Bez liderów i błysku. Słowacja nie postraszyła Polaków

Reprezentacja Słowacji jako pierwsza rzuci wyzwanie Polsce na Euro 2020. Do turnieju przygotowuje się na zgrupowaniu w Austrii. Jej sparingpartnerem była Bułgaria, z którą po przeciętnym występie zremisowała 1:1.

Laszlo Benes Getty Images / TF-Images / Na zdjęciu: Laszlo Benes
W marcu Słowacja pokazała dwa oblicza. W zremisowanych meczach z Cyprem oraz Maltą nie miała nic ciekawego do pokazania i ratowała się przed kompromitacją, jaką byłaby porażka z którymkolwiek zespołem. Kiedy już zanosiło się na katastrofę, nasi południowi sąsiedzi poprawili wrażenie zaskakującym zwycięstwem 2:1 z Rosją. Zbudowani nim rozstali się na blisko dwa miesiące.

Drużyna Stefana Tarkovicia spotkała się w maju na zgrupowaniu w Austrii i we wtorek grała w alpejskim kraju z Bułgarią, która nie awansowała do Euro 2020. Ekipa znad Morza Czarnego znów przechodzi przemianę pokoleniową, co nie przeszkodziło jej pokazać kilku interesujących akcji na początku spotkania. W 9. minucie Bułgaria objęła prowadzenie dzięki strzałowi Atanasa Iliewa z dogrania Kiryła Despodowa.

Słowacja z trudem organizowała się do ataku. Pewne ożywienie było widoczne w drugim kwadransie i zostało ono przekute w gola na 1:1. Piłka została przechwycona na lewym skrzydle przez Laszlo Benesa po podaniu Vladimira Weissa. Wykorzystał on bierność Bułgarów i swobodnie pokonał uderzeniem Daniela Naumowa. Obrona przeciwnika tylko się przyglądała.

Nasi południowi sąsiedzi grali bez Milana Skriniara, Juraja Kucki, Marka Hamsika, Ondreja Dudy czy Tomasa Hubocana. Była natomiast na boisku delegacja z PKO Ekstraklasy. W bramce Dusan Kuciak, w obronie Lubomir Satka i Jakub Holubek. W drugiej linii grał były zawodnik Lechii Gdańsk, Lukas Haraslin, który przed przerwą oddał dwa niecelne uderzenia z dystansu.

Przed drugą połową selekcjoner Słowacji zmienił Dusana Kuciaka na Marka Rodaka. Poza roszadą na pozycji bramkarza, doszło do zastąpienia napastnika Roberta Bożenika - Davidem Strelcem. Ten zawodnik był największym pechowcem popołudnia, ponieważ nie dokończył spotkania z powodu urazu mięśniowego.

Poziom meczu nie podniósł się zasadniczo. Brakowało strzałów celnych, przyspieszeń i kreatywnych rozwiązań. Słowacja osiągnęła przewagę pod kątem posiadania piłki, ale brakowało w jej rozegraniach błysku. W 56. minucie Tarković postanowił wprowadzić nowych skrzydłowych Erika Jirkę oraz Tomasa Suslova, którzy przeprowadzili groźną akcję. Pierwszy główkował za wysoko po dośrodkowaniu drugiego.

Bułgaria również miała jedną szansę na rozstrzygnięcie meczu w drugiej połowie. Dominik Jankow ułożył sobie piłkę na stopie przed polem karnym Słowacji i poczęstował Marka Rodaka mocnym strzałem. Golkiper nie dał się zmylić rykoszetem od Petera Pekarika i stanęło na remisie 1:1.

Słowacja zagra jeszcze towarzysko z Austrią przed Euro 2020.