Liga Europy: faworyci zrobili swoje. Minuty grozy AS Romy

AS Roma utrzymała zaliczkę, a Manchester United oraz Villarreal CF jeszcze ją powiększyli. Najmocniej o awans do półfinału Ligi Europy denerwowali się piłkarze ze stolicy Włoch w rywalizacji z Ajaksem Amsterdam.

Piłkarze AS Roma PAP/EPA / ETTORE FERRARI / Piłkarze AS Roma
Tydzień temu AS Roma wygrała szczęśliwie 2:1 w Amsterdamie. W rewanżu na Stadio Olimpico mogła pokazać, że nie był to przypadek i jest bardziej dojrzałym zespołem niż Ajax. W podstawowym składzie Paulo Fonseki byli między innymi doświadczeni Edin Dzeko, Henrich Mchitarjan oraz Lorenzo Pellegrini.

Giallorossi pozwolili rozgrywać zawodnikom z Holandii i co prawda często ponosiła się temperatura pod bramką Paua Lopeza, jednak nie były to stuprocentowe sytuacje podbramkowe. Utrzymywał się remis, który przybliżał do awansu Romę. Trener Erik ten Hag nie wyglądał na zadowolonego przebiegiem rewanżu i musiał wymyślić coś kreatywnego w przerwie.

Trener Ajaksu wprowadził Briana Brobbeya, który nie potrzebował dużo czasu na zdobycie prowadzenia. Zmiennik wbiegł za obronę z Rzymu i ominął miękkim strzałem bramkarza. Niewiele później piłka znalazła się po raz drugi w bramce rzymian, ale gol Dusana Tadicia został anulowany z powodu faulu na Mchitarjanie. Dopiero to ostrzeżenie zostało potraktowane poważnie przez Romę, która w 72. minucie odpowiedziała golem na 1:1 Edina Dzeko. Bośniak zakończył strzałem rajd Riccardo Calafiorego.

Manchester United wyeliminował Granada CF, która w tym sezonie zadebiutowała w europejskich pucharach. "Beniaminek" rozegrał 15 meczów, pozostawił po sobie pozytywne wrażenie, ale drużyna Ole Gunnara Solskjaera była za mocnym przeciwnikiem. Wicelider Premier League wygrał na wyjeździe 2:0, a w 6. minucie rewanżu na Old Trafford powiększył przewagę. Edinson Cavani uderzył z powietrza po dograniu Paula Pogby i strzelił gola w 11. edycji europejskich pucharów z rzędu. Wynik na 2:0 ustalił trafieniem samobójczym Jesus Vallejo w 90. minucie.

Również Villarreal CF przystąpił do rewanżu na własnym stadionie z zaliczką. Podopieczni Unaia Emery'ego zwyciężyli tydzień temu 1:0 z Dinamem Zagrzeb. Nie zajmowali się tylko bronieniem przewagi, ponownie to oni atakowali. Jeszcze w 27. minucie mocne uderzenie zatrzymało się na słupku, ale kolejne akcje Paco Alcacera oraz Gerarda Moreno zakończyły się lądowaniem piłki w bramce i praktycznie zagwarantowały awans. Villarreal wygrał ostatecznie 2:1.

Półfinały rozpoczną się za dwa tygodnie. Manchester United będzie gospodarzem pierwszego meczu z AS Romą, a Villarreal CF podejmie Arsenal FC. Finał Ligi Europy zostanie rozegrany 26 maja w Gdańsku.