celnych.

Ciekawie rozpoczęło się spotkanie na stadionie Ernsta-Happela w Wiedniu. Wyspy Owcze strzeliły gola Austriakom. Sonni Nattestad wyszedł wysoko w powietrze i wykorzystał dośrodkowanie z rzutu rożnego. Miał nawet szansę na skompletowanie dubletu. Drużyna z dalekiej północy rozdrażniła gospodarzy, którzy jeszcze przed przerwą odwrócili rezultat na 3:1. Po przerwie kontynuowali natarcie, ale wynik nie uległ już zmianie.

Długo trzeba było czekać na przełom w meczu Ukrainy z Finlandią. Bardzo gorąca była końcówka. W 80. minucie Junior Moraes dał prowadzenie naszym wschodnim sąsiadom po dośrodkowaniu Ołeksandra Karawajewa. Podopieczni Andrija Szewczenki nie potrafili zatroszczyć się o zaliczkę. W 88. minucie Witalij Mykołenko popełnił faul w polu karnym i zobaczył czerwoną kartkę. Jedenastkę wykorzystał Teemu Pukki i doprowadził do remisu 1:1. Georgij Buszczan wyczuł intencję napastnika Finlandii, ale nie sparował piłki.

2. kolejka eliminacji MŚ 2022:

Grupa B:

Kosowo - Szwecja 0:3 (0:2) 0:1 - Ludwig Augustinsson 12' 0:2 - Alexander Isak 35' 0:3 - Sebastian Larsson (k.) 70'

Grupa D:

Ukraina - Finlandia 1:1 (0:0) 1:0 - Junior Moraes 80' 1:1 - Teemu Pukki (k.) 89'

0:1 - Serge Gnabry 16'

Macedonia Północna - Liechtenstein 5:0 (1:0) 1:0 - Enis Bardhi 7' 2:0 - Aleksandar Trajkovski 51' 3:0 - Aleksandar Trajkovski 54' 4:0 - Eljif Elmas 62' 5:0 - Ilja Nestorovski (k.) 82'