El. MŚ 2022. W meczu Portugalczyków przez kwadrans pachniało sensacją

Po stracie punktów w meczu z Serbią, mistrzowie Europy reprezentacja Portugalii jako pierwsza straciła gola w potyczce z Luksemburgiem. Cristiano Ronaldo i spółka odrobili straty i mecz wygrali 3:1.

Michał Piegza
Cristiano Ronaldo PAP/EPA / Julien Warnand / Na zdjęciu: Cristiano Ronaldo
W sobotę Portugalia niespodziewanie i w dość kontrowersyjnych okolicznościach zgubiła punkty w potyczce z Serbią (2:2). Z kolei Luksemburg sensacyjnie 1:0 pokonał Irlandię.

Skazywani na pożarcie gospodarze odważnie rozpoczęli potyczkę z mistrzami Europy. Cristiano Ronaldo i spółka nie kwapili się do ataku, pierwszy celny strzał oddając dopiero w 25. minucie. CR7 z rzutu wolnego przymierzył tam, gdzie stał bramkarz.

Pięć minut później padł gol, ale dla gospodarzy. Po dośrodkowaniu z prawej strony Daniela Sinaniego do uderzenia głową z ok. siedmiu metrów doszedł Gerson Rodrigues i Anthony Lopes skapitulował. Luksemburczyk w drugim meczu z rzędu zdobył gola dla swojej drużyny.

Tym razem jednak trafienie nie przyniosło punktów. Stracony gol obudził Portugalczyków. Goście przed przerwą zmarnowali kilka dogodnych okazji, ale chwilę przed nią dopięli swego. Do dośrodkowania z rogu Pedro Neto doszedł Diogo Jota i Anthony Moris skapitulował.

Po zmianie stron Portugalczycy zdecydowanie zaatakowali i w 51. minucie prowadzili. Do dogrania Joao Cancelo doszedł Ronaldo. Kolejny strzał w meczu Portugalczyka w końcu znalazł drogę do bramki.

Prowadząc mistrzowie Europy chcieli zamknąć spotkanie, ale brakowało im skuteczności. W 60. minucie w poprzeczkę trafił Jota. Z kolei w 78. minucie Ronaldo znalazł się w sytuacji sam na sam, ale górą był bramkarz. Fatalnie w tej sytuacji zachował się zawodnik gospodarzy, który... podawał do bramkarza, ale zagrał do CR7. Po chwili Portugalczyk trafił do siatki, ale ze spalonego.

Wynik gry na dziesięć minut przed końcem spotkania ustalił Joao Palhinha. Rezerwowy skutecznie wykończył dośrodkowanie innego zmiennika Pedro Neto.

Luksemburg - Portugalia 1:3 (1:1)
1:0 - Gerson Rodrigues 30'
1:1 - Diogo Jota 45+2'
1:2 - Cristiano Ronaldo 51'
1:3 - Joao Palhinha 80'

Luksemburg: Anthony Moris - Laurent Jans, Maxime Chanot, Lars Gerson, Michael Pinto (65' Marvin Martins) - Christopher Martins (87' Aldin Skenderovic) - Olivier Thill (58' Sebastien Thill), Leandro Barreiro, Vincent Thill (58' Maurice Deville), Gerson Rodrigues - Daniel Sinani (87' Edvin Muratovic).

Portugalia: Anthony Lopes - Joao Cancelo, Jose Fonte, Ruben Dias, Nuno Mendes - Ruben Neves (89' Sergio Oliveira), Renato Sanches, Bernardo Silva (68' Joao Palhinha) - Cristiano Ronaldo, Diogo Jota (68' Rafa Silva), Joao Felix (41' Pedro Neto).

Żółte kartki: Chanot (Luksemburg) oraz Jota, Dias, Sanches (Portugalia).

Czerwona kartka: Chanot (Luksemburg) /za dwie żółte, 87'/.