KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Koronawirus w Polsce. Minister Adam Niedzielski o obostrzeniach. Co zmieniło się w sporcie?

Za nami kolejna konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego ws. luzowania obostrzeń. Co zmieniło się w kwestii sportu? Czy siłownie i baseny zostały otwarte?
Robert Czykiel
Robert Czykiel
siłownia Getty Images / Na zdjęciu: siłownia

Wszystko wskazuje na to, że trzecia fala pandemii koronawirusa została w dużym stopniu opanowana. W ostatnich dniach mamy duże spadki nowych zachorowań, a to stwarza pole do luzowania obowiązujących obostrzeń. W środę w tej sprawie minister zdrowia Adam Niedzielski  zorganizował konferencję prasową.

Nieoficjalnie mówiło się, że zostanie zmienione ograniczenie dotyczące limitu 25 osób uprawiających sport na jednym obiekcie na świeżym powietrzu. Te informacje nie potwierdziły się.

Jak podał minister Niedzielski, w pięciu województwach z największą liczbą zakażeń ograniczenia nie zmieniają się. Chodzi o: śląskie, wielkopolskie, opolskie, łódzkie i dolnośląskie. W pozostałych województwach od poniedziałku wraca nauczanie hybrydowe w klasach 1-3 oraz otwierają się zakłady kosmetyczne i fryzjerskie. Nie wspomniał jednak o zmianach dotyczących uprawiania sportu: otwarcia basenów, klubów fitness lub siłowni. W tym wypadku obostrzenia zostają utrzymane w całym kraju, a wspomniane obiekty dalej będą zamknięte.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: co tam się wydarzyło? Chciał tylko wybić piłkę rywalowi

Tydzień temu zdecydowano się na pierwsze poluzowanie restrykcji w kwestii sportu amatorskiego. W końcu otwarto obiekty sportowe na świeżym powietrzu (do 25 kwietnia obowiązuje wspomniany limit do 25 osób, teraz już wiemy, że zostaje przedłużony). Ponadto przywrócono możliwość uczestnictwa dzieci oraz młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Nie zmieniły się zapisy dot. współzawodnictwa, zajęć i wydarzeń w ramach sportu zawodowego (rozgrywki mogą się odbywać bez udziały publiczności).

Było jednak sporo wątpliwości, czy limit 25 osób dotyczy wyłącznie boiska, czy całego obiektu sportowego, na którym odbywają się treningi i mecze. PZPN otrzymał opinię prawną, z której wynika, że chodzi jedynie o boiska. Dzięki temu już w najbliższy weekend w wielu częściach kraju wracają rozgrywki piłkarskie amatorów.

Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań wobec uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Pamiętać jednak należy o zachowaniu dystansu oraz zasłonięciu nosa i ust maseczką. Ćwiczyć bez maseczki można jedynie w lasach, parkach, zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, rodzinnych ogródkach działkowych oraz na plaży.

W środę, 21 kwietnia, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 926 nowych przypadkach zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Zmarło 740 osób. Dla porównania: w poprzednią środę (14.04.) w Polsce zanotowano 21 283 nowych przypadków i 803 zgony.

Znamy plany zaszczepienia sportowców przed Euro i igrzyskami >>

Tęsknisz za meczami z kibicami na trybunach? Zobacz, co się stało w Chinach >>

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×