Serie A: Napoli chce przerwać marsz lidera. Wojciech Szczęsny na drodze najskuteczniejszych

31. kolejki ligi włoskiej oferuje konfrontacje piątego SSC Napoli z liderem Interem Mediolan, a także trzeciego Juventusu FC z czwartą Atalantą BC. Na miejscach premiowanych awansem do europejskich pucharów może dojść tym razem do zmian.

Piotr Zieliński (z lewej) w walce o piłkę z Marcelo Brozoviciem PAP/EPA / MATTEO BAZZI / Na zdjęciu: Piotr Zieliński (z lewej) w walce o piłkę z Marcelo Brozoviciem
Inter Mediolan nie bez problemu wygrał poprzedni mecz 1:0 z Cagliari Calcio. Było to 11. zwycięstwo z rzędu podopiecznych Antonio Conte, którzy przybliżają się do zdobycia mistrzostwa Włoch. Na osiem kolejek przed końcem sezonu mają przewagę 11 punktów nad wiceliderem AC Milanem. Jeżeli Inter w niedzielę zwycięży na Stadio Diego Armando Maradona z SSC Napoli, to będzie posiadaczem trzeciej pod względem długości serii wygranych w historii Serie A. Lepsze ustanowili tylko on sam pod wodzą Roberto Manciniego oraz Juventus kierowany przez Conte.

Podopieczni Gennaro Gattuso mają inny plan i spróbują przerwać marsz lidera. Napoli potrafiło w tym sezonie zwyciężyć u siebie z 10 przeciwnikami, a wśród nich byli Juventus FC i Atalanta BC. Drużyna Piotra Zielińskiego potrzebuje kompletu punktów, żeby pozostać mocnym kandydatem do awansu do Ligi Mistrzów.

W grudniu Napoli przegrało 0:1 w Mediolanie i generalnie nie lubi rywalizować z Interem prowadzonym przez Conte. Po raz pierwszy od 2000 roku może ponieść cztery porażki z rzędu z Nerazzurrimi. W tym wieku Azzurri nie pozwalali przeciwnikom z Lombardii przywieźć kompletu punktów ze Stadio Diego Armando Maradona przez aż 13 kolejnych spotkań. Ta passa została przerwana w poprzednim sezonie, kiedy to duet Romelu Lukaku i Lautaro Martinez podbił Neapol. Belg strzelił dwa gole, Argentyńczyk jednego, a honorowego dla gospodarzy Arkadiusz Milik.

Sposobu na przerwanie złej serii poszukuje Gennaro Gattuso. W karierze szkoleniowca we włoskiej elicie ma najniższą średnią punktów właśnie w meczach przeciwko Interowi, co dla legendy AC Milanu jest pewnym policzkiem. Gattuso nie zdołał jeszcze zapunktować w konfrontacjach z dwoma trenerami. Jeden z nich to Massimiliano Allegri, którego od dłuższego czasu nie ma w środowisku, a drugi to akurat Antonio Conte.

Napoli w poprzednim meczu zaprezentowało się korzystnie. W pokonaniu 2:0 UC Sampdorii pomógł asystą Piotr Zieliński. Polak podał piłkę przed celnym uderzeniem Fabiana Ruiza. Drużyna z Kampanii tylko w pięciu sezonach w historii klubu odniosła 19 wygranych w 30 kolejkach otwierających rozgrywki i dotąd zawsze finiszowała w najlepszej trójce. Możliwe jest to również w 2021 roku, a bardzo pomocne może być zdobycie kompletu punktów w niedzielnym hicie.

Tego samego dnia konfrontacja Juventusu z Atalantą. Drużyny dzieli w tabeli tylko punkt na korzyść Bianconerich. Zarazem są one finalistami Pucharu Włoch. Do ich starcia o trofeum dojdzie 19 maja w Reggio Emilia, więc 18 kwietnia to jeszcze trochę za wcześnie na zasłony dymne. Tym bardziej, że kluby nie są jeszcze pewne awansu do Ligi Mistrzów.

Jednym z bohaterów rewelacji włoskich mediów w tym tygodniu był Wojciech Szczęsny. Jednego dnia pojawiła się i została zdementowana informacja o powrocie bramkarza Juventusu do Anglii w najbliższym oknie transferowym. Na razie Szczęsny powrócił do bramki Bianconerich i zagrał na wysokim poziomie w wygranym 3:1 meczu z Genoą CFC. W pojedynku z Atalantą na brak pracy nie powinien narzekać - z 71 golami na koncie jest ona najbardziej bramkostrzelna w calcio. Tydzień temu nie zatrzymał jej, mimo starań, Bartłomiej Drągowski. Może poradzi sobie Szczęsny.