Serie A: Piotr Zieliński załatwił Napoli punkty. Rekord Polaka

Nie minęło dużo czasu i Napoli miało dwubramkową przewagę w meczu ze Spezią Calcio. W jego szeregach pierwsze skrzypce grał Piotr Zieliński. Strzelił gola, niebawem asystował, a konfrontacja zakończyła się wynikiem 4:1.

Piotr Zieliński Getty Images / Na zdjęciu: Piotr Zieliński
Energiczne otwarcie meczu to ostatnio znak firmowy SSC Napoli. Tym razem drużyna Gennaro Gattuso potrzebowała na zdobycie prowadzenia niespełna kwadransa. Giovanni Di Lorenzo przyspieszył na prawej stronie boiska i zakończył swój rajd przytomnym dograniem do Piotra Zielińskiego. Spezia Calcio zapomniała o reprezentancie Polski, zostawiła mu dużo miejsca, a ten technicznym strzałem trafił na 1:0.

Zieliński zdobył siódmego gola w sezonie Serie A. To jego rekord na włoskich boiskach. Nie był to koniec mocnych akcentów Polaka w konfrontacji ze Spezią. W 23. minucie posłał on podanie prostopadłe z własnej połowy boiska, a Victor Osimhen skorzystał z niego i zamienił w asystę. Nigeryjczyk poradził sobie z Julianem Chabotem i pokonał Ivana Provedela w sytuacji sam na sam. Liczby Zielińskiego w lidze to siedem goli i dziewięć asyst, a na wszystkich frontach 9 plus 11. Wyglądają bardzo dobrze.

Kadrowicz Paulo Sousy załatwił Napoli komplet punktów. Teoretycznie dwubramkowa przewaga w drugim kwadransie nic nie gwarantowała, ale praktycznie konfrontacja była jednostronna i kontrolowana przez gości. Na dodatek w 44. minucie Victor Osimhen strzelił z powietrza na 3:0 po przytomnym podaniu Lorenzo Insigne z rzutu wolnego.

Po przerwie gracze z Neapolu kontrolowali sytuację i nie pozwolili przeciwnikom na rozpędzenie się. Nie było już huraganowych ataków i tylko od czasu do czasu podnosiła się temperatura pod bramkami. Spotkania nie ożywiła nawet pierwsza bramka Spezii, która padła w 69. minucie. Zmiennik Roberto Piccoli wykonał dobitkę strzału Nahuela Esteveza po wrzutce Emmanuela Gyasiego.

W 70. minucie za Zielińskiego wszedł Dries Mertens. W tym samym momencie na boisko wbiegł Mario Rui za Hysaja. Doświadczeni piłkarze mieli zapewnić spokój w końcówce. Zła wiadomość dla Gennaro Gattuso była taka, że Mertens po sześciu minutach opuścił boisko z powodu urazu. Dobra, że jego podopieczni strzelili gola na 4:1. W 79. minucie przymierzył Hirving Lozano po asyście bardzo dobrego Osimhena.

Napoli poprawiło się po remisie 1:1 z Cagliari Calcio. To potknięcie miało swoją cenę, ponieważ na miejscach 2-6 panuje ogromny ścisk i żadna zainteresowana drużyna nie odpuszcza w walce o awans do Ligi Mistrzów. Gra toczy się o duże pieniądze do przyszłorocznego budżetu. Po sobotnim zwycięstwie Azzurri są znów w najlepszej czwórce w tabeli.

Spezia nie zwycięża, przez co pozostaje kandydatem do spadku. Jesienią sensacyjnie poradziła sobie na Stadio Diego Armando Maradona i również w rewanżu zamierzała zaszkodzić Napoli. Tym razem miała jednak mało do powiedzenia w zestawieniu z zespołem z Kampanii.

Spezia Calcio - SSC Napoli 1:4 (0:3)
0:1 - Piotr Zieliński 15'
0:2 - Victor Osimhen 23'
0:3 - Victor Osimhen 44'
1:3 - Roberto Piccoli 69'
1:4 - Hirving Lozano 79'

Spezia: Ivan Provedel - Luca Vignali, Ardian Ismajli, Julian Chabot, Riccardo Marchizza - Nahuel Estevez (78' Gennaro Acampora), Matteo Ricci, Giulio Maggiore - Daniele Verde (46' Roberto Piccoli), Kevin Agudelo (79' Ricardo Saponara), Emmanuel Gyasi (68' Diego Farias)

Napoli: Alex Meret - Giovanni Di Lorenzo, Kostas Manolas, Amir Rrahmani, Elseid Hysaj (70' Mario Rui) - Fabian Ruiz, Diego Demme - Matteo Politano (76' Hirving Lozano), Piotr Zieliński (70' Dries Mertens, 76' Eljif Elmas), Lorenzo Insigne - Victor Osimhen

Żółte kartki: Ricci, Estevez, Vignali (Spezia) oraz Hysaj, Osimhen (Napoli)